Sobota, 11 lipca
Imieniny: Karoliny, Olgi
Czytających: 2472
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Samorząd chce zlikwidować szkołę? (aktualizacja)

Wiadomości: Kostrzyca
Środa, 11 września 2019, 6:48
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 września 2019, 7:43
Autor: WAC
Fot. użyczone
Spore poruszenie wśród mieszkańców Kostrzycy wywołała wypowiedź skarbnika gminy Mysłakowice Piotra Amborskiego sugerująca możliwość likwidacji Szkoły Podstawowej im. Władysława Sikorskiego w Kostrzycy.

Słowa, które wywołały burzę, zwłaszcza wśród rodziców uczniów podstawówki, padły na posiedzeniu wspólnym komisji Rady Gminy 20 sierpnia. Według zapisu w protokole zebrania, zamieszczonym na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Mysłakowicach, skarbnik gminy Piotr Amborski po obliczeniach zaznaczył, że wzrost wydatków na oświatę wyniesie ok. miliona złotych. W związku z tym radni wraz z wójtem gminy muszą podjąć decyzję w sprawie uszczuplenia wydatków na oświatę poprzez likwidację SP w Kostrzycy. Jak czytamy w protokole, urzędnik miał stwierdzić, że podjęta została decyzja o przeprowadzeniu rozmowy z kuratorem oświaty i kontynuowania tematu w najbliższym czasie.

Rodzice dzieci uczęszczających do kostrzyckiej podstawówki nie ukrywają swojego niepokoju słowami P. Amborskiego, tym bardziej że ta kwestia nie była z nimi w żaden sposób konsultowana.

Poza zapisem w BIP – ie nikt nie zdecydował się do dnia dzisiejszego porozmawiać na ten temat z rodzicami, mającymi dzieci w SP Kostrzyca - mówi Kamila Schult z Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Kostrzycy. Przyznam szczerze, że wszyscy jesteśmy bardzo zszokowani postawą Gminy wobec rodziców,a opublikowanie takiej informacji bez jakichkolwiek rozmów z nami odbieramy jako brak dialogu ze strony samorządu. Sprawa jest o tyle przykra, że marcu w szkole zorganizowana została akcja "Złom na parkiet ", podczas której rodzice zbierali pieniądze na remont sali gimnastycznej. W momencie organizacji akcji nikt z Gminy nie zdecydował się przyjść do nas z takimi planami na przyszłość, wręcz przeciwnie. Cała akcja była zgłaszana do Urzędu Gminy, a zastępca wójta Grzegorz Truchanowicz w imieniu wójta i magistratu wyraził poparcie dla naszej akcji i służył nam radami oraz pomocą. Ogółem udało się zebrać ponad 20 tysięcy złotych, które zostały przekazane dyrektor szkoły jako zarządcy budynku, a następnie wykorzystane podczas wakacji na odremontowanie sali gimnastycznej.
Proszę wyobrazić sobie nasze zdziwienie kiedy parę dni przed rozpoczęciem roku szkolnego przeczytaliśmy informację na BIP o likwidacji naszej szkoły,w momencie kiedy szykowaliśmy się na uroczyste otwarcie sali. W rozmowie z dyrektor Joanną Olejniczak, również ona potwierdziła że nie miała żadnych informacji z Urzędu Gminy na temat likwidacji, a informację jak my przeczytała w BIP - opowiada Kamila Schult. - Drugiego września ze wstępnej informacji, jaką otrzymaliśmy na otwarciu nowej sali, swoją obecnością miał nas zaszczycić wójt Michał Orman (specjalnie z tego tytułu rozpoczęcie roku szkolnego zostało przeniesione z godziny 9 na godzinę 8 rano). Niestety okazało się w poniedziałek rano, że nikt pracujący w Urzędzie Gminy nie był w stanie przyjechać na to wydarzenie, być z nami w ten dzień i wyjaśnić cokolwiek z sytuacji, która się dzieje. W maju odbył się również konkurs na stanowisko nowego dyrektora szkoły, który ponownie wygrała Joanna Olejniczak. Myślę, że 2 września był odpowiednim dniem do uroczystego wręczenia nominacji pani dyrektor i poinformowania rodziców o przekazaniu jej powierzenia obowiązków dyrektora.Niestety to również się nie wydarzyło - dodaje.

Jak zapewnia wójt gminy Mysłakowice, samorząd nie zamierza w najbliższym czasie likwidować Szkoły Podstawowej w Kostrzycy

Wypowiedź skarbnika P. Amborskiego była niefortunna, ale została sprowokowana przez inną osobę, która koniecznie chciała wiedzieć kiedy najwcześniej byłaby formalnie możliwość ewentualnego zamknięcia tej szkoły – tłumaczy M. Orman. - Owszem, wydatki na oświatę, ze względu na podwyżki płac dla nauczycieli oraz zwiększone nakłady na dojazdy dla uczniów, będą wyższe o 900 tysięcy złotych. Nie planujemy jednak do czasu wybudowania nowej szkoły w Mysłakowicach zamknięcia podstawówki w Kostrzycy. Nie wysyłaliśmy w tej sprawie żadnego pisma, ani nie prowadziliśmy na ten temat żadnych rozmów z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty - zapewnia wójt.

Po opublikowaniu naszego tekstu na stronie internetowej gminy Mysłakowice pojawiło się sprostowanie zapisu z protokołu posiedzenia wspólnego komisji, który wywołał zamieszanie. Obecnie brzmi on: "Radni wraz z Wójtem Gminy muszą podjąć działania w celu reorganizacji oświaty na terenie Gminy Mysłakowice. W temacie zamknięcia Szkoły Podstawowej w Kostrzycy radni jedynie rozważali możliwości uszczuplenia wydatków poprzez jej likwidację."

Twoja reakcja na artykuł?

11
32%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
3%
Nudzi
2
6%
Smuci
15
44%
Złości
5
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~Małpa 11-09-2019 8:10
Samorząd likwidacji pragnie ogromnie, tylko możliwości na „już” ma marne. Chodnika obiecanego nie ma, infrastruktury przy boisku obiecanej nie ma (to co jest - żenada), ogarnięcia „centrum” wsi przy głównym przystanku nie ma ,a szkoły pewnie też docelowo nie będzie . Brak koncepcji rozwoju tej części gminy kompletny. Śmietnik śmierdzi coraz bardziej, a las coraz rzadszy (wycinają ,aż miło - szkoda ,że nie gałęzie połamane ,zwisające nad jezdnią na drodze w stronę śmietnika - zgłaszane rok temu). Szefostwo śmietniska i Związku Gmin elegancko dociągnęło do emerytur,a tony plastiku do utylizacji pozostały. Przed wyborami samorządowymi urocze spotkania z wyborcami, teraz grobowa cisza. Słaba liczebnie reprezentacja wsi w gminie nie rokuje żadnej zmiany w najbliższych latach niestety. Jedyna szansa chyba dla mieszkańców wsi, to wystawić mocnego własnego kandydata na wójta w następnych wyborach. Tylko czy takowy się znajdzie? Czego sobie i innym sympatycznym mieszkańcom wsi życzę. Miłego dnia wszystkim czytającym!
~Mikser 11-09-2019 8:38
do: ~Małpa (8:10)
Weżcie się do roboty a nie tylko atakujecie. Flaki z olejem w Kostrzycy A inne sołectwa pracują... Żal was czytać na FB... same żale.....
~gyt 11-09-2019 9:24
do: ~Małpa (8:10)
Już jeden Wójt z Kostrzycy zasiada w Radzie. Jaki radny taka wieś.
~Mlug 11-09-2019 8:18
Państwo zajechało samorządy. Miasta i gminy zostały zmuszone do restrukturyzacji swoich wydatków czego potencjalny mieszkaniec nie zrozumie. Jego to po prostu to nie interesuje co jest poniekąd zrozumiałe. Państwo ma pełną świadomość że wrzeć będzie na najniższym szczeblu a rządzący będą się śmiać i stać z boku.
~Brawov 11-09-2019 8:36
W ŁOMNICY też wójta nie było na rozpoczęciu i co mamy się obrazić? Nie słyszałam informacji o zamknięciu żadnej że szkół, a w Kostrzycy komuś bardzo zależy na zadymie...
~zaboberek 11-09-2019 8:47
do: ~Brawov (8:36)
Jak to "komuś" zależy,przecież w artykule wyraźnie jest napisane,że to jest wypowiedź skarbnika a i p.wójt w swojej wypowiedzi to potwierdził.
~Radny1234 11-09-2019 8:48
Były na komisji 3 tematy: mzk, oświata i wpływy z pit. Nic o likwidacji tylko plany na przyszłość.... Skarbnik przedstawiał rózne warianty w tym budowe nowej szkoly i to jest ważniejsze...
~Nauczyciel 11-09-2019 9:02
Nie biadolcie i nie utyskujcie,takiego wojta sobie wybraliscie i macie go na wlasne zyczenie
~Gór dur 11-09-2019 9:12
Wcale się nie dziwię. Ta szkoła to tragedia w postaci zaopatrzenia i zaplecza. Dyr wiecznie nie ma. Wygodna jest dla rodziców że wsi bo pod nosem. Ale oprócz tego nic dobrego z niej nie wynika. A kadra trzęsie się o etat.
~hip 11-09-2019 9:20
To nie szkoła tylko przechowalnia i przystań dla nauczycieli spadów z Kowar
~Gość 11-09-2019 14:05
do: ~hip (9:20)
Sam jesteś spadem .Mysłakowice odrzucają trudne dzieci bo nie wiedzą co robić a ci nauczyciele w Kostrzycy potrafią z nimi pracować
użytkownik facebook 11-09-2019 9:52
Nikt nic nie wie czeski film 😂
komentarz usunięty
~Lol 11-09-2019 12:34
odpowiedź na usunięty komentarz
Oj chyba tak, z tego co wiem Pani Kamila poświęca się dla lekcji wf, i to dosłownie:)
~Małpa 11-09-2019 13:06
odpowiedź na usunięty komentarz
Bardzo brzydki komentarz.
~Ricj 11-09-2019 12:55
Z tego wynika ze w obronie szkoły ktorej nikt nie likwiduje występują tylko osoby związane ze szkołą: K. A. P.
~mruczek45 11-09-2019 13:02
Był taki poprzedni Skarbnik że o niczym nie informował, nikt go nie znał i brał pożyczki w parabakach... ON BYŁ OK. A jak Skarbnik otwarcie mówi o problemach i rozmawia z mieszkańcami i nie boi się polemiki to jest BEEEE. Panie Piotrze nie za daleko Pan zajedziesz na wkładaniu kija w morowisko. Niech Pan się weźmie za pracę a nie lans na FACEBOOKu.
~Gość 11-09-2019 14:09
Pani Kamila jest jedną z nas mieszkanką Kostrzycy. Pokazała że potrafi walczyć o ważne sprawy ciekawe kto z Was miałby taką odwagę.Pewnie nikt.Brawa dla tej kobiety.Chylę czoła Pani Kamilo.
~ 11-09-2019 15:08
Z Kostrzycy rzut beretem do Mysłakowice.
~Plagiat 11-09-2019 15:22
Dlaczego PIS likwiduje szkołę!? Bo tylko matoły na nich głosują!
~Abb 11-09-2019 19:36
Nie PiS likwiduje szkoły tylko samorząd z różnych opcji. UG Mysłakowice bliżej do PO niż Pis
~GośćJG 11-09-2019 21:55
Niestety większość pismaków to krzykacze nie wiedza jak jest rzeczywistość, każdy patrzy ze swojego punktu widzenia nie biorąc pod uwagę innych aspektów. Przecież nikt nie likwiduje szkół bo tak im się chce, na to skład się wiele czynników. Ciekawe czy każdy w swoim domowym budżecie pozwala sobie na dodatkowe wydatki kiedy brakuje na podstawowe rzeczy. A po za tym krzyk o nic typowy hejt ktoś coś powiedział lub wyraził swój pogląd to trzeba go zlinczować. Typowy polski pogląd.......
~Bo 12-09-2019 13:46
Zlikwidować jestem zza to nie szkoła tylko parking samochodowy.
~Josefff 14-09-2019 8:57
Amborski nigdy nie.był dobry w liczeniu,co on robi w ogóle na stanowisku skarbnika?? Tacy ludzie urzeduja to nic dobrego nie będzie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group