Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9359
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sedno w rezonansie. Czy wiesz, co jesz?

Sobota, 16 kwietnia 2011, 9:06
Aktualizacja: 19:29
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Sedno w rezonansie. Czy wiesz, co jesz?
Fot. Agrafka
W Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej odbył się wczoraj kolejny wykład z cyklu wykładów otwartych o „Badaniach produktów żywnościowych metodami rezonansowymi”. Cykl ten ma na celu promocję kierunków technicznych wśród licealistów.

Tym razem na wykład do wydziału technicznego przyszli uczniowie nie tylko klas maturalnych ale i pierwszych z jeleniogórskich szkół średnich.

– Chciałem zainteresować słuchaczy nowoczesną metodą identyfikacji żywności, która jest konserwowana metodą napromieniowania, czyli tzw. metodą radiacyjną. Czasami ta żywność jest napromieniowana w sposób niezamierzony, tak jak np. podczas katastrofy w Fukushimie, gdzie można było podejrzewać, że pojawi się mnóstwo produktów żywnościowych, o których nie było wiadomo czy nadają się do spożycia. Pojawia się więc naturalna potrzeba aby dysponować sposobem identyfikacji żywności, aby także stwierdzić jaką dawką została napromieniowana. Metoda omawiana przeze mnie bazuje na zjawisku elektronowego rezonansu paramagnetycznego i jest to zjawisko podobne do rezonansu magnetycznego stosowanego w medycynie – powiedział prof. dr hab. inż. Andrzej Francik, autor wykładu. Profesor prowadzi działalność naukową na Politechnice Wrocławskiej, a także wykłada w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.

Tymczasem wielu licealistów jest bardzo zainteresowanych kontynuowaniem nauki w KPSW. Wykłady otwarte uważają za świetny pomysł i skuteczną zachętę dla niezdecydowanej młodzieży.
– Są bardzo przydatne, ponieważ wiedza zdobyta podczas wykładu z pewnością przyda się w przyszłości i też pozwoli na dokonanie odpowiedniego wyboru, dotyczącego dalszego kształcenia się młodzieży. Jest to taki przedsmak życia akademickiego i zachęta dla przyszłych żaków – powiedziała Marta Bodziony z IV klasy żywieniowej z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych w Sobieszowie.

– Cykl wykładów związany jest z tematyką kierunków na naszych studiach. Wykład „Badania produktów żywnościowych metodami rezonansowymi”, czyli metodami elektronicznymi prof. dr. hab. inż. Andrzeja Francika dotyczył kierunku elektronika i telekomunikacja. Mamy nadzieję, że promocja naszych kierunków technicznych w postaci wykładów otwartych i prezentacji przyciągnie większą ilość chętnych osób do podjęcia u nas nauki – poinformował Lech Kaczmarek, kierownik Zakładu Elektroniki i Telekomunikacji Karkonoskiej Państwowej Uczelni Wyższej w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
261
Nigdy
20%
Rzadko
42%
Czasami
24%
Często
14%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Koszykówka
Wichoś walczy z Liderem
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group