Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 9671
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Słowacki ,,Hamlet” na koniec Spotkań Teatralnych

Poniedziałek, 7 października 2013, 7:50
Aktualizacja: Wtorek, 8 października 2013, 7:55
Autor: Elster
Jelenia Góra: Słowacki ,,Hamlet” na koniec Spotkań Teatralnych
Fot. Divadlo Kontra
W minioną niedzielę (6 października) w Teatrze im. Norwida oficjalnie zakończyły się XLIII Jeleniogórskie Spotkania Teatralne. Spektakl ,,Hamlet” Williama Shakespeare'a, w adaptacji, reżyserii i scenografii Klaudyny Rozhin, przygotowany przez Teatr Kontra ze Spiskiej Nowej Wsi ze Słowacji, stanowi zwieńczenie tegorocznej edycji.

Przedstawienie oparte na tekstach 2 Quarto i Folio (tłumaczenie: Zora Jesenská) jest nie tylko ilustracją dramatu Szekspira, ale także próbą interpretacji „Hamleta” w ujęciu Klaudyny Rozhin, kierowniczki artystycznej Teatru Kontra, reżyserki i tłumaczki sztuk teatralnych.

,,Hamlet” Teatru Kontra to przede wszystkim teatr bardzo kameralny, niemalże na wyciągnięcie ręki, interaktywny i magiczny. Szalenie trudne i dość zaskakujące zadanie wyznaczyła reżyserka dwóm aktorom, dla których rozpisany jest spektakl. Peter Čizmar i Peter Cibula wcielają się we wszystkie role: Gertrudę, Guildensterna, Hamleta, Horacjo, Klaudiusza, Królową, Laertesa, Ofelię, Poloniusza i Rosencrantza. Wymaga to od nich niemal nadludzkiego wysiłku i niewiarygodnych umiejętności. Na uznanie zasługuje ich koncentracja i precyzja.

Wszystko dzieje się niemal na pustej scenie. Między widzami toczy się szybka i dynamiczna akcja, pełna rytmu i tempa. Nastrój buduje światło (wyodrębnia gesty aktorów i ich rysy twarzy), cisza i napięcie, jakie panują podczas tego przedstawienia.

Postacie szekspirowskie są kreowane za pomocą kilku prostych rekwizytów: gongu zawieszonego na drewnianej konstrukcji, chusty, trzech teatralnych masek, które zaprojektowała Amálka Ľudmila Valenčíková, dwóch taboretów, dwóch kijów, dwóch czarnych czapek i kielicha. Spektakl ma wiele wzruszających i przejmujących scen, które zaskakują, m.in. pojedynek (układ: Igor Grečko), spotkanie Hamleta z matką czy scena z grabarzami.

W ubiegłym roku na Przeglądzie Teatrów Nietradycyjnych Kopriva w Koprivnicy w Czechach zarówno spektakl, jak i obydwaj wykonawcy (Peter Čižmár i Peter Cibula) zostali uhonorowani główną nagrodą festiwalu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group