Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7339
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Siła obrazu fotografii prasowej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 4 stycznia 2011, 18:33
Aktualizacja: Środa, 5 stycznia 2011, 8:08
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Najlepsze zdjęcia z rozmaitych wydarzeń w Polsce i na świecie nagrodzone i wyróżnione w dorocznym konkursie BZ WBK Press Foto 2010 można od dziś oglądać w Galerii Skene prowadzonej przez fundację Magna Silesia w foyer Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze.

Na tę (szóstą już) edycję konkursu fotoreporterzy prasowi – 368 osób – przysłali niemal siedem tysięcy zdjęć! Jak podkreślają organizatorzy to rekord tych zmagań, do których stają zarówno twórcy współpracujący z tytułami prasowymi, agencjami jak i tzw. freelancerzy, czy też wolni strzelcy.

Czy ilość poszła w jakość? Zdaniem szefa jury Wojciecha Druszcza, z którym rozmawiali współorganizatorzy zmagań z dziennika „Rzeczpospolita” – niekoniecznie. – Nic nas nie rzuciło na kolana – wyznaje na łamach dodatku do Rz. W. Druszcz. Podkreśla przy tym, że fotoreporterom coraz trudniej znaleźć oryginalne ujęcia tematów, zestawy powielają się, a jeden był niemal kalką prac innego autora.

Jako powód takiej sytuacji Wojciech Druszcz podaje, między innymi, postawę wydawców, których coraz mniej interesuje dobry fotoreportaż, a wiele czasopism (w Polsce i na świecie) zrezygnowało z tej formy przekazu. – Fotoreportaż coraz częściej jest więc jedynie „dyscypliną” konkursową, co nie wpływa na jego wartość pozytywnie, a nadsyłanymi zdjęciami rządzi przypadek.

Mimo tych słów krytyki, jest co podziwiać na wystawie, która w końcu (po ponad pół roku) dotarła do Jeleniej Góry. Wśród zgromadzonych prac w oko rzuca się zdjęcie roku – czyli praca Łukasza Ostolskiego przedstawiające premierów Rosji i Polski na sopockim molo. Choć autor pracy zastrzega, że nie zajmuje się polityką, intepretatporzy tej fotografii już nadali jej wiele „ukrytych” i widocznych znaczeń będących aluzją do sytuacji na linii Polska – Rosja.

Nowością tej edycji konkursu (z pulą nagród ponad 100 tysięcy złotych), była kategoria tzw. fotokastów, czyli internetowych wersji fotoreportaży z możliwością wykorzystania muzyki i filmu. Poza tym oceniano fotografie w kategoriach: cywilizacja, portret, społeczeństwo, sport, wydarzenia oraz przyroda i środowisko naturalne.

Jak podkreślił opiekun Galerii Skene Janusz Jaremen, fotografia prasowa jest szczególnie bliska masowemu odbiorcy, ponieważ ilustruje codzienność. – Moc obrazu nieruchomego jest dużo bardziej przekonująca niż ulotne materiały filmowe. Fotoreporterzy często także uwieczniają wydarzenia, które – choć ważne – nie są „godne” obiektywów kamer telewizji komercyjnych – pokreślił Janusz Jaremen.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

ciotkaz 4-01-2011 19:24
Czy autor tego artykułu jest wśród tych 368 osób? Pańskie fotografie są kroniką naszego miasta i pokazuje nam pan co się dzieje w mieście, naszej małej ojczyźnie. Czy kamera musi utrwalić twarz głowy państwa żeby dostać nagrodę?! Mamy duży wybór na czerpanie wiadomości z kraju i ze świata, lokalnie jesteście jedynym źródłem wiadomości o naszym mieście. Osobiście odwiedzam portal kilka razy dziennie. Jeśli znajdę pana zdjęcia, moja satysfakcja wzrasta. Jeśli nie ma bezdusznych komentatorów - sukces!
~ilość 4-01-2011 19:53
Autor poszedł na ilość,niektóre zdjęcia są nawet kilka razy,a może płacą od sztuki.
~Klaudia 4-01-2011 20:02
ciotkaz - przypominam, że krytykowanie autorów artykułów jest sprzeczne z regulaminem forum, a komentarze takie będą usuwane przez moderatora.
~ 4-01-2011 20:07
ciotkaz, na pewno jest wiele ciekawszych tematow od twarzy politykow ale trudno aby ich zabrakła na wystawie poświęconej fotografii prasowej a więc dokładnie tych pierdół, którymi na codzień zajmują się gazety.
~ziomek123 4-01-2011 20:44
Do kiedy ta wystawa ?
~KKK 4-01-2011 20:58
PLATFORMA nas wykończy!!! Zamiast reformować KRUS, ZUS, Służbę Zdrowia itd TO ~giga dzisiaj, 20:27 i ogólnie całą administrację która za ich bardzo się rozrosła, jedyne co Potrafią, wyciągać pieniądze od obywateli żeby utrzymywać to chore państwo!!!!
~ 4-01-2011 21:31
Na ile prawdopodobnym jest fakt, że w dobie dzisiejszego natłoku kontrowersyjnych i szokujących materiałów ukazywanych w mediach, jury stawia bardzo wysoko poprzeczkę? Jaka fotografia rzuciłaby je na kolana? Moim zdaniem na wystawie jest sporo naprawdę dobrych fotografii, zarówno biorąc kwestię techniczną jak i przekaz.
~lukplo 4-01-2011 22:45
http://www.youtube.com/watch?v=5tCG7KONNy4
~ziomek123 4-01-2011 22:49
Do kiedy wystawa ?
~ 5-01-2011 10:50
wystawa czynna do 24 stycznia
yaro0001 5-01-2011 13:47
Naprawdę dobre zdjęcia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group