Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6884
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Słodkie życie w Piechowicach

Wiadomości: PIECHOWICE
Poniedziałek, 28 stycznia 2008, 7:53
Aktualizacja: 7:54
Autor: MAR
Fot. MAR
Goście triumfują w zawodach na najlepszego cukiernika pozostawiając daleko w tyle gospodarzy z Jeleniej Góry. Poziom kształcenia zawodowego w stolicy Karkonoszy zdecydowanie spada.

Adepci sztuki cukierniczej z całego Dolnego Śląska nie dali szans gospodarzom w trakcie 8. Dolnośląskiego Turnieju w zawodzie cukiernik. W sobotę wyczarowali torty, babeczki, rolady, fantazyjne ciastka. Wszystko to powstawało w Piechowicach, w zakładzie piekarniczym Halutek.

Pod czujnym okiem jurorów w kilka godzin zamieniali mąkę, jaja, cukier, czekoladę, owoce w lśniące polewami cudeńka.
– Dla uczniów takie zawody to świetna okazja, aby sprawdzić umiejętności, podpatrzyć jak pracują inni cukiernicy, nauczyć się sposobów stosowanych w produkcji – wyjaśnia przewodnicząca jury Halina Ciepiela, współwłaścicielka piekarni Halutek.

Bogdan Bojda i Bartłomiej Paul, uczniowie III klasy zawodowej Zespołu Szkół nr 2 w Dzieżoniowie, wzięli udział w turnieju po raz pierwszy. Jak powiedzieli, zawód cukiernika wybrali bez większego przekonania, również dlatego, że pracę można znaleźć coraz łatwiej.
– Chociaż lubię słodycze, nie jadam tego co sam zrobię, jak się napatrzę i napracuję, już nie mogę tego jeść – powiedział Bogdan Bojda.

– Pomimo wysokiego poziomu naszych konkursów, z niepokojem obserwuję spadek jakości kształcenia zawodowego w Jeleniej Górze – mówi Halina Ciepiela. – Cukierników rozproszono po różnych szkołach, tymczasem uważam, że powinna powstać jedna klasa cukiernicza, w której młodzież zdobędzie solidne podstawy teoretyczne, ale też solidną porcję wiedzy praktycznej. Z tym, niestety, jest u nas nie najlepiej.

Uczestnicy turnieju zostali nagrodzeni i uhonorowani jak co roku w jeleniogórskim ratuszu. Gościem honorowym był prezydent miasta Marek Obrębalski. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i drobne upominki, a gdy odczytano wyniki konkursu zwycięzca, Barłomiej Paul z Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie nie krył zdziwienia i kilka razy upewniał się, że to jego wyczytano. Drugie miejsce zajął Sebastian Lenda z Zespołu Szkół Zawodowych nr 5 we Wrocławiu. Trzecia była jedyna w tym towarzystwie dziewczyna, Beata Koźmińczuk z Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie. Kolejne dwa miejsca zdobyli uczniowie z Wrocławia. Potem nastąpiła degustacja wspaniałych dzieł i życzono sobie do zobaczenia w przyszłym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

piipi 28-01-2008 9:00
...gdy jestem z wizyta u mojej tesciowej,to ona ma zawsze dla mnie ogromna porcje tych slodyczy....ale kawe dla mnie oszczedna serwuje....
~Rumcajs 28-01-2008 11:42
Bo dba o Twoje serducho. Taką Teściową mieć to skarb !
tatar 28-01-2008 16:55
A może chce cię cukrzycą załatwić???Kawa jak wiemy pobudza a czasem trzeba uśpić...czujność!Żartuję,nie mam nic do twojej teściowej!!!
~dancio 28-01-2008 18:12
Zdjęcia tych smakołyków można zobaczyć na stronie http://www.tenclub.prv.pl/ w dziale galeria.
~bary33 28-01-2008 21:23
<i> to po co Pan pisze? :-)</i>
~ 28-01-2008 22:11
Oj,Gargamelu,Czarodzieju.....tak czarowales i czarowales,ze te wiatry przywolales.Od jutra nie mam dostepu do netu i do tesciowej slodkich omletow.Tesciowa computer schowala i mnie od WAs odizolowal.....Musze WAS opuscic.....na...dni..=>PA !
piipi 28-01-2008 22:40
..Oj,Gargamelu,Czarodzieju...tak czarowales i czarowales,ze ta wichure przywolales...Od jutra nie mam dostepu do netu i do tesciowej omletow!!! Tesciowa computer schowala i mnie od Was od izolowala!!!!!!!......a tak inaczej,to musze Was na ... dni opuscic=>PA !.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group