Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 3097
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Schronisko św. Brata Alberta szykuje się do zimy

Wtorek, 8 listopada 2011, 8:07
Aktualizacja: Środa, 9 listopada 2011, 7:47
Autor: UM
JELENIA GÓRA: Schronisko św. Brata Alberta szykuje się do zimy
Fot. RED
Temperatury listopada – póki co – są relatywnie wysokie, niemniej za kilka dni może być już mroźno, a w Jeleniej Górze, w schronisku św. Brata Alberta w bardziej mroźnych okresach przebywa nadkomplet bezdomnych.

– Podejmujemy przeróżne wysiłki, by zniwelować problemy wynikające z bezdomności – powiedział prezydent Marcin Zawiła. – Ściśle współpracujemy ze stowarzyszeniem prowadzącym schronisko dla bezdomnych, kierowanym przez Bogusława Gałkę. Staramy się zlecać przeróżne prace, nie tylko dlatego, że w ten sposób ta organizacja zyskuje środki, ale przede wszystkim, by tym ludziom, którzy chcą pracować na rzecz miasta dać czytelny sygnał, iż są nam potrzebni. Z przyjętych zleceń wywiązują się zgodnie z oczekiwaniami i potrzebami.

Tymczasem ubiegłoroczna zima dała się Schronisku Brata Alberta we znaki. W okresie szczególnie nasilonych mrozów liczebność chroniących się w obiekcie administrowanym przez Stowarzyszenie przekraczała niekiedy o 50 osób nominalną pojemność tego budynku. – Chcemy unikać takich sytuacji, które ze względów sanitarnych i bezpieczeństwa są trudne do akceptacji – powiedział Marcin Zawiła.

Z drugiej strony – trudno jest oszacować potrzeby noclegowe w mroźne dni, bo niektórzy z bezdomnych mężczyzn nie chcą przebywać w Schronisku, póki mróz umożliwia przetrwanie na zewnątrz – przychodzą doń dopiero w stanie skrajnego wyczerpania, niekiedy z początkami odmrożeń.

- Dzięki wsparciu jednego z prywatnych sponsorów, przedsiębiorcy, który niedawno stworzył zakład na terenie miasta – powiedział Bogusław Gałka – a także wsparciu finansowemu prezydenta Miasta stworzymy w kilka tygodni dodatkowe pomieszczenia. Będzie to rezerwa dla ok. 25 – 30 osób, które nie są, bo nie chcą być stałymi pensjonariuszami Schroniska, ale przecież nie można tych ludzi narażać na śmierć z wyziębienia. Te pomieszczenia podlegać będą takim samym rygorom, jak stałe miejsca, niemniej będą otwarte w godzinach nocnych, od 18.00, do 8.00.

Będą służyć tym, którzy ze względów charakterologicznych nie dojrzeli jeszcze do życia w społeczności, jaką tworzy Stowarzyszenie. To jedna z form wsparcia socjalnego dla ludzi, którzy w swoim życiu przeżywają wyjątkowo ekstremalne sytuacje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group