Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 3912
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Samobójcy na jezdni

Środa, 24 października 2007, 0:00
Autor: AGA
Jelenia Góra: Samobójcy na jezdni
Fot. Agnieszka Gierus
Na drogach rocznie ginie około 6 tys. osób, a 60 tys. zostaje rannych.

Do większości potrąceń dochodzi na wyznaczonych przejściach dla pieszych, w obrębie skrzyżowań, na chodnikach i poboczach. Ale nie we wszystkich przypadkach winni są kierowcy. Bardzo często piesi sami pchają się pod koła.

W trakcie policyjnej akcji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” wsiadamy do radiowozu z sierż. Kacprem Krauze i udajemy się na ulicę Różyckiego. Przedpołudniowy szczyt. Przez pół godziny policyjne auto stało w widocznym miejscu naprzeciwko ryneczku. Piesi, jak gdyby nigdy nic, przebiegali przez ulicę pomiędzy samochodami. Tuż przed policyjnym wozem. W tym starsza pani podpierająca się laską, której niestraszne masywne ciężarówki i autobusy jeżdżące raz po raz główną ulicą tego rejonu osiedla.

Przyłapani na gorącym uczynku tłumaczą, że zawsze tędy chodzili i chodzić będą.
- Ciężko karać kogoś takiego – mówi st. sierż. Kacper Krauze.
Na widok policji i aparatu fotograficznego uciekło trzech nastolatków, którzy próbowali przejść w niedozwolonym miejscu do hipermarketu Carrefour. Mniej szczęścia miał inny chłopak – przechodząc przez ulicę i pas zieleni na Jana Pawła II wyszedł wprost na policyjny samochód. – Otrzymał pouczenie. Mam nadzieję, że to go czegoś nauczy. Bo niestety często bywa tak, że na ludzi działają tylko surowe kary – dodaje st. sierż. Krauze.

Prawie połowa ogólnej liczy zabitych w wypadkach drogowych piesi, rowerzyści i motorowerzyści. Ta grupa, w przeciwieństwie do kierowców, pozbawiona jest jakiejkolwiek ochrony przed uderzeniami przez pojazdy. Na lekkomyślnych starszych i młodszych to ostrzeżenie nie działa.

Wtargnięciem prosto pod koła samochodu pieszy ryzykuje nie tylko utratą zdrowia lub życia. Grozi za to mandat w wysokości 100 złotych. 250 złotych można zapłacić przechodząc przez jezdnię na czerwonym świetle.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
221
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group