Czwartek, 19 maja
Imieniny: Mikołaja, Piotra
Czytających: 5815
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Sejm i Senat za in vitro – jak głosowali nasi politycy?

Poniedziałek, 13 lipca 2015, 10:15
Aktualizacja: 10:24
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Sejm i Senat za in vitro – jak głosowali nasi politycy?
Fot. Archiwum
Pod koniec czerwca Sejm uchwalił rządową ustawę o leczeniu niepłodności, regulującą m.in. zasadę stosowania zapłodnienia metodą in vitro. W piątek (10.07) minimalną większością głosów propozycję przyjął Senat. Jak głosowali politycy z naszego regionu?

Zgodnie z nowelizacją, na metodę in vitro będą mogły zdecydować się małżeństwa i osoby we wspólnym pożyciu, które potwierdzą to stosownym oświadczeniem. Zabieg będzie możliwy po wyczerpaniu innych metod leczenia, prowadzonych co najmniej przez 12 miesięcy.

O ile w Sejmie ustawa przeszła znaczna większością głosów (za 261 posłów, przeciw 176, wstrzymało się 6), to w Senacie zwolennicy zmiany proponowanej przez rząd minimalnie przeważyli wynik głosowania po swojej myśli (46 głosów za, 43 przeciw, 4 wstrzymujące się). Jak w głosowaniach decydowali posłowie i senator z naszego okręgu?

Za przyjęciem ustawy w Sejmie głosowali: Zofia Czernow, Grzegorz Schetyna, Ewa Drozd, Robert Kropiwnicki, Norbert Wojnarowski (wszyscy PO), Henryk Kmiecik (PSL) oraz Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Ryszard Zbrzyzny (SLD). Przeciwko proponowanym zmianom byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Marzena Machałek, Elżbieta Witek, Adam Lipiński i Wojciech Zubowski.

Zdecydowanie większą wagę miał każdy głos w Senacie, gdzie nasz jednomandatowy okręg wyborczy reprezentuje Józef Pinior (PO). Senator partii rządzącej podkreślał podczas wystąpień telewizyjnych, że jego zdaniem debata o in vitro pokazuje wybór: albo państwo konfesyjne albo państwo prawa i wolności i zgodnie z własnym poglądem zagłosował za przyjęciem ustawy bez poprawek proponowanych przez senacką komisję zdrowia.

Teraz ustawa trafi do Kancelarii Prezydenta, który zapowiada złożenie podpisu, jeśli jest zgodna z Konstytucją RP.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group