Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3650
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sedno w rezonansie. Czy wiesz, co jesz?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 16 kwietnia 2011, 9:06
Aktualizacja: 19:29
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
W Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej odbył się wczoraj kolejny wykład z cyklu wykładów otwartych o „Badaniach produktów żywnościowych metodami rezonansowymi”. Cykl ten ma na celu promocję kierunków technicznych wśród licealistów.

Tym razem na wykład do wydziału technicznego przyszli uczniowie nie tylko klas maturalnych ale i pierwszych z jeleniogórskich szkół średnich.

– Chciałem zainteresować słuchaczy nowoczesną metodą identyfikacji żywności, która jest konserwowana metodą napromieniowania, czyli tzw. metodą radiacyjną. Czasami ta żywność jest napromieniowana w sposób niezamierzony, tak jak np. podczas katastrofy w Fukushimie, gdzie można było podejrzewać, że pojawi się mnóstwo produktów żywnościowych, o których nie było wiadomo czy nadają się do spożycia. Pojawia się więc naturalna potrzeba aby dysponować sposobem identyfikacji żywności, aby także stwierdzić jaką dawką została napromieniowana. Metoda omawiana przeze mnie bazuje na zjawisku elektronowego rezonansu paramagnetycznego i jest to zjawisko podobne do rezonansu magnetycznego stosowanego w medycynie – powiedział prof. dr hab. inż. Andrzej Francik, autor wykładu. Profesor prowadzi działalność naukową na Politechnice Wrocławskiej, a także wykłada w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze.

Tymczasem wielu licealistów jest bardzo zainteresowanych kontynuowaniem nauki w KPSW. Wykłady otwarte uważają za świetny pomysł i skuteczną zachętę dla niezdecydowanej młodzieży.
– Są bardzo przydatne, ponieważ wiedza zdobyta podczas wykładu z pewnością przyda się w przyszłości i też pozwoli na dokonanie odpowiedniego wyboru, dotyczącego dalszego kształcenia się młodzieży. Jest to taki przedsmak życia akademickiego i zachęta dla przyszłych żaków – powiedziała Marta Bodziony z IV klasy żywieniowej z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych w Sobieszowie.

– Cykl wykładów związany jest z tematyką kierunków na naszych studiach. Wykład „Badania produktów żywnościowych metodami rezonansowymi”, czyli metodami elektronicznymi prof. dr. hab. inż. Andrzeja Francika dotyczył kierunku elektronika i telekomunikacja. Mamy nadzieję, że promocja naszych kierunków technicznych w postaci wykładów otwartych i prezentacji przyciągnie większą ilość chętnych osób do podjęcia u nas nauki – poinformował Lech Kaczmarek, kierownik Zakładu Elektroniki i Telekomunikacji Karkonoskiej Państwowej Uczelni Wyższej w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~student 16-04-2011 14:22
KPSW a nie KWSP
~??? 16-04-2011 16:55
KPWS
~prawda na100 16-04-2011 20:28
EPR i NMr może i są użyteczne ale poza ośrodkami uczelnianymi ich nie uraczysz bo koszt aparatu to są setki tysięcy lub inaczej dobrej klasy samochód/y - więc nie łudźcie się że wiedza ta sie przyda - jedynie na uczleniach do badań wolnych rodników i centr magnetycznych

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group