Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 9078
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sekrety teatru w obiektywach

Sobota, 19 września 2009, 14:57
Aktualizacja: Niedziela, 20 września 2009, 8:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Sekrety teatru w obiektywach
Fot. TEJO
Kilkunastu fotografików przybyło dziś do Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Nie na przedstawienie, ale na nietypową sesję fotograficzną. Dyrektor placówki Bogdan Koca udostępnił wszystkie zakamarki secesyjnego gmachu, a plon z tego „pleneru” złoży się na wystawę otwierającą Jeleniogórskie Spotkania Teatralne.

Niecodziennych gości teatru przywitali gospodarze: Bogdan Koca oraz jego zastępca ds. technicznych Ryszard Pałac a także współtwórca przedsięwzięcia, jeleniogórski wydawca i fotografik Janusz Jaremen. – Lubię wariackie pomysły, bo często właśnie takie skutkują dobrymi efektami – przyznał B. Koca. Dyrektor naczelny TN podkreślił także, że taka sesja to jeden z pierwszych kroków na otwarcie teatru na rozmaite dziedziny sztuki.

– Chciałbym, aby państwo sfotografowali teatr, jakiego widzowie nigdy nie zobaczą – mówił do zebranych Bogdan Koca. – Dlatego zaprosimy państwa w miejsca, gdzie widz nie wchodzi: na scenę, za kulisy, do magazynów, sal kostiumowych, na strych – dodał.

Grupa fotografików – w tym rodzina z dziećmi oraz znani w jeleniogórskim światku fotograficznym, między innymi, Jolanta Wilkońska, Waldemar Grzelak, Tomasz Mielech, Jerzy Wiklendt, najpierw – pod opieką znającego każdy kąt w teatrze Ryszarda Pałaca – zwiedziła potężny gmach, a później – oddała się robieniu zdjęć. Niektórzy byli uzbrojeni w statywy, nie zabrakło aparatów analogowych, ale głównie fotografowano na materiałach cyfrowych.

Janusz Jaremen „przetarł” szlak na najwyższy punkt teatru: wieżyczkę. Aby tam się dostać, trzeba wejść po stromej drabinie. Ciekawostką tego miejsca jest obciążenie wieżyczki w postaci zawieszonego na linach betonowego bloku. Zapobiega on naruszeniu konstrukcji przez wiatry. Zdał egzamin przez 105 lat istnienia teatru.

Chodząc po zakamarkach gmachu należy oddać cześć architektom i budowniczym tego budynku. W czasach, kiedy nie było ani komputerów, ani skomplikowanych maszyn budowlanych oraz innych metod usprawniających pracę, wznieśli dzieło godne podziwu. I chyba poza zasięgiem osiągnięcia takiego efektu estetycznego przez dzisiejszych ludzi branży budowlanej.

Każdy z uczestników sesji zobowiązał się do dostarczenia dwóch powiększeń z wykonanych dziś zdjęć. Po dokonaniu selekcji przez jury (w jego skład wejdą, między innymi, Bogdan Koca i Janusz Zaorski) złożą się one na wystawę obrazującą dzieje teatru jeleniogórskiego, która będzie dostępna podczas trwania Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych. Wernisaż – 3 października.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
788
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group