Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 7858
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Smog w Sobieszowie

Wtorek, 14 stycznia 2020, 11:03
Aktualizacja: 11:56
Autor: WAC
Jelenia Góra: Smog w Sobieszowie
Fot. Dolnośląski Alarm Smogowy
Dolnośląski Alarm Smogowy zaprezentował wyniki badań jakości powietrza, które przeprowadzono na początku stycznia w Sobieszowie. Niestety nie napawają on optymizmem

Pomiary wykonywane były od 3 do 9 stycznia w zakresie stężenia pyłu zawieszonego PM10. Prowadzono je przy pomocy profesjonalnego pyłomierza, który został ustawiony na balkonie poniemieckiej willi przy ul. Chałubińskiego. W okresie pomiarowym jakość powietrza w Sobieszowie była gorsza od jakości powietrza w najbliższej stacji z oficjalnym punktem pomiarowym, czyli na ul. Ogińskiego w Jeleniej Górze. W ciągu badanych dni przekroczenie normy dla średniodobowego stężenia pyłów zawieszonych nastąpiło w dniach 7 i 8 stycznia b.r. Wzrosty zanieczyszczenia powietrza notowane były zwłaszcza po południu i wieczorami, czyli w czasie gdy rozpalane są piece.
 
| Badania wskazują, że problem smogu występuje też w wyżej położonych częściach Jeleniej Góry - komentuje Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. - Jego nasilenie w dużej mierze zależy od typu zabudowy i stosowanych metod ogrzewania. Dlatego szczególnie istotna jest pilna wymiana źródeł ciepła na ekologiczne, powiązana z termomodernizacją budynków. Źródłem zapylenia w sezonie grzewczym jest, jak powszechnie wiadomo, dym uchodzący z domowych kominów, zwłaszcza tam, gdzie do ogrzewania używany jest węgiel czy drewno. Brak przekroczeń norm zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym w rejonach górskich jest zjawiskiem rzadkim. Obecna zima jest dla nas ciągle dość łaskawa – pomimo sezonu grzewczego mamy dobre warunki dla rozwiewania i rozmywania zanieczyszczeń (wiatry i deszcze), ciągle dość łagodne temperatury i brak inwersji („przyduchy”) panującej przez dłuższy okres czasu. Oczywiście w wielu kotlinach górskich i dolinach występuje spora koncentracja zanieczyszczeń, lecz spoglądając na statystykę, widać, że ciągle mamy lepiej niż np. rok temu. Jest to z dużym prawdopodobieństwem zasługą panującej aury.

Twoja reakcja na artykuł?

4
10%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
1
3%
Smuci
0
0%
Złości
33
85%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1287
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group