Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 8681
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Śnieżka jak Fudżijama – powiew Japonii w Zdrojowym Teatrze Animacji

Wtorek, 16 sierpnia 2011, 15:08
Aktualizacja: Środa, 17 sierpnia 2011, 22:08
Autor: Zdrojowy Teatr Animacji
JELENIA GÓRA: Śnieżka jak Fudżijama – powiew Japonii w Zdrojowym Teatrze Animacji
Fot. Zdrojowy Teatr Animacji
Kraj Kwitnącej Wiśni w pigułce poznają uczestnicy rozpoczętych dziś warsztatów teatralnych w Zdrojowym Teatrze Animacji w Cieplicach. To już czwarta odsłona działań Teatrzyku Jelonka Górskiego, który – pod okiem instruktorów – będzie pracował przez niemal dwa tygodnie nad spektaklem inspirowanym egzotyczną kulturą Japończyków.

Co w regionie jeleniogórskim najbardziej przypomina Japonię? Autorzy projektu ze Zdrojowego Teatru Animacji doszli do wniosku, że Śnieżka. Wulkaniczne pochodzenie najwyższego szczytu Karkonoszy a także jej kształt przypomina symbol Japonii, czyli Fudżijamę.

Na podstawie tej analogii postanowiono zbudować spektakl, który przybliży zarówno uczestnikom jak i widzom kulturę Kraju Kwitnącej Wiśni. Przez prawie dwa tygodnie nad widowiskiem z wykorzystaniem tego, co najbardziej japońskie, pracować będą młodzi adepci sceny z Teatrzyku Jelonka Górskiego, który już po raz czwarty z rzędu wystawi swoje premierowe przedstawienie w ZTA. Dotychczas działał pod skrzydłami projektu „Lato w teatrze”. W tym roku patronatem objął warsztaty jeleniogórski urząd miejski, a pomoc merytoryczną zapewnił Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Około 25 młodych jeleniogórzan pod opieką instruktorów (aktorek ZTA Lidii Lisowicz i Doroty Fluder, studentki japonistyki Uniwersytetu Mickiewicza w Poznaniu Zofii Nauki, oraz Konrada Sikory, instruktora sztuk walki) będzie przez nadchodzące dwa tygodnie poznawać Japonię oraz przygotowywać poszczególne elementy spektaklu. Będzie on w dużej mierze oparty na tradycyjnym japońskim teatrze lalek bunraku i kabuki. Zostaną także wykorzystane elementy aikido. Scenografię i lalki przygotowuje Grzegorz Łoznikow.

Prócz działań ściśle teatralnych przed warsztatowiczami „lekcje” z kultury Japonii. Nauczą się – na przykład – parzyć herbatę, poznają podstawy pisma japońskiego, grafiki, a także mangi. To wszystko w przestrzeni Teatru Zdrojowego, którego remont i modernizacja właśnie dobiega końca. – Być może uda się zagrać premierę już na scenie – mówi Bogdan Nauka, dyrektor Zdrojowego Teatru Animacji. Byłoby to nieoficjalne otwarcie placówki przed zapowiedzianą na jesień inauguracją sezonu połączoną z jubileuszem ZTA w odrestaurowanym zabytkowym teatrze.

Dziś uczestnicy warsztatów mieli „dzień organizacyjny”. Poznali się, zwiedzili remontowany teatr a także uczestniczyli w prezentacji grafiki i malarstwa Japonii i Chin, o których opowiadał Grzegorz Łoznikow, autor scenografii i wykorzystanych w sztuce lalek. Zajęcia poświęcone sztuce walki będą odbywały się w sali gimnastycznej II LO im. Norwida. Premierowy spektakl zapowiedziano na niedzielę, 28 sierpnia. O dokładniejszym terminie poinformujemy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group