Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 5596
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ścięli wielkie, zdrowe klony!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 20 maja 2012, 9:57
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 maja 2012, 9:24
Autor: Angela
Fot. MS
Z ulicy Marii Skłodowskiej – Curie zniknęły w piątek dwa dorodne drzewa. – One chroniły nas przed hałasem i spalinami, były ozdobą – komentowali wycinkę okoliczni mieszkańcy. Wiadomo, że na tych drzewach sie nie skończy. Miasto porządkuje przyuliczną zieleń i zapowiada wycinkę wszystkich drzew, których korzenie mogą uszkadzać instalacje podziemne oraz nawierzchnie dróg.

- To jakiś absurd. Jeszcze trochę, a wytną wszystkie drzewa i w ich miejsce postawią plastykowe miniaturki, które nie będą przeszkadzać! Teraz jak zniknęły nasze jesiony, to nie będzie można otworzyć okien czy wyjść na balkon – mówiła jedna z oburzonych lokatorek z budynku ul. Marii Skłodowskiej- Curie.

Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, tłumaczy, że wycinka drzew jest konieczna dla ochrony instalacji podziemnych - wodnych, kanalizacyjnych, telekomunikacyjnych i innych, którym zagrażają korzenie tych drzew. Powodują również „garby” na chodnikach czy jezdniach.

- W przypadku Jeleniej Góry nie można mówić o "wycinaniu” drzew, a raczej o ich wymianie. W miejsce usuwanych – z różnych powodów – będą nasadzane nowe, co przewidują wszelkie obowiązujące w tym zakresie plany. W większości przypadków jednak powinny to być drzewa niższe z formowanymi koronami – informuje Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Przykładem może być ulica Wojska Polskiego, która będzie poddawana sukcesywnej rewitalizacji, z dużym udziałem wspólnot mieszkaniowych. Zabudowa długich odcinków tej ulicy pochodzi z okresu secesji.

Inna sprawa, że w przypadku niektórych nasadzeń w latach 60-tych i 80-tych ub. wieku także nie uniknięto działań, które – z dzisiejszego punktu widzenia – okazują się co najmniej kontrowersyjne. Takimi przykładami są drzewa owocowe, choćby u zbiegu ulic Wolności i Wojska Polskiego, czy przy ul. Wolności na podjeździe do MZK. Kwitną i zdobią wiosną, ale osypują owoce jesienią na chodniki, które wtedy są rozgniatane przez przechodniów. Miejsca te stają się wówczas siedliskiem os i wielu mieszkańców składa stanowcze wnioski o uporządkowanie tej sprawy – dodaje C. Wiklik.

Władze miasta zapewniają również, że wszystkie nowe ciągi ulic, budowanych bądź remontowanych, są uzupełniane od razu nowymi nasadzeniami. Przykładem jest ulica Karola Miarki, przy której – na odcinku przebiegającym przez teren byłej „Celwiskozy” nigdy wcześniej nie rosły drzewa, a dziś stanowią one ozdobę tej ulicy.

- Postrzegając całe spectrum problemu nie można godzić się z zarzutem braku dbałości o zieleń, choć wspomniany proces wymiany drzew rodzi wątpliwości wśród grup mieszkańców, przywiązanych (czemu trudno się dziwić) do zastanego wyglądu poszczególnych kwartałów miasta – dodaje Cezary Wiklik. - Jelenia Góra jest miastem pełnym zieleni i władze miejskie zamierzają ten stan nie tylko utrzymać, ale i poszerzać obszary zajmowane przez zieleń. Warto wiedzieć, że tylko same lasy zajmują ponad 3.643 hektary w granicach miasta. Poza tym istnieje kilka parków (największy Zdrojowy – 17 ha, najmniejsze – przy „Pałacyku” na Zabobrzu i Park Łaski przy kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – oba po ok. 2 ha). W dodatku – co warto zauważyć – parki miejskie są po kolei poddawane rewitalizacji, po Zdrojowym roboty objęły Norweski, ostatnio – Kościuszki, w planach są kolejne - twierdzi C. Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (47) Dodaj komentarz

~Rudebwoy_JG 20-05-2012 10:24
Żeby się nie ze..... z tymi spalinami i hałasem... Od kiedy dwa jesiony to membrany dźwiękoszczelne?
~dobra rada 20-05-2012 10:32
ale niech ten nowy ogrodnik miejski pana prezydenta jak już wytnie cały ten szmelc to sadzi jakieś ciekawe drzewa a nie znowu jesiony, niech będą dęby korkowe, miłorzęby, platany a nie!
~Wyindywidual 20-05-2012 11:12
Który "radny" wybudował sobie w salonie kominek i jest zapotrzebowanie na darmowe drewno? A tak przy okazji, będzie lepiej widać te odrapane od lat nieremontowane elewacje! Zwolennicy wycinki drzew w mieście, to ci, których ojcowie wycieli, co się tylko dało wokół "agrokulturalnych" gospodarstw i "przeszło" na dzieci w mieście. Naturalnie, zawsze się jakieś tłumaczenia tej i innych wycinek znajdzie!
~ 20-05-2012 11:34
czy ktoś sprawdził wycinkę drzew przy malinniku i szrenickiej koło budowy nowych dwuch bloków - zniknęły piękne buki i dęby a woda z wykopów jest wylewana do lasu powodując usychanie kolejnych pięknych dębów i buków
~dragal 20-05-2012 11:59
A co zrobili z olbrzymim jesionem rosnącym między ul.Bohaterów Września a ul. Barlickiego?Kalectwo!Cieli aż piłe zepsuli-tumany jedne.Zabytek przyrody zniszczyli!Drewno co lepsze wywiezli w niewiadomym kierunku,pewnikiem komuś do kominka?
~wwq 20-05-2012 12:13
Ciekawe jakby ci mieszkańcy gęgali gdyby im gałęzie z jesionów uszkodziły głowę lub samochód a jesion ma to do siebie że przy silnym wietrze zrzuca gałęzie nierzadko kilkukilogramowe.
~w/gwasmatoł 20-05-2012 12:30
Pan Cezary Wiklik opanował do perfekcji frazeologię z poprzedniej epoki sukcesu i socjalizmu. Używanie wytartych frazesów i komunałów przyprawia o prawie skręt kiszek ale ze śmiechu. Proponuję pooglądać przeprowadzoną kosmetykę zieleni na Zabobrzu III przy mięsnym sklepie Wiatra i w innych miejscach idąc w stronę centrum handlowego Echo. Brawo panowie ukochani decydenci i przywódcy.
~Wyindywidual 20-05-2012 12:41
Do ~wwq , prędzej spadnie Ci gzyms lub inna część zaniedbanej "architektury" na głowę lub samochód, nie znam przypadku aby w JG komuś konar spadł na głowę, oczywiście wszystko może się zdarzyć, nie tylko za przyczyną drzew! Nasadzanie nowych drzew winno poprzedzać wycinkę starych (schorowanych!), a nie odwrotnie, zwykle kończy się to na wycince! Jelenia Góra nigdy nie będzie miała wielkomiejskiego wyglądu, a jej urokiem jest własnie dużo zieleni. Szlag mnie trafia, jak "lekką" ręką niszczy się zdrowe drzewa!
~romek 20-05-2012 13:00
a jak nazywa się firma co ścieła drzewa???
~ekolog 20-05-2012 14:06
Nareszcie, niech jeszcze wpadną do Kowar i zrobią porządek z drzewami, które rozrosły się na drogę (Górnicza i Sienkiewicza)
~jagoda35 20-05-2012 14:34
Mam brzozy nad oknem, mieszkanie znajduje się na parterze,ciemno w pokojach ,wilgoć bo to strona półn.-zach.Gdyby choć na chwilę słonko zajrzało i rozświetliło moje mieszkanie byłabym najszczęsliwszą osobą w Jeleniej Górze.Ale zgody na ścięcie nie uzyska się bo to ,że drzewa zacieniaja mieszkania to żaden powód. Samo życie.jednych uszczęsliwiają na siłę,a ten kto pragnie szczęścia nie ma szans -bo przepisy!!!
~123 20-05-2012 14:54
wyciac,zaorac i zrobic pola golfowe dla biurokracji
~Wyindywidual 20-05-2012 15:25
Do ~jagoda35. Brzoza rośnie stosunkowo szybko, przeważnie jako samosiejka, a w starszych latach staje się niebezpieczna z uwagi na kruchość i jest drzewem o małej przydatności gospodarczej. Dziwi mnie zatem brak zezwolenia na ścinkę! Mogę dodać, że bez zezwolenia można ściąć do 30% korony.
~Tromk 20-05-2012 16:02
firma wycinajaca nalezy do............ męża pani..........z ratusza. A jeśli urzędasy chca wycinać niech zaczną wycinke u siebie bo za duzo ich tam siedzi
~ryszek 20-05-2012 16:17
Bardzo dobrze,że wreszcie Urząd Miasta zaczął dbać o estetykę miasta. Jak ktoś nie widzi jakie problemy stwarzają stare drzewa to lepiej niech się nie wypowiada.Trzeba myśleć racjonalnie a nie ZIELONYM DO GÓRY,ZIELONYM DO GÓRY.Te czasy minęły bezpowrotnie a szkody zostały. Dlatego jestem za tym aby miast naprawiło w/w szkody.Pozdrawiam ludzi trzeżwo myślących.
~Irysek 20-05-2012 16:21
Powycinać wszystkie drzewa i zrobić parkingi.Jesienią nie będzie liści,a takie piękne drzewo na pewno się przyda na boazerię i na parkiety.To jest Polska gospodarka po nas nawet potop,a zostaną potomkowie i jak będą żyli między parkingami?
~tato 20-05-2012 16:27
dokladnie z brzozami mam ten problem bo sypie sie z nich kupe pruchna i rynny zasypuja i jak bylem to zglosic w zgl to w d...e to ma,pewnie bzoza kiepsko sie pali w kominku.czytacie to ludzie z zgl-u to przjdzcie na struga 2 bo chyba o tym budynku zapomnieliscie,a moze on jest do rozbiorki,ze nawet trawy nie ma komu skosic i wogole wtyd tam mieszkac.
~ABC 20-05-2012 16:54
Niedawno przy jednym z bloków na ulicy Kiepury , "ciemnogród " zdecydował o ścięciu drzew , wbrew przepisom , które rosły zgodnie z przepisami . Swoją drogą , ktoś chyba dostaję w łapę , bardzo lekką ręką wydaje się wątpliwe zgody na wycinanie zdrowych i dorodnych drzew . To może wytniemy wszystkie drzewa w całym mieście i zrobimy parkingi , ciekawe co na to " PIOŚ " ???, siedzą tam i nic nie robią , udają ,że pism nie dostają , bo ktoś w ratuszu wyraża zgodę na morderstwo drzew .Spółdzielnia Zabobrze też ma kilo brudu za paznokciami , przy ulicy Kiepury będą ścinane kolejne drzewa , znowu jakaś babcia wystraszyła kogoś w spółdzielni . To jest sposób na załatwienie sprawy .
~Markus 20-05-2012 17:59
Natura nie potrzebuje człowieka, ale człowiek potrzebuje naturę!!!! Jeden hektar drzew produkuje dziennie tyle tlenu ile potrzebuje 45 osób. Ta sama ilość drzew pochłania rocznie taką ilość dwutlenku węgla, którą wytwarzają samochody przejeżdżające ponad 100 tys. kilometrów. Natomiast jedna 60-letnia sosna produkuje w ciągu doby tyle tlenu ile wynosi średnio dobowe zapotrzebowanie trzech dorosłych osób.
~Nostradamus 20-05-2012 18:05
Jagniątków wręcz prosi się o wycinkę połowy drzew które rosną tam jak w jakiejś puszczy. Pod Chojnikiem na ul. Karkonoskiej drzewa-samosiejki zasłoniły całkowicie widok zamku Chojnik ... ale to oczywiście nikogo nie interesuje, bo to niechodliwe drewno, nieduże drzewa, a dużo roboty.
~Robix 20-05-2012 19:14
U nas w skandynawi to zadne pajace nie chodza po drzewach tylko auto ma na wysiegniku pile i tnie od czubeczka jak trzeba!A ten przemily pan co tam robi?
~do ~Robix 20-05-2012 19:23
i co się chwalisz? pajace nie chodzą, bo takie małpy jak ty tam siedzą...
~ed 20-05-2012 19:40
Co za bzdrury ! Dwa jesiony chroniły przed hałasem i spalinami !
~:) 20-05-2012 20:46
To jak dzisiaj wygląda zieleń miejska jest efektem wieloletnich zaniedbań. Drzewa rosnące przy drogach powinny być sukcesywnie wymieniane. Ich wysokość nigdy nie powinna osiągać rozmiarów, które obserwujemy. Jak powinno to wyglądać wystarczy obejrzeć widokówki poniemieckie. Ani jednego wielkiego drzewa! A JG przez niemca trochę lat była utrzymywana. Ale przyszły czasy nierobów, ludzi bez wyobrazni i zapuścili to miasto jak dzunglę w brazylii. Wszystkie drzewa przy drogach w pień wyciąć, nowe zasadzić, formować korony i sukcesywnie wymianiać.
~zzzz 20-05-2012 21:39
sralis mazgaliz
~ 20-05-2012 21:42
Wycinka drzew to chyba jeden z ulubionych tematów Jelonki. Coraz niższy poziom tych waszych artykułów....
~k_asia1 20-05-2012 21:43
Wycinaja te drzewa, które nikomu nie przeszkadzają, zabraniają wyciąć przeszkadzajace. Paranoja. Ja myślę, że to ma 2ie dno, faktycznie, moze chodzi o drewno? Ginie jak Marysieńka z Parku Cieplickiego.
~wiewiórpark. 20-05-2012 22:16
A, w parku na Wzg. "Kostuszki" to jest zapotrzebowanie na zdrowe i piękne liściaste i iglaste.Ciekawe według jakiego klucza te drzewa wycinają i co się z nimi dzieje po ścięciu. Przecież to jest PARK MIEJSKI i nasadzenia były tam robione planowo, a ktoś pod pozorem rewitalizacji zrobił sobie porębę.
~Banda 20-05-2012 22:17
Ludzie!!! co Wy robicie z naszym miastem!!! Wycinacie drzewa stawiacie biedronki, galerie itp. Jakim prawem rujnujecie przyrodę, która kształtowała się przez dziesiątki lat!!!!!!!!!!!!!!!!!Czas na rewitalizację ratusza. Pora powyrywać chwasty i zasiać bardziej przyjazne dla otoczenia roślinki.
~fiki 20-05-2012 22:25
gdzie jest Marysieńka ....?! czyżby była politycznie niewygodna....? wolna Marysieńka w wolnym kraju....!!!!!
~ 20-05-2012 22:44
DOLNOŚLĄZAK. Na trakcie pomiędzy Maciejową a Wojanowem /w granicach Jel.Góry/ jest ogrom zieleni. Wycinka raczej nie grozi. Podoba mi się wypielęgnowana alejka /poniemiecki starodrzew/ wiodąca do Szpitala Bukowiec oraz przepięknej architektonicznie Wysokiej Łąki. Ale tam nadzór na zachowaniem wspanialej kompozycji roślinnej z nieprzeciętną architekturą obiektów dbają fachowcy z Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów. Chwała im za to.
~mako 20-05-2012 23:03
miasto-d...le
~Burlat 20-05-2012 23:04
To jest straszne wręcz przerażające...njus dnia w Jeleniej
~jelinek 21-05-2012 0:28
Ochrona przyrody to nie oznacza, że wszystko rośnie jak chce. Codzienna pielęgnacja i zdrowy rozsądek w zarządzaniu przyrodą to właśnie droga do tego celu.
~qwerty26 21-05-2012 2:30
Nieuświadomiony ciemny lud nie zdaje sobie sprawy, że stare drzewa, nie produkują wiele tlenu i dość często wiatr potrafi je połamać wiec są też niebezpieczne. Młode drzewka są za to bardziej produktywne jeśli chodzi o wspomniany wcześniej tlen. Wiec moim zdaniem jak najszybciej trzeba powycinać wszystkie stare drzewa[szczególnie te tuż przy drogach].
~ 21-05-2012 9:59
to tylko drzewa
~paranoja 21-05-2012 11:15
Kochani mieszkańcy Jeleniej Góry jeszcze nie narodził się taki człowiek który by wszystkim dogodził i podejmował dojrzałe decyzje ot lamętowanie i pochopne decyzje
~ 21-05-2012 11:54
PRECZ Z MOHERAMI
~jeżozwierz1 21-05-2012 12:22
A to zabawne. Jeszcze 3 godziny temu ścięte drzewa były jesionami. Cóż za błyskawiczna transformacja. I zdjęcie znikło. A takie było artystyczne. Okazuje się, że w wolnej Polsce nie wszystko jest bezkarne. Trzeba prosić o pozwolenie na opublikowanie wizerunku. No i ten brak rzetelności. A same drzewa - no cóż, lepiej ich nie sadzić byle gdzie i pod presją społeczną. Te przy budynku spółdzielczym nr 13 przy ul. Skłodowskiej sprzyjały ludziom, ale nie infrastrukturze nad- i podziemnej. Skutki ekspansji ich korzeni byłyby w przyszłości drogie i niechciane , a do remontu technicznych urządzeń budynku mieszkańcom nikt nie dołoży, jeśli rosły na terenie Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
~ 21-05-2012 14:33
GDZIE ZDJĘCIA?
~Zboczeniec parkowy 21-05-2012 15:51
A co wy z tą Marysieńką?? Konia tam jeden z drugim do parku w nocy chodził walić pod Marysieńkę??
~jano 21-05-2012 18:46
Panie Cezary WIKLIK-teraz szybciutko na u.l.Boleslawa Prusa bo jak juz pisalem tam potrzebny jest sprzet alpinistyczny by przejsc bezpiecznie po ulicy. do: jelineka : popieram calkowicie pozdrawiam,
~:) 22-05-2012 18:17
Ha ha. Tylko co za idiota na Karola Miarki nasadził drzewa przy samych latarniach??? Za parę lat będą do wycięcia!
~ 27-05-2012 7:35
Kto z Państwa widział ile i jakie piękne stare a przede wszystkim zdrowe drzewa ścięto przy Parku Zdrojowym budując tą wątpliwą inwestycję szumnie nazwaną Termami. Po co? Skoro i tak Term nie będzie bo wykonawcę ściga komornik. Takie właśnie bezsensowne decyzje podejmuje się w "naszym" magistracie przy udziale wielu doradców prezydenta. Żal!!!
~ 6-04-2013 8:09
prezes SUCHANINO gdansk nie dosc że zniszcyl kompleks boisk to scial ile dostal lapowy kilkadziesiat drzew i ok. nie placi za drzewo jak osoba prywatna dziesiatek tys. zl .kary. NO coz trzeba wiedziec z KIM i za ILE
~ 6-04-2013 8:12
PRZECIERZ w POLSCE KLIKA prezesow zarzadu zieleni bierze tysiace lapowy a nadrabia karami dla uczciwych POLAKOW zlodziei sie BRONI
~ 6-04-2013 8:15
POTRZEBNE drzewo do kominkow w POLSCE zaczyna byc TRAGEDIA przekupstwo nierobstwo łapowkarstwo no coz skoro PAN Teraz Uslyszycie Same Klamstwa broni tych nierobow jak NOWAK MUCHA no coz TRZEBA miec HONOR a nie ciag do mony mony

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group