Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6062
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Schaffgotschowie: Bóg dał, Bóg zabrał – video

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 20 maja 2009, 15:02
Aktualizacja: Czwartek, 21 maja 2009, 7:27
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Śladami najważniejszego i najbogatszego rodu w historii Kotliny Jeleniogórskiej powędrowała dziś wycieczka zorganizowana przez Biuro Wystaw Artystycznych zorganizowana w ramach cyklu przybliżania tajemnic miasta. Po raz pierwszy do programu włączono Cieplice.

Kilkudziesięcioosobowa grupa złożona w większości z uczniów jeleniogórskich i cieplickich szkół prowadzona przez Andrzeja Paczosa, przewodnika sudeckiego i byłego dyrektora Muzeum Przyrodniczego, dotarła do miejsc, w których obecność Schaffgotschów była znacząca dla rozwoju i dziejów nie tylko Cieplic, ale i całej ziemi jeleniogórskiej. Wycieczka była długa: trwała około dwóch godzin.

Przy barokowym kościele św. Jana Chrzciciela Andrzej Paczos opowiedział o historii rodu Schaffgotchów, którego etymologia wywodzi się od słowa Schaf (czyli owca) oraz zdrobnienia imienia Gothard – Gotsche. Przewodnik nawiązał też do symbolu rodu, czyli owcy, która także widnieje w rodowym herbie. Zebrani usłyszeli najważniejsze fakty z dziejów magnackiego rodu. Andrzej Paczos przybliżył tło wojen religijnych i konflikt Hansa Ulricha Schaffgotcha (protestanta) z Habsburgami, który skutkował ścięciem hrabiego w Ratyzbonie.

Andrzej Paczos wspomniał też o pożarze świątyni w Cieplicach, genezie postawienia na dziedzińcu kościoła posągu św. Floriana, patrona strażaków, a także o galerii płyt nagrobnych członków rodu. Trafiła do Cieplic po rozbiórce świątyni w Radomierzu. – To swoista „rewia mody” z tamtych czasów – podkreślił A. Paczos zwracając uwagę na szczegółowo przedstawione stroje, w jakich pochowano zmarłych. Wycieczka nie mogła, niestety, wejść do świątyni, bo ta była zamknięta. W planie nie było też zwiedzania podziemi kościoła, w których znajdują się krypty z doczesnymi szczątkami członków rodu.

Drugą część wycieczki poświęcono na zwiedzenie Pałacu Schaffgotschów. Tu rolę przewodnika pełnił gospodarz obiektu, Maciej Pawłowski, dyrektor Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego Politechniki Wrocławskiej. Szef placówki pokazał przepiękny i bardzo obszerny gabinet. – To był za czasów Schaffgotschów gabinet męski – wyjaśnił. Przedstawił też pochodzenie przedmiotów, które ostały się po 1945 roku. Jest tam, między innymi, stary zegar z werkiem o wartości dwóch luksusowych mercedesów – obrazowo porównał dyrektor Pawłowski.

Wspomniał przy tym o niepowetowanych stratach, jakich pałac zaznał po drugiej wojnie światowej. – Schaffgotschowie nic stąd praktycznie nie zabrali – mówił wcześniej Andrzej Paczos. Zabytek został splądrowany najpierw przez żołnierzy Armii Czerwonej, a potem przez polskie władze, które część wyposażenia podarowały Ambasadzie Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej. Przewodnik dodał też o największych prywatnych zbiorach ornitologicznych i przebobatej bibliotece, która po 1945 roku w znacznej części została wywieziona do Wrocławia bez sporządzenia żadnej dokumentacji dotyczącej zabranego księgozbioru. Do Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach trafiła jedynie szczątkowa część zbiorów Schaffgotschów.

Pomieszczenia, które Politechnika Wrocławska przejęła po Centralnej Szkole Instruktorów Zuchowych (była w pałacu przez ponad 20 lat), zostały częściowo odnowione, jednak wiele elementów pochodzi jeszcze z czasów świetności pałacu. Wycieczka zobaczyła dwie przepiękne szafy gdańskie i balową salę błękitną, która dziś pełni rolę auli. Nie sposób w krótkim tekście zawrzeć całego piękna i szczegółów dziejów tych sal. Warto to zobaczyć na własne oczy. Niestety, nie zawsze można, bo pałac nie jest dostępny dla wycieczek. Dziś uczyniono wyjątek.

Andrzej Paczos wspomniał także, że Schaffgotschowie żyją do dziś. Potomek wielkiego rodu mieszka w Berlinie i handluje winem. – Spotkałem się z nim przy kilku okazjach – dodał. Podkreślił, że stosunek Schaffgotschów do utraconego majątku nie jest tak do końca obojętny, choć na jednym z filmów jeden z przedstawicieli rodu skwitował dziejowe okoliczności jednym zdaniem: Bóg dał, Bóg zabrał.

Jutro - wycieczka po Cieplicach ze Stanisławem Firsztem, dyrektorem Muzeum Przyrodniczego. Zbiórka o godz. 12 przed MP. Cykl BWA zakończy pokaz filmu niżej podpisanego "Oblicza Rynku jeleniogórskiego" w Biurze Wystaw Artystycznych o godz. 12 i 17, 29 maja (piątek).

Obejrzyj video!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21) Dodaj komentarz

piipi 20-05-2009 15:41
..artysci warszawscy o wrazliwej duszy rowniez...podzielili sie skarbami Rodziny Schaffgotsch.
piipi 20-05-2009 15:46
"Bog dal,Bog zabral.."..kto daje i odbiera,ten..PAMIETACIE !. ..a swoja droga Bog osadzi winnego,bo tak nas uczono !.
~HaHe 20-05-2009 16:13
Weźcie zobaczcie zdjęcie o nr 21 i spożyjcie na piękny kalendarz z okazem modelki. . . . chociaż mogli by go ściągnąć żeby fotoreporterzy nie zrobili temu dziełu zdjęcia :)
~ago 20-05-2009 17:02
Zdjęcie modelki jest specjalnie przyczepione na wierzchu do kalendarza, zasłaniając kalendarzowy obrazek. Widocznie użytkownik gabinetu lubi dostroić wystrój, aby było jak w barakowozie na budowie... Zdjęcie samo w sobie może nawet niezłe, ale niestety takie wycinanki/wyklejanki z gazet nie pasują do zabytkowego wnętrza.
~EWa 20-05-2009 17:05
Zabytkowy zegar w pałacu jest, ale werk zniknął już dawno
~ed 20-05-2009 17:18
ludzie, którym bezprawnie zabrano majątek gromadzony i wypracowany przez pokolenia muszą się czuć wyjątkowo niekomfortowo oglądając dziedzictwo swoich przodków będące we władaniu obcych ludzi czy też państwa.
~00777 20-05-2009 17:32
taaaa fota 21 rządzi ;P buhehehehe
~krzyk 20-05-2009 18:15
kiedy to wszystko do nas wróci?
piipi 20-05-2009 18:37
..do - [~Ago..]..to znowu mezczyzna !!.
~lamm 20-05-2009 18:55
szkoda że pora tych ciekawych spotkań jest dobra tylko dla nielicznych. jestem pewien że jesli takie spotania z zwiedzaniem odbywaly sie odplatnie np w soboty czy niedzielę chetnych by nie brakowalo. ale komu sie tam chce.
~ago 20-05-2009 19:40
Z tą nieodpowiednia porą to jest i tak wołanie na puszczy, tylu internautów o tym pisało! I co? Jak grochem o ścianę! Inną sprawą jest ciągłe zamknięcie pałacu dla chętnych do zwiedzenia. NAWET MIESZKAJĄC W JELENIEJ GÓRZE CZY CIEPLICACH NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI ABY ZWIEDZIĆ SALE PAŁACOWE! TO SKANDAL! NAJZNAKOMITSZY ZABYTEK W CIEPLICACH JEST DOSTĘPNY DLA JAKIEJŚ GARSTKI WYBRANCÓW I ZNAJOMYCH KRÓLIKA! Z JAKIEGO POWODU???
piipi 20-05-2009 19:44
~AGO..mezczyzni (niektorzy) nawet z dyplomem..maja podobne upodobania do kumpli z barakowozu.
~.... 20-05-2009 19:45
a cóż to za rozpowszechnianie treści tzw. "XXX" chodzi o fotkę numer 21
piipi 20-05-2009 19:52
..do - [~postu z godz.19:45..]..masz racje !.Jutro powiesze na scianie mezczyne ..DAWAJ zdjecie !!.
~ago 20-05-2009 19:56
do ~Ed - Masz rację, w dodatku nawet nie jest to muzeum. Większość pałaców w Polsce jest dostępna dla zwiedzających. Tylko ten w Cieplicach to jakiś dziwoląg. Tutaj jest zupełny brak dbałości o promocję Cieplic. Gdyby pałac był otwarty to na pewno przyciągnęłoby to turystów.
~ago 20-05-2009 20:08
Piipi, ja nic nie mam co do upodobań, to nie o to chodzi, tylko że to nie pasuje do pałacu. Jak chce to niech sobie w domu ściany tym wytapetuje i podziwia, a nawet zaprosi gości i pokazuje, ale nie w zabytkowych pomieszczeniach, które nie są jego własnością lecz dobrem narodowym.
~TZE 20-05-2009 21:05
Galeria zdjęć i nie tylko dotycząca palacu i nie tylko, link: http://www.pwr.jgora.pl/album/Album Pozdrawiam
piipi 20-05-2009 22:30
~Ago ..bedzie klopot,bo palac opanowali mezczyzni z Wroclawia !. Uczeni ...ustawili na parterze szklana gablote-portiernie z strasznie krzykliwa baba,ktora ogranicza dalsze ogladanie tego palacu. Podejmowalam juz 3-krotna probe wejscia na "wroclawskie wosci" ...nic nie zobaczylam !.
piipi 20-05-2009 22:37
..i dlatego POPIERAM tutaj AGO !!.Otworzcie palacowe wrota dla turysty,a ..Cieplice beda..PIEKNIEJSZE !.*Dziekuje.piipi.
~ 20-05-2009 22:41
Proszę porównać te dwa piece: http://wroclaw.hydral.com.pl/15528,foto.html http://www.zamekchudow.pl/223,show_photo,83-piec_przed_1915_rokiem_.html Istnieje ponoć dokument mówiący o tym,że hr. von Schaffgotsch przeniósł go z wieży rycerskiej do pałacu w Cieplicach.P.Pawłowski twierdzi, że żaden z obecnych w pałacu pieców nie pochodzi z Siedlęcina. Zna ktoś fakty ?
~ago 21-05-2009 6:30
Fajnie, że chociaż filmy są z tych wycieczek, a ten jest naprawdę unikalny, ze względów zrozumiałych - do pałacu nikt nie wejdzie. To był bardzo dobry pomysł z tym filmowaniem. Dobrze się je ogląda, ale one mają jedną wadę: za szybko się kończą. Mogłyby być ze cztery razy dłuższe, bo ciągle pozostaje niedosyt.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group