Piątek, 26 kwietnia
Imieniny: Marii, Marzeny
Czytających: 10599
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spacery po mieście (nie) bez barier

Sobota, 10 sierpnia 2013, 8:19
Aktualizacja: 8:24
Autor: Angela
Jelenia Góra: Spacery po mieście (nie) bez barier
Fot. Organizator
Osoby zrzeszone w Jeleniogórskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych oraz członkinie Karkonoskiego Klubu Amazonek chcą „burzyć” bariery architektoniczne, które utrudniają życie mieszkańcom i turystom. Ze Stowarzyszeniem Architektów Oddziałem w Jeleniej Górze będą promować zasady projektowania bez barier, zinwentaryzują wszystkie problemy i stworzą plan ich sukcesywnego usuwania.

- W Jeleniogórskim Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych, w którym działa wspólnie ponad 10 organizacji pozarządowych i także m.in. członkowie Polskiego Związku Niewidomych czy Polskiego Związku Głuchych, zrodził się pomysł by najpierw zdiagnozować problem, a następnie spróbować wspólnymi siłami przy wsparciu odpowiednich służb pomalutku „naprawiać” otaczający nas świat – informuje Ligia Jamer, przewodnicząca JFOON. – Chcemy pomóc osobom z niepełnosprawnością, a także matkom z małymi dziećmi czy też seniorom – dodaje.

Podczas cyklicznych spacerów po mieście uczestnicy wycieczek wynotowują bariery, które napotykają na swojej drodze, robią zdjęcia i wraz z ich opisem przekazują do Urzędu Miasta.

- Dzięki takim akcjom już obserwujemy pozytywne zmiany – mówi Wanda Nowak z Karkonoskiego Klubu Amazonek. - Nasze spostrzeżenia, jakie zgłaszamy do Urzędu Miasta są niemal natychmiast weryfikowane i już możemy poszczycić się tym, że widzimy poprawę. Nie zawsze likwidacja barier architektonicznych wiąże się z dużymi pieniędzmi i olbrzymim zakresem prac, często wystarczy trochę cementu, młotek i to co najważniejsze dobra wola, by problem szybko rozwiązać – dodaje.

- Już poprawiono od lat zniszczone schody przy Książnicy Karkonoskiej, oznakowano zejścia ze schodów i uskoków na ciągach komunikacyjnych, naprawiono uszkodzone i niebezpieczne elementy metalowe na przejściach dla pieszych, wydłużono czas sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych – wymienia Danuta Musioł, przewodnicząca Koła Polskiego Związku Niewidomych w Jeleniej Górze.

To zachęciło zrzeszonych w stowarzyszeniach do wspólnego działania wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Oddziałem w Jeleniej Górze. Chcą oni promować zasady projektowania bez barier oraz „zinwentaryzowania barier architektonicznych” oraz sporządzenia planu ich sukcesywnego usuwania.

- Nie bez znaczenia jest to, że Jelenia Góra jest coraz częściej odwiedzana przez turystów zatem i dla nich musi to być Miasto bez barier. Czas byśmy zamiast narzekać coś zrobili dla naszego pięknego miasta – zachęcają do włączenia się do akcji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
1008
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
17%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Aktualności
Złapali podpalacza, ale Biedra zamknięta do odwołania
 
Kultura
Tańczyli w Sobieszowie
 
Piłka nożna
Puchar Polski: Gole i wypowiedzi trenerów
 
Karkonosze
Śnieżka, czyli po co idzie się w góry
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group