Sobota, 2 lipca
Imieniny: Marii, Urbana
Czytających: 4617
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Skąd wziąć pieniądze na obietnice wyborcze

Poniedziałek, 15 października 2018, 6:09
Aktualizacja: Środa, 17 października 2018, 7:18
Autor: TS
Jelenia Góra: Skąd wziąć pieniądze na obietnice wyborcze
Fot. TS
Podczas kampanii wyborczej padają liczne obietnice oraz propozycje inwestycji. Naturalnym pytaniem jest, skąd na to wszystko wziąć pieniądze. O odpowiedź na to pytanie poprosiliśmy Huberta Papaja, kandydata na prezydenta Jeleniej Góry oraz współzałożyciela komitetu wyborczego – Zadbajmy o miasto, który przoduje w ilości zadeklarowanych nowych inwestycji dla mieszkańców.

Dobry i nowoczesny samorząd powinien inwestować, zarówno w przyszły rozwój miasta, jak i realizować potrzeby mieszkańców – mówi Hubert Papaja. Możliwości finansowe też są bardzo duże, a najwięcej zależy od skuteczności i wiedzy władzy w mieście. Źródła finansowania inwestycji w mieście można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne (pokazują to załączone zdjęcia), najważniejsze jest jednak to aby korzystać z możliwości jakie dają fundusze celowe, środki europejskie, subwencje, dotacje, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), Europejski Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Banku Rozwoju Rady Europy (BRRE) i wiele innych, zamiast tego pokażę jak i skąd niektóre miasta zdobywają środki na inwestycje (pytanie dlaczego Jelenia Góra tak nie robi?)..

Poniżej pokazuję parę przykładów miast, które poprzez umiejętne działania, pozyskują zewnętrzne środki na realizację swoich inwestycji. Mamy pomysły i program jak w podobny sposób pozyskać środki dla mieszkańców Jeleniej Góry - dodaje Hubert Papaj z komitetu – Zadbajmy o miasto.

Budowa mieszkań komunalnych

– w Jeleniej Górze od niepamiętnych lat nie wyhodowano nowych mieszkań komunalnych, na które czekają setki rodzin. Jak to robią inne miasta i skąd mają środki? Przykładowo 5 czerwca 2017 roku Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej podpisał umowę inwestycyjną z BGK Nieruchomości S.A. Dzięki podpisanej umowie w Wałbrzychu powstanie 5 budynków, zawierających 215 nowoczesnych mieszkań na wynajem z opcją dojścia własności. Budowa nie wiąże się z żadnymi wydatkami dla Gminy Wałbrzych, która jedynie przekazała grunt pod inwestycję, oraz przygotowała projekty i dokumentację. Sama budowa, której koszt szacowany jest na około 30 milionów złotych, zostanie w całości sfinansowana ze środków BGK Nieruchomości S. A.

Remonty kamienic, budowa mieszkań komunalnych i socjalnych

– przykładem jest tu Poznań, który uzyskał 180 milionów złotych z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS). W ramach programu pieniądze pozwolą na wybudowanie nowych mieszkań komunalnych i socjalnych, wyremontowanie kamienic, a także budynków miejskich, w których działają przychodnie służby zdrowia. W przypadku kamienic obiekty nie tylko zyskają ocieplenie, ale też przeprowadzone w nich zostaną prace ogólnobudowlane.

Walka ze smogiem, pieniądze na wymianę pieców

– wcześniej był realizowany program KAWKA, gdzie można było uzyskać do 60% dotacji, niestety władze Jeleniej Góry złożyły wniosek tylko do pierwszej edycji programu !! Do drugiej edycji taki wniosek nie został niestety złożony i mieszkańcy nie mogli z niego skorzystać, tak samo było z 3 edycją programu (późnej program został anulowany, ale na etapie składania wniosków nasze miasto nie zgłaszało chęci skorzystania z niego). Obecnie jest realizowany program Czyste Powietrze gdzie można uzyskać zwrot części poniesionych kosztów. Maksymalny możliwy koszt, od którego liczona jest dotacja, to 53 tysiące złotych. Jeśli koszty realizacji inwestycji przekroczą 53 tysiące złotych, dodatkowe koszty mogą być dofinansowane w formie pożyczki. Minimalny koszt dofinansowania projektu wynosi 7 tysięcy złotych. Program Czyste Powietrze przewiduje dofinansowanie m.in. na: wymianę starych źródeł ciepła (pieców i kotłów na paliwa stałe) oraz zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania programu, docieplenie przegród budynku wymianę okien i drzwi montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i ciepłej wody użytkowej) montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Wymiana, modernizacja oświetlenia ulicznego

– najlepszym rozwianiem, które realizuje wiele gmin jest kwestia partnerstwa publiczno-prywatnego, gdzie przykładowo prywatny przedsiębiorca realizuje całość zadania z własnych środków, montuje energooszczędne oświetlenie, a samorząd spłaca następnie inwestycje przez okres np. 8-10 lat z powstałych oszczędności (głownie za energię elektryczną).

Drogi rowerowe

– tu przykładem niech będzie gmina Kamienna Góra, która w ramach ZITu planuje zarówno wymianę oświetlenia miejskiego i budowę dróg rowerowych i ciągów pieszo rowerowych o łącznej długości 8,04 km wraz z punktami obsługi rowerzystów. Całkowita wartość realizowanej jako całość inwestycji wyniesie ponad 9 mln złotych, a dofinansowanie ze środków finansowych Unii Europejskiej wyniesie 4 852 431,56 zł.

Utworzenie Dziennego Centrum Seniora

– na budowę placówek dziennego pobytu i klubów dla osób starszych zostanie przeznaczonych 80 mln złotych w ramach programu Senior Plus. Środki z programu pozwolą na utworzenie 310 nowych placówek. Dofinansowane zostaną również miejsca już istniejące. Samorządy mogą otrzymać dofinansowanie do 300 tys. zł na przygotowanie obiektów na domy dziennego pobytu. Kluby i domy dziennego pobytu zapewniają seniorom m.in. usługi socjalne, posiłek, rehabilitację, zajęcia edukacyjne i aktywność ruchową.

Budowa żłobka

– w 2017 roku na finansowe wspieranie zadań z zakresu opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat „Maluch+” (uruchomienie żłobków, klubów dziecięcych i miejsc u dziennych opiekunów ) przeznaczono kwotę 450 mln zł. O dofinansowywanie, w formie dotacji celowej z budżetu państwa oraz o środki Funduszu Pracy, mogły ubiegać się m.in. jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, osoby prawne (w tym uczelnie) i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Powyższe przykłady pokazują, iż sprawny samorząd może realizować swoje inwestycje z dużym dofinansowaniem zewnętrznym, albo spłacać je z oszczędności nie zadłużając miasta – kończy Hubert Papaj

Sfinansowano ze środków KWW Huberta Papaja – Zadbajmy o miasto

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group