Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 3698
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Smacznie, zdrowo, konkursowo – w ZSPUiBS

Czwartek, 9 listopada 2017, 8:36
Aktualizacja: Piątek, 10 listopada 2017, 6:10
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Smacznie, zdrowo, konkursowo – w ZSPUiBS
Fot. Przemek Kaczałko
W Zespole Szkół Przyrodniczo–Usługowych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze odbył się wczoraj (8.11) konkurs żywieniowy, w którym udział wzięło wszystkie klasy, w tym leśnicy i weterynarze. Akcja miała na celu propagowanie zdrowego żywienia, z naciskiem na polskie produkty.

Uczniowie mieli za zadanie przygotować różne zdrowe potrawy z polskich produktów i zadaniu temu podołali. - Teraz jest moda na produkty zagraniczne, jak oliwa z oliwek, nasiona owoców goji, itp., a mamy nasze polskie produkty, które są bardzo dobre i warto je spożywać - powiedziała Elżbieta Owczarek, nauczycielka przedmiotów gastronomicznych. W jury oprócz naszej rozmówczyni byli m.in.: dyrektor szkoły, szefowa kuchni czy dietetyczka z Domu Pomocy Społecznej.

W poprzednim roku w szkole odbył się podobny konkurs, ale wtedy brali w nim udział uczniowie klas żywieniowych, a teraz rozszerzono formułę o klasy o profilu leśnym i weterynaryjnym. - Chcieliśmy w ten sposób wprowadzić szeroko pojętą edukację żywieniową, aby każdy wiedział, że mamy w Polsce, dobre, zdrowe i niedrogie produkty, które można spożywać i pięknie przygotować w różnej formie – dodała E. Owczarek.

Wachlarz przygotowanych potraw był ogromny: zupy z dyni, placki z dyni, z płatkami owsianymi, koktajle i soki z zielonej pietruszki czy z dodatkiem jarmużu, przystawki z jajek i wiele innych. - Jestem totalnie zaskoczony przygotowaniem uczniów. Potrawy cieszą oko, a jak się ich spróbuje to cudownie smakują – ocenił Paweł Dernoga, dyrektor ZSPUiBS, który docenił również, że uczestnicy zadbali o kompozycję na stole, troszcząc się o każdy szczegół.

Jak przyznali uczniowie, chętnie wzięli udział w konkursie. - Mieszkam w bursie, ale jak jestem w domu na weekend to gotuję sobie - mówił jeden z nich. - Wszyscy pracowaliśmy wspólnie, stworzyliśmy zespół – dodał inny uczeń.

Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: technikum żywienia i usług gastronomicznych oraz klas technikum weterynaryjnego i leśnego. W pierwszej z nich najlepiej została oceniona klasa I TLŻ, drugie miejsce przypadło ex aequo klasie II i III TŻ, a trzecie klasie IV TWŻ. Z kolei w kategorii nie związanej z żywieniem zwyciężyła klasa II TL, która wyprzedziła I TW i na najniższym stopniu umownego podium stanęły klasy III TLW i II TW.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group