Sobota, 7 września
Imieniny: Domosławy, Reginy
Czytających: 13238
Zalogowanych: 49
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dziwiszów: Sobotnie wielkie wędrowanie po Dziwiszowie

Niedziela, 24 listopada 2013, 8:15
Aktualizacja: Poniedziałek, 25 listopada 2013, 7:05
Autor: Manu
Dziwiszów: Sobotnie wielkie wędrowanie po Dziwiszowie
Fot. BM
Wczoraj (23 listopada) w Dziwiszowie, w ramach „Odnowy Wsi Dolnośląskiej”, odbyła się impreza o charakterze przyrodniczo–edukacyjno–historycznym. Było to wspólne zwiedzanie historycznych i przyrodniczych zakątków Dziwiszowa połączone z zabawą plenerową. Organizatorem jest Stowarzyszenie Nasz Dziwiszów.

- To była niezwykła wędrówka, obfita w ciekawe wydarzenia, każdy z nas otrzymywał jedną kolorową naklejkę za jeden „zaliczony” obiekt, a kupony ze zdobytymi naklejkami brały udział w losowaniu nagrody – podsumowuje jedna z uczestniczek Ewa Gralik-Żmudzińska, dyrektorka Biura Rady Powiatu.

W imprezie wzięli udział mieszkańcy i miłośnicy Dziwiszowa. – Mieszkam w Dziwiszowie od dziewiętnastu lat w 95-letnim budynku. Początkowo dzieci nie wyobrażały sobie życia z dala od miasta. Jednak dzisiaj wspaniale tu się czują – opowiada Małgorzata Barnaś.

– Chociaż przeprowadziłam się jakiś czas temu do miasta, z wielkim sentymentem wracam do Dziwiszowa, gdzie mieszkałam przez 20 lat – mówi pani Roma.

Każdy uczestnik wspólnej wędrówki po okolicach Dziwiszowa otrzymał koszulkę, mapkę oraz folder z opisem najważniejszych obiektów okolicy. Trasa rozpoczęła się od Siedliska „Koniador” (Dziwiszów 148), gdzie rolę wodzireja pełnił i zajmował się oprawą muzyczną Michał Tybinkowski.

Pierwszym miejscem, do którego dotarli uczestnicy był Dom Ludowy. – W 1834 r. była tutaj karczma, w połowie mieszkalna, drugą połową stanowiła sala służąca wtedy za miejsce zebrań wiejskich. Obecnie odbywają się tu imprezy okolicznościowe lub spotkania rodzinne – opowiada Dorota Goetz, prezes Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Ducha Gór. - Dzięki działaniom Partnerstwa Ducha Gór został przeprowadzony remont pomieszczeń Domu Ludowego jak i świetlicy wiejskiej w Dziwiszowie, został on sfinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Kolejnym punktem programu był średniowieczny krzyż pokutny znajdujący się w pobliżu posesji nr 54. – Pochodzi on z 1625 r. i został ustawiony w miejscu zabójstwa czeladnika – informuje Stanisław Kaczmarczyk ze Stowarzyszenia Nasz Dziwiszów.

Następnie uczestnicy zwiedzali miejscowy kościół pod wezwaniem Św. Wawrzyńca. – Kościół powstał w latach 1300-1350. W połowie XVI wieku przejęli go ewangelicy. Zwrócili go katolikom w połowie XVII wieku. Podczas wojny XXX-letniej (1618-1648) chronili się w nim mieszkańcy, a w krytycznych momentach barykadowali się na wieży – opowiada ks. Krzysztof Słotwiński. – W XVIII wieku nastąpiła jego przebudowa, szczególnie widoczna w hełmie wieży, oknach prezbiterium od strony południowej i przybudówkach – dodaje Tomasz Szczurowski, radny w gminie Jeżów Sudecki, z zawodu historyk.

Potem grupa uczestników udała się do pałacu w Dziwiszowie. – Pałac wraz z zabudowaniami folwarcznymi usytuowanymi na południowym krańcu wsi powstał w miejscu dworu obronnego otoczonego fosą – mówi Krystyna Krajewska, właścicielka pałacu. – Aktualny jego wygląd w stylu klasycystycznym, nadano budowli w czasie przebudowy w 1778 r., a także na początku XIX wieku.

Po „zaliczeniu” pomnika przyrody – lipy drobnolistnej, impreza miała swój uroczysty finał w Siedlisku „Koniador”. Poprowadzili ją: Piotr (znakomity aktor Teatru im. Norwida) i Anna Konieczyńscy. Na wytrwałych wędrujących czekała ciepła zupa i pieczenie kiełbasek przy ognisku. Obecne na imprezie Beata Sosulska-Baran i Danuta Rozmysłowicz z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze podarowały wszystkim obecnym światełka i opaski odblaskowe. Późnym wieczorem odbyło się wreszcie losowanie i rozdanie nagród.

- Idea Odnowy Wsi Dolnośląskiej ma na celu pobudzenie aktywności mieszkańców do wspólnej pracy na rzecz swojej miejscowości, jej rozwoju i tożsamości oraz zachowania dziedzictwa kulturowego i specyfiki obszarów wiejskich. Impreza współfinansowana jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, środków własnych Stowarzyszenia oraz sponsorów – mówi Lidia Kaczmarczyk Pałucha ze Stowarzyszenia Nasz Dziwiszów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
312
Powinien zostać, gdzie jest
53%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
47%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Klęska zachodu. Dlaczego nie radzą sobie z imigrantami?
Rozmowy Jelonki
Czy trzeba się bać upałów?
 
Aktualności
Ruszyły koncerty w Filharmonii
 
Kultura
Narodowe czytanie w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Dożynki w Jeżowie Sudeckim
 
Aktualności
Na trasę ruszyli o 2 w nocy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group