Niedziela, 13 października
Imieniny: Edwarda, Geralda
Czytających: 8588
Zalogowanych: 38
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spacery po mieście (nie) bez barier

Sobota, 10 sierpnia 2013, 8:19
Aktualizacja: 8:24
Autor: Angela
Jelenia Góra: Spacery po mieście (nie) bez barier
Fot. Organizator
Osoby zrzeszone w Jeleniogórskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych oraz członkinie Karkonoskiego Klubu Amazonek chcą „burzyć” bariery architektoniczne, które utrudniają życie mieszkańcom i turystom. Ze Stowarzyszeniem Architektów Oddziałem w Jeleniej Górze będą promować zasady projektowania bez barier, zinwentaryzują wszystkie problemy i stworzą plan ich sukcesywnego usuwania.

- W Jeleniogórskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych, w którym działa wspólnie ponad 10 organizacji pozarządowych i także m.in. członkowie Polskiego Związku Niewidomych czy Polskiego Związku Głuchych, zrodził się pomysł by najpierw zdiagnozować problem, a następnie spróbować wspólnymi siłami przy wsparciu odpowiednich służb pomalutku „naprawiać” otaczający nas świat – informuje Ligia Jamer, przewodnicząca JFOON. – Chcemy pomóc osobom z niepełnosprawnością, a także matkom z małymi dziećmi czy też seniorom – dodaje.

Podczas cyklicznych spacerów po mieście uczestnicy wycieczek wynotowują bariery, które napotykają na swojej drodze, robią zdjęcia i wraz z ich opisem przekazują do Urzędu Miasta.

- Dzięki takim akcjom już obserwujemy pozytywne zmiany – mówi Wanda Nowak z Karkonoskiego Klubu Amazonek. - Nasze spostrzeżenia, jakie zgłaszamy do Urzędu Miasta są niemal natychmiast weryfikowane i już możemy poszczycić się tym, że widzimy poprawę. Nie zawsze likwidacja barier architektonicznych wiąże się z dużymi pieniędzmi i olbrzymim zakresem prac, często wystarczy trochę cementu, młotek i to co najważniejsze dobra wola, by problem szybko rozwiązać – dodaje.

- Już poprawiono od lat zniszczone schody przy Książnicy Karkonoskiej, oznakowano zejścia ze schodów i uskoków na ciągach komunikacyjnych, naprawiono uszkodzone i niebezpieczne elementy metalowe na przejściach dla pieszych, wydłużono czas sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych – wymienia Danuta Musioł, przewodnicząca Koła Polskiego Związku Niewidomych w Jeleniej Górze.

To zachęciło zrzeszonych w stowarzyszeniach do wspólnego działania wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Oddziałem w Jeleniej Górze. Chcą oni promować zasady projektowania bez barier oraz „zinwentaryzowania barier architektonicznych” oraz sporządzenia planu ich sukcesywnego usuwania.

- Nie bez znaczenia jest to, że Jelenia Góra jest coraz częściej odwiedzana przez turystów zatem i dla nich musi to być Miasto bez barier. Czas byśmy zamiast narzekać coś zrobili dla naszego pięknego miasta – zachęcają do włączenia się do akcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Kiedy planujesz wymianę opon na zimowe?

Oddanych
głosów
798
Jeszcze w październiku
35%
W listopadzie
31%
Przed pierwszym śniegiem
7%
Po pierwszym śniegu
4%
Wcale
23%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Dlaczego chińskie samochody są takie tanie?
 
Rozmowy Jelonki
Mi się udało, ale sąsiedzi popłynęli, aż przykro patrzeć
 
Aktualności
Święto Latawca na Górze Szybowcowej
 
Piłka nożna
Żaki w akcji
 
Kultura
Zachwycające „Novecento” po raz pierwszy
 
Kultura
Premiera tydzień po tygodniu
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group