Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 9947
Zalogowanych: 72
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Skarby na wyciągnięcie ręki

Poniedziałek, 11 maja 2009, 14:34
Aktualizacja: Wtorek, 12 maja 2009, 7:49
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Skarby na wyciągnięcie ręki
Fot. TEJO
Złoconych naczyń liturgicznych, w tym bezcennej barokowej monstrancji i relikwiarza św. Franciszka z Asyżu: takich precjozów mogli dziś dotknąć uczestnicy pierwszej z cyklu wycieczek zorganizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w ramach cyklu przybliżania tajemnic Jeleniej Góry.

Cykl zaczął się dziś w południe prezentacją Wojciecha Kapałczyńskiego, szefa delegatury Służby Ochrony Zabytków, który poprowadził uczestników szlakiem najdawniejszej architektury stolicy Karkonoszy. Niestety, kapryśna aura uniemożliwiła dłuższy spacer.

Wojciech Kapałczyński opowiedział najpierw zebranym w BWA o korzeniach miasta i sporach wokół daty jego założenia. – Legendarnie przyjęło się, że był to rok 1108, ale nie brakuje kontestatorów takiej wersji zdarzeń, którzy twierdzą, że ośrodek zaczął się tu kształtować znacznie później. Ja natomiast podkreślam, że nie można wykluczyć, iż – może nie miasto, ale jakaś osada – istniały tu jeszcze przed 1108 rokiem – mówił Wojciech Kapałczyński do młodzieży z Gimnazjum nr 1 i kilku dorosłych uczestników wydarzenia.

Swoją tezę podparł odkrywkami dokonanymi w latach 80. XX wieku pod posadzką kościoła św. Erazma i Pankracego, który jest jednocześnie najstarszą jeleniogórską budowlą i świątynią. – Wówczas dzięki staraniom poprzedniego proboszcza i dziekana ks. Franciszka Krosmana doprowadzono do kościoła centralne ogrzewanie i przy okazji pod posadzką odkryto pozostałości budowli, które istniały tu przed 1303 rokiem, z którego pochodzą najstarsze zachowane fragmenty kościoła – mówił W. Kapałczyński.

Z analizy wynikało, że była to świątynia romańska, na której pozostałościach zbudowano kolejne kościoły, ponieważ poprzednie spaliły się. Okryto charakterystyczne dla świątyń romańskich prezbiterium z absydą, a także glinianą polepę z resztkami wypalonych części dawnego kościoła. Niestety, badania nie zostały udokumentowane, a mogłyby wnieść epokowe odkrycia tyczące początków Jeleniej Góry.

Wycieczka przeszła do kościoła, aby na własne oczy zobaczyć najstarszą budowlę w stolicy Karkonoszy. Wojciech Kapałczyński szczegółowo objaśniał poszczególne fazy powstawania kościoła, opowiadał o jego wystroju i wskazywał na rzadko dostrzegane detale umiejscowione w różnych częściach wnętrza nawy głównej i prezbiterium. Świetna lekcja na żywo, bo nawet podczas niedzielnych nabożeństw wierni nie zwracają uwagi na takie szczegóły.

Dzięki uprzejmości ks. dziekana Bogdana Żygadły, proboszcza parafii św. Erazma i Pankracego, chętni weszli na zamkniętą na co dzień emporę, dawne „loże” donatorskie, przeznaczone dla bogatych mieszczan darczyńców kościoła. Była też niecodzienna okazja podziwiania z bliska naczyń liturgicznych: złoconych kielichów z paterami pochodzących z epoki baroku. Wśród naczyń był też zabytkowy relikwiarz z relikwiami św. Franciszka z Asyżu. – Większość tych naczyń używamy podczas nabożeństw, niektóry tylko przy specjalnych okazjach – powiedział nam ksiądz Bogdan.

Wojciech Kapałczyński pokazał też wycieczkowiczom najstarsze fragmentu murów obronnych umocowane przy ulicy Górnej. Jeleniogórskie mury zachowały się w szczątkowym stanie. Ze źródeł historycznych wynika, że liczyły ponad 30 baszt i bastei. Do dziś przetrwały trzy.

Kolejne „odcinki” cyklu BWA w najbliższych dniach. W środę Ivo Łaborewicz pokaże dawne lokale użyteczności publicznej. W dalszym planie nastąpiły zmiany: wycieczka poprowadzona przez Wojciecha Kapałczyńskiego " Miejsca niezwykłe w Jeleniej Górze" odbędzie się 14 maja (a nie 18), zaś wycieczka poprowadzona przez Tomasza Miszczyka z Muzeum Karkonoskiego "Ślady średniowiecza w Jeleniej Górze" odbędzie się 18 maja (a nie 14). Początek wydarzeń w południe z BWA. – Ponadto informujemy o dodatkowym pokazie multimedialnym Konrada Przezdzięka "Oblicza rynku jeleniogórskiego" 29 maja o godz. 17.00 – podało BWA.

Pozostałe wycieczki:
Andrzej Paczos
„Śladami Rodu Schaffgotschów”
20 maja, godz. 12.00
(wycieczka, zbiórka w Cieplicach pod budynkiem Politechniki, Plac Piastowski)

Stanisław Firszt
„Cieplice”
21 maja, godz. 12.00
(wycieczka po Cieplicach, zbiórka w Muzeum Przyrodniczym)

Konrad Przezdzięk
„Oblicza rynku jeleniogórskiego”
29 maja, godz. 12.00 i 17.00
(Pokaz multimedialny w BWA)

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
965
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group