Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 15735
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Sokoły do nas wracają

Piątek, 6 lipca 2018, 6:18
Aktualizacja: Sobota, 7 lipca 2018, 11:29
Autor: Paweł Guszała
Region: Sokoły do nas wracają
Fot. Paweł Guszała
Sokół wędrowny to obecnie jeden z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. Już niebawem może się to zmienić. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wspiera reintrodukcję tego ptaka na Dolnym Śląsku, czyli ponowne wprowadza gatunek na stare miejsce bytowania.

Nadrzewna populacja sokoła wędrownego całkowicie wymarła w latach 60-tych, głównie przez działanie człowieka. Teraz trwa przywracanie gatunku w polskich lasach. Na naszym terenie ten proces wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

- Ten sokół wraca na nasze tereny, wraca na Dolny Śląsk. Do tej pory 167 sokołów wędrownych udało się sprowadzić. Najważniejsze jest to, że niektóre osobniki zaczęły już się rozmnażać – mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
- Reintrodukcja trwa od 2010 roku, od tego czasu fundusz przekazał na ten cel około 160 tys. zł. Na przestrzeni ostatnich lat wykluło się już 11 piskląt. cztery w tym roku! - mówi Bartłomiej Wiązowski, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.

Jak to w życiu bywa, łatwo coś zniszczyć, trudniej odbudować. Tak też jest w przypadku sokoła wędrownego. Proces przywracania populacji jest długotrwały. Sokoły są hodowane, a po osiągnięciu pewnego wieku umieszcza się je w specjalnych sztucznych gniazdach. Tam przebywają około miesiąca, a później wypuszczana się je na wolność.

- Sokoły wędrowne nie budują swoich gniazd, korzystają z istniejących. Do gniazda nic nie przynoszą oprócz pokarmu – tłumaczy Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół".

Teraz naturę wyręczy człowiek. Zanim jednak sokoły trafią do nowego, tymczasowego „domu” każdy ptak jest obrączkowany i szczepiony. Nie bez powodu miejscem reintrodukcji sokołów wędrownych na Dolnym Śląsku są okolice Żmigrodu. To doskonały teren dla tego ptaka, bogaty w pokarm i schronienie. Być może za kilka lat nadrzewne sokoły wędrowne z tego terenu zasiedlą również pozostałe zakątki Dolnego Śląska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
929
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
26%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group