Poniedziałek, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 5386
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sejmik pacjencki o tym, jak „leczyć” służbę zdrowia

Piątek, 28 listopada 2014, 8:54
Aktualizacja: Sobota, 29 listopada 2014, 7:57
Autor: Mea
Jelenia Góra: Sejmik pacjencki o tym, jak „leczyć” służbę zdrowia
Fot. Mea
„Pacjenci – mniej narzekania, więcej działania” to hasło Sejmiku Organizacji Pacjenckich, który odbył się wczoraj (27.11.) w siedzibie jeleniogórskiego Biura Wystaw Artystycznych. Zorganizowało go Obywatelskie Stowarzyszenie Dla Dobra Pacjenta, by uświadomić jeleniogórzan ich prawa i poszukać rozwiązań dla poprawy sytuacji w służbie zdrowia.

- Wyleczmy się z ustawicznego narzekania na opiekę zdrowotną. Podejmijmy działania, aby dokonać zmian zgodnych z interesami pacjentów. Nie możemy godzić się na niską jakość usług medycznych. W radach NFZ obserwatorami są przedstawiciele izb lekarskich, a powinni być nimi pacjenci. Konieczne jest usprawnienie systemu opieki zdrowotnej, który powinien być wyłączony z walki politycznej – powiedział Tomasz Kędzia, prezes Obywatelskiego Stowarzyszenia Dla Dobra Pacjenta.

Podczas sejmiku mówiono również doświadczenia jeleniogórskich organizacji, działających na rzecz chorych i niepełnosprawnych.

- Kolejki w poradniach specjalistycznych są największym problemem. Wynikają ze zbyt skomplikowanego systemu i zbyt wielu limitów nakładanych przez NFZ. W poradniach prywatnych nie ma kolejek, więc wiele osób musi z tego korzystać płacą za leczenie niejako podwójnie – podkreślała Irena Godlewska z Karkonoskiego Klubu Amazonek.

- Gdyby rejestracje były prowadzone na bieżąco NFZ widziałby, na jakie usługi lekarskie jest zapotrzebowanie. Pieniądze muszą iść za pacjentem, wtedy poradnie zarabiałyby na siebie i przyjmowały więcej osób – dodała.

Andrzej Marchowski z Wydziału Dialogu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Jelenia Góra mówił o prozdrowotnych działaniach Miasta: - Prowadzimy kilka projektów profilaktycznych m.in. szczepienia ochronne dla dzieci przeciwko pneumokokom, szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy dla 15-latek, a także akcje „Zachowaj wzrok dzieciom”, „Nie nowotworom u dzieci” oraz badania przesiewowe. Na rok 2016 i kolejne lata będziemy przygotowywać nowe programy prozdrowotne – twierdził.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group