Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 5090
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

PIECHOWICE: Słodkie życie w Piechowicach

Poniedziałek, 28 stycznia 2008, 7:53
Aktualizacja: 7:54
Autor: MAR
PIECHOWICE: Słodkie życie w Piechowicach
Fot. MAR
Goście triumfują w zawodach na najlepszego cukiernika pozostawiając daleko w tyle gospodarzy z Jeleniej Góry. Poziom kształcenia zawodowego w stolicy Karkonoszy zdecydowanie spada.

Adepci sztuki cukierniczej z całego Dolnego Śląska nie dali szans gospodarzom w trakcie 8. Dolnośląskiego Turnieju w zawodzie cukiernik. W sobotę wyczarowali torty, babeczki, rolady, fantazyjne ciastka. Wszystko to powstawało w Piechowicach, w zakładzie piekarniczym Halutek.

Pod czujnym okiem jurorów w kilka godzin zamieniali mąkę, jaja, cukier, czekoladę, owoce w lśniące polewami cudeńka.
– Dla uczniów takie zawody to świetna okazja, aby sprawdzić umiejętności, podpatrzyć jak pracują inni cukiernicy, nauczyć się sposobów stosowanych w produkcji – wyjaśnia przewodnicząca jury Halina Ciepiela, współwłaścicielka piekarni Halutek.

Bogdan Bojda i Bartłomiej Paul, uczniowie III klasy zawodowej Zespołu Szkół nr 2 w Dzieżoniowie, wzięli udział w turnieju po raz pierwszy. Jak powiedzieli, zawód cukiernika wybrali bez większego przekonania, również dlatego, że pracę można znaleźć coraz łatwiej.
– Chociaż lubię słodycze, nie jadam tego co sam zrobię, jak się napatrzę i napracuję, już nie mogę tego jeść – powiedział Bogdan Bojda.

– Pomimo wysokiego poziomu naszych konkursów, z niepokojem obserwuję spadek jakości kształcenia zawodowego w Jeleniej Górze – mówi Halina Ciepiela. – Cukierników rozproszono po różnych szkołach, tymczasem uważam, że powinna powstać jedna klasa cukiernicza, w której młodzież zdobędzie solidne podstawy teoretyczne, ale też solidną porcję wiedzy praktycznej. Z tym, niestety, jest u nas nie najlepiej.

Uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni i uhonorowani jak co roku w jeleniogórskim ratuszu. Gościem honorowym był prezydent miasta Marek Obrębalski. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i drobne upominki, a gdy odczytano wyniki konkursu zwycięzca, Barłomiej Paul z Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie nie krył zdziwienia i kilka razy upewniał się, że to jego wyczytano. Drugie miejsce zajął Sebastian Lenda z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu. Trzecia była jedyna w tym towarzystwie dziewczyna, Beata Koźmińczuk z Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie. Kolejne dwa miejsca zdobyli uczniowie z Wrocławia. Potem nastąpiła degustacja wspaniałych dzieł i życzono sobie do zobaczenia w przyszłym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group