Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 2323
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Siedemdziesiąt lat temu w Jeleniej Górze

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 27 kwietnia 2015, 7:50
Aktualizacja: Wtorek, 28 kwietnia 2015, 7:31
Autor: Mea
Fot. Archiwum Muzeum Przyrodniczego
W tym samym czasie, kiedy zrozpaczeni Niemcy, zwykli obywatele miasta Hirschberg, a właściwie już Jeleniej Góry, zdawali sobie sprawę, że muszą opuścić rodzinne strony na zawsze, to samo przeżywali Polacy na terenach wschodnich byłej II Rzeczypospolitej. Na słupach ogłoszeniowych i na płotach we Lwowie, Stanisławowie, Tarnopolu informowano Polaków o tym samym, co Niemców na Śląsku…

Styczeń 1945
"Odezwa do Narodu Niemieckiego !" (fragmenty)

"Rok 1944 był dla nas ciężkim doświadczeniem. Wciąż zaciskające się wokół nas siły trzech światowych potęg nieprzyjacielskich, nie rzuciły nas na kolana. W heroicznych walkach, niespotykanych dotąd w historii, żołnierze odpierali ataki nieprzyjaciół. Kraj docenia bohaterstwo swoich żołnierzy. (...) Na zew bezkompromisowego i ogólnego rozkazu władz wojskowych, cały naród niemiecki stoi zwarcie w obronie ojczyzny.
Kobiety i dziewczęta zastępują w fabrykach setki tysięcy mężczyzn, którzy wstępują do powołanych obecnie dywizji Volkssturmu (...). Zaczęła się wojna totalna i dlatego musimy wysyłać na front nowe dywizje. (...) W imieniu Führera wzywamy wszystkich Niemców, mężczyzn, kobiety i młodzież do złożenia OFIARY NARODOWEJ."
Podpisali: Martin Bormann (zastępca Hitlera), Walther Funk (kierownik kancelarii partyjnej), dr Göbels (minister propagandy), H. Himler (dowódca SS).

Maj 1945
"Biuletyn Informacyjny dla Jeleniej Góry i okolic, Jelenia Góra 8 maja 1945" (fragmenty).

"Ślązacy, współobywatele, wojna jest skończona. Skończyło się niszczenie i rozpoczyna się odbudowa! Współdziałajcie z nami. Podejmując na powrót swoją pracę. Utrzymując porządek, zapobiegajcie plądrowaniu i niszczeniu. Zarząd Miasta Jelenia Góra jest tymczasowy i składa się z wybranych obywateli miasta. (...) Dla spokoju i porządku w mieście będą kierować tworzoną Policją Porządkową. Nie karani obywatele mogą w tym celu meldować się w Ratuszu, w pokoju nr 11. Kto rabuje, będzie jak najmocniej ukarany przez władze okupacyjne. Wydawanie produktów żywnościowych i wszelkich innych towarów będzie wkrótce wprowadzane (...). Obywatele i Obywatelki zachowujcie dyscyplinę. Nieporządek szkodzi wam samym. Oczekujcie w spokoju na rosyjskie wojska okupacyjne".
Podpisali: Burghart, Kaidas, Lagner i Brichta (Tymczasowy Zarząd Miasta i Powiatu Jelenia Góra).

Maj 1945

Ulotka Sowiecka dla Niemców z 8 maja 1945 r. (fragmenty)

"Marszałek Stalin o Niemczech i niemieckim narodzie"

"Wojna rozpętana przez niemieckich imperialistów jest skończona, (...). Hitlerowskie armie zostały rozbite. "Führer" został strącony z piedestału. (...) Hitlerowska propaganda systematycznie straszyła was rosyjską okupacją. Strach przed "barbarzyńcami ze wschodu", mordami i grabieżami, stale podsycany przez klęskę Hitlera, miał zwiększyć nasz opór i totalną obronę za wszelka cenę. Teraz każdemu z was nasuwa się pytanie: co stanie się z Niemcami i narodem niemieckim? Jak zachowa się Armia Czerwona w Niemczech?
Marszałek Stalin mówi do narodu niemieckiego: Celem Armii Czerwonej nie jest zniszczenie niemieckiego państwa, ani wytępienie ludności niemieckiej. To jest naturalnie głupie kłamstwo i oczernianie Armii Czerwonej (...). Marszałek Stalin utrzymuje nadal, że Hitler i Niemcy to nie jest to samo (...). historia dowodzi, że Hitler przyszedł i pójdzie, a Naród Niemiecki pozostanie (...).
Co powiedział Stalin jest niezłomnym prawem, więc przemyślcie sobie teraz słowa Stalina. (...) Nie zapominajcie, że tylko po wytępieniu nazizmu i militaryzmu Naród Niemiecki może mieć nadzieję na spokojną egzystencję i swoje miejsce w rodzinie Narodów”.

Sierpień 1945

"Rozkaz specjalny dla ludności niemieckiej Stadt Hirschberg, wydany przez Władze Polskie, sierpień 1945" (fragmenty)
(...)
2. Niemiecka ludność zostanie przesiedlona na zachodni brzeg Nysy.
3. Każdy Niemiec może zabrać ze sobą co najwyżej 20 – kilogramowy bagaż podróżny
4. Żaden transport (wozy, woły, konie, krowy, itd.) nie jest dozwolony.
5. Cały żywy i martwy inwentarz ma pozostać w stanie nienaruszonym, jako własność polskiego rządu.
(...)
11. Niemcy, którzy posiadają zwolnienie z ewakuacji, nie powinni opuszczać wraz z rodziną swoich mieszkań w czasie od 5 do 14.
12. Wszystkie mieszkania w mieście muszą być otwarte a klucze od mieszkań i domów muszą być włożone od zewnątrz."
Podpisał: komendant okręgowy


- W tym samym czasie, kiedy zrozpaczeni Niemcy, zwykli obywatele Hirschberg, a właściwie już Jeleniej Góry, czytali te obwieszczenia i zdawali sobie sprawę, że muszą opuścić rodzinne strony na zawsze, to samo przeżywali Polacy na terenach wschodnich byłej II Rzeczypospolitej. Na słupach ogłoszeniowych i na płotach we Lwowie, Stanisławowie, Tarnopolu informowano Polaków o tym samym co Niemców na Śląsku. Rozpoczął się największy w dziejach exodus ludności, którego głównymi "bohaterami" byli najbardziej poszkodowani w tej wojnie, najpierw ogłupione przez Hitlera, a następnie pokonane, zniewolone i upokorzone Niemcy oraz zniszczona, oszukana przez sojuszników, zdradzona przez "przyjaciół", sprzedana, okradziona i zniewolona przez stalinowski reżim, Polska – mówi Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~kilbil 27-04-2015 8:22
Oszukana i zdradzona polska.... No jaki biedny kraj... Trzeba było pracować jak Niemcy po 1 wojnie światowej to by nas nie napadli a nie oczekiwać od innych wsparcia ...
~kj 27-04-2015 9:40
Historia lubi się powtarzać ,aktualnie też liczymy na sojuszników .od pona d 7 lat władze przekazujemy w ręce ludzi którzy rozprzedają majątek narodowy także niemcom , a ojczyznę traktują ,że zacytuję - .... i kamieni kupa !!!- niegługo 10 maja po raz kolejny (patrz sondaże ) to uczynimy !!
~ 27-04-2015 9:59
tak patrzac na trzecie zdjecie widac ze Sowieci wszystko co sie dalo zlupili- nawet złotą korone orłowi ukradli- a moze to nasi ja przehandlowali- tak jak teraz calym dobrem narodowym co zostalo trafnie ujete przez wnuka H.Sienkiewicza- kraj to tylko teoretyczny - a wlasciwie h.j dupa i kamieni kupa na ktorym stoi nasz orzeł z malowaną koroną- a pod nia rzadzi pierdoła - 10 maja tuz tuz
~x 27-04-2015 11:02
moherowe niedojdy nawet tu muszą wyrazić swoją frustrację.
~sowiety 27-04-2015 12:05
nam dali ,zabrali i cholera wie co jeszcze/.Jak gadamy że sowiety to nasze rady nazywajcie sowiet miasta ,a radnych sowietuchami.Ale co sie dziwić jak takiemu komuchowi jak Nałęcz nie p=rzejdzie przez gardło związek tylko plecie że to sowiety.i
~kj 27-04-2015 12:18
do x -mozesz bredzić o beretach , w których mozna godnie wyglądać ,a można mieć lakierki a słoma i tak wyjdzie ,czego jesteś przykładem!!!
~za kija i w ryja 27-04-2015 13:45
Przecież o tym wiemy wszyscy od 70 lat. Że ten be, a tamten jeszcze bardziej cacy, choć miał być be odwrotnie jak ów, co był zawsze cacy ale ostatnio się okazało że nie jest, tylko jest jak ostatnia świnia... I tak można w kółko. Przyjaciele stają się wrogami, a wrogowie odwrotnie. A ten głupi Polak siedzi i łeb sobie łamie: kto lepszy? czy strzelający Korwin, czy łżący w żywe oczy DUDA, czy może jednak wyważony i za spokojny Komorowski. Za dwa tygodnie się okaże, jak pisiorom znów złomoczemy doopę na naszym terenie.
~czy 27-04-2015 14:47
Czy dyrektor Firszt nie przesadza ze zrównywaniem krzywd Polaków i Niemców! Przecież Niemcy popierali masowo Hitlera, walczyli dzielnie w jego obronie a w nie jednym gospodarstwie niemieckim na robotach przymusowych za miskę zupy pracowali Polacy! Nie jesteśmy takimi samymi ofiarami II wojny jak Niemcy! A odszkodowania dla nas za II wojne światową od Niemiec i Rosji gdzie są?!
~@ 27-04-2015 18:28
W Niemczech już od tygodnia media nakręcaja o dniu "wyzwolenia", jak przeżyli je Niemcy- dziesiatki wspomnień, filmy o niemieckich zbombardowanych miastach, trochę o Europie (ale nic o Warszawie). Tam idzie wielka kasa na POLITYKĘ HISTORYCZNĄ!
~ 27-04-2015 18:42
I do dzisiaj ta władza niszczy ten region i Polskę.
~nel 27-04-2015 19:38
@18:28 | ~@ | Masz rację. Polityka historyczna to coś, o czym Polacy nie mają pojęcia. Nie potrafimy zadbać o swój honor i godność. Jesteśmy celem otwartego ataku żydów i dyskretnie pomijani w tej historii przez Niemców, a gdy nadarzy się okazja - wrabiani w świństwa. Między Niemcami i Izraelem panuje wzorcowa "sztama". Wspomina się nazistów.W atakach na Polskę dominuje magiczne słowo "antysemityzm" i "holokaust", które zamyka usta wszystkim mogącym ten stan rzeczy próbować zmienić. W dużej mierze jest to spowodowane pochodzeniem naszych elit politycznych. Jako zasymilowani żydzi i kryptożydzi wspierają te ataki, bo na Polsce im nie zależy.
~mowią że 27-04-2015 21:49
A dlaczego miasto Jelenia Góra i radni nie prowadzą polskie polityki historycznej? Równej polskiej racji stanu! W końcu na coś by sie pzrydało wykształcenie historyczne prezydenta Zawiły
~Czysta_prawda 27-04-2015 22:35
27-04-2015 19:38 | ~nel | Popieram, czysta prawda! Właśnie dlatego jest w Polsce, jak jest, a najgorsze, że nie zapowiada się na poprawę... :/
~Wiesiu 27-04-2015 22:35
Mea zapodaje bardzo ciekawe arty. Tak trzymać!
~iko 28-04-2015 6:14
Wygnali niemców z pięknego i zadbanego miasta gdzie niewiele lat pózniej komuchy i inne plugastwo okradło i zniszczyło ten piękny region . Mieszkałem na ulicy wiejskiej i posiadam fotki mojego domu z lat zaraz po zakonczeniu wojny.Pieknie zadbany front budynku ,kwiaty ,pięknie pomalowane sciany ,ogrody, dzieci bawiące się przed domem.Pozostały jedynie fotki bo po tym jak zamieszkałem tam gdzie był mój dom to nie byłem pewien czy to ta sama część Jeleniej Góry którą widziałem na zdjęciach sprzed wojny i zaraz po jej zakończeniu.Dzisiaj juz pewno bym nie poznał tej ulicy bo juz prawie 18 lat tam nie byłem.
~patriot 28-04-2015 18:28
niech zyje polska
~J_asio,, 28-04-2020 4:57
Zlosc pieknosci szkodzi. Front byl piekny_na tylach byly kz_y

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group