Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 4870
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sopot lepszy od Warszawy, a Jelenia Góra, niż Wrocław

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 4 sierpnia 2017, 7:37
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 sierpnia 2017, 8:05
Autor: UM
Fot. Archiwum
– To zdecydowanie niespodziewany wynik w rankingu stu największych miast Polski, oceniającym „wskaźnik wspierania kultury” – informuje Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Wygrał Sopot, Warszawa znalazła się na czwartym miejscu, wyprzedzona j przez Koszalin i Poznań, a Jelenia Góra jest ósma, przed dziewiątym Wrocławiem. Legnica zajęła 18. lokatę, a Wałbrzych – 28.

- Zadziwiające jest, ale symptomatyczne, że Jelenia Góra wyprzedziła Wrocław w okresie, gdy ta metropolia była Europejską Stolicą Kultury. Wyprzedziliśmy też Lublin, który do tego miasta w zaciętym wyścigu z Wrocławiem aspirował – dodaje C. Wiklik.

Jakie były kryteria? Celem było porównania, jakie warunki do rozwoju kultury tworzą miasta poprzez realizację swojej polityki kulturalnej, a oceniało 32 ekspertów z rozmaitych dziedzin, przedstawicieli placówek i instytucji kultury różnego szczebla. Decydowała m.in.: dostępność do kultury/uczestnictwo w kulturze, działalność miejskich instytucji kultury, otoczenie formalno-prawne działalności kulturalnej, korzystanie z oferty teatrów, zasoby kultury i sposób finansowania, czy działalność pozainstytucjonalna oraz inwestycje w infrastrukturę (bazę) kultury. Sprawa oceny i jej obiektywizacji była skomplikowana, bo z jednej strony liczyła się liczba mieszkańców – beneficjentów oferty, z drugiej – liczba odwiedzających placówki, istnienie programów (choćby opieki nad zabytkami, ale i ich sukcesywna aktualizacja), proporcje udziału w inwestycjach dot. infrastruktury kultury w inwestycjach miejskich w ogóle, itp., itd. Autorzy badania, mając świadomość, że ich praca będzie szczegółowo obserwowana i poddana wielu krytycznym ocenom, starali się obiektywizować wszelkie swoje oceny i analizy.

Jelenia Góra zdobyła 87,9 pkt. na 100 możliwych, jedyny, który zdobył setkę był Sopot. Ku zaskoczeniu wielu Szczecin, którego Filharmonia jest nową wizytówką w rankingu zdobył dopiero 48 miejsce i 44,8 pkt., bogaty Bełchatów – 71 m. i 34,5 pkt., Świdnica – jako jedno z tych dolnośląskich miast, która wydaje się być bardzo rzutka w tej sferze – 83 m. i 26 pkt. Jelenia Góra porównywana jest często i w różnych aspektach z Nowym Sączem, bo ze względu na wielkość, położenie i inne aspekty widzimy między sobą sporo podobieństw, ale w tym przypadku Nowy Sącz znalazł się na 87 m. i zdobył21,2 pkt., to znaczy ledwie czwartą część tego, co Jelenia Góra. Trudno w tej sytuacji mniemać, co mogą czuć mieszkańcy Starachowic, które zdobyły 8,4 pkt. i zamykają setkę, czy Zgierza, ocenionego na 1 pkt., otwierającego drugą setkę w pozycji 101.

Jelenia Góra zdobyła komplet punktów m.in. w liczbie wystaw stałych i czasowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, co świadczyłoby o aktywności twórców i rzutkości instytucji kultury. - Jesteśmy w grupie najlepszych w liczbie wypożyczeń książek na 1 czytelnika, zostaliśmy zapisani na trzecim miejscu w liczbie osób korzystających z lokalnych instytucji muzycznych na 100.000 mieszkańców, itp., itd. – wylicza rzecznik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~5555 4-08-2017 7:54
No to gratulacje, tylko się cieszyć :-)
~jakitaki 4-08-2017 8:01
jak widać metodologia tych badań na podstawie których opublikowano wyniki mierzy jakieś dość płynne i mocno zmienne aspekty życia, skoro jednego roku jest się na 1 miejscu a w kolejnym na 100 miejscu.. Nie sadze, by różnice rok do roku, były dla tak sklasyfikowanego miasta i jego mieszkańców zauważalne. Więc co możemy z takimi wynikami zrobić? no jeśli już zostały wydrukowane, to zachęcam wykorzystać je w WC. Enjoy !
~śmiech na sali 4-08-2017 10:01
Ten ranking to chyba jakiś pijany zając wymyślał.Jesteśmy prowincją z dala od cywilizacji a nie żadnym pępkiem świata.Na szczęście niektórym to pasuje więc tu żyją.
~........ 4-08-2017 11:57
kryteria dla wszystkich są takie same.....z sukcesów należy się cieszyć i je propagować......odczucie ponurej prowincji zawsze mnie ogarnia kiedy jestem we Wrocławiu, wyjątkowo dołująca "festung"......Warszawka jest jak wsiowe zabałaganione podwórko, a w powietrzu czuć postsowiecki aromat......może nie jesteśmy o wiele lepsi, ale to że jestem rodowitym Jeleniogórzaninem pasuje mi......
~ 4-08-2017 12:27
Dobrze będzie dopiero wtedy, gdy znajdziemy się na 8 miejscu w jakimś rankingu gospodarczym. Kultura nie wpływa na rozwój miasta, ani dobrobyt mieszkańców, a dopiero przy pewnym poziomie dobrobytu mieszkańcy mogą korzystać z wszystkich dóbr kulturalnych. Jak zwykle temat załatwiany jest więc od d... strony.
~@^@ 4-08-2017 13:01
Jelenia Góra jest potencjalnie niezłym miastem, jeśli cała poddana by była rewitalizacji to Warszawa moze się schowac. Ma też atrakcyjne połozenie. Ale to wszystko o doopę rozbic jeśli mieszkańcy nie będą zadowoleni ze swoich finansów, nie beda powstawać atrakcyjne miejsca pracy i nie będzie dobrych połączeń z reszta świata. Gminy pod Warszawą rozwijają się zawrotnie, ludzie mają perspektywę na przyszłość, choć zestresowane życie.
~ 4-08-2017 17:58
Jelenia Gora lepsza od Wroclawia, można próbować robić z ludzi idiotów ale ci którzy jeżdzą na imprezy do Wrocka,na Agatowe Lato do Lwowka na Ceramike do Boleslawca czy na winobranie do Zielonej wiedzą że jestesmy w czarnej d.To że mamy kupe nikomu nie potrzebnych instytucji kultury to nie znaczy że jestesmy jakąs potęgą.
~ 4-08-2017 21:18
Kłamią jakby ludzie oczu nie mieli ...
~buuu 4-08-2017 21:49
Hahahahahahaha
~lać prawactwo 4-08-2017 22:38
Jak więc widać, niepotrzebne są nam pisiory do niczego. Od półtora roku tylko nam szkodzą, a mimo to zapas wystarczył, do dobrego miejsca. A taki Nowy Sącz, który leży w sercu pisiorskiego regionu, ledwie się pokazał.
~ha ha ha ha ha 4-08-2017 22:47
Komorowski jak przyjechał to też medale im sypał oraz MZK a każdy widzi jaka jest beznadziejna jakość ich usług Partia PO nawet najgorszemu złodziejowi medalem sypnie. tacy z nich oszuści
~jelonca 5-08-2017 9:01
Bravo dla Jeleniej!!:)
~precz z pis,po,sld,petru,kod 5-08-2017 9:49
we wrocku wiecej ciapatych to kto ma czytać jak oni tylko swoje knigi czytaja heh
~Mirek52 5-08-2017 22:40
Proponuje jeszcze wyżej sklasyfikować Jelenia Górę od Wrocławia w ilości mrówek na metr kwadratowy i puszczaniu baków w komunikacji miejskiej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group