Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 5068
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rzeki są wciąż groźne

Wiadomości: PIECHOWICE
Piątek, 7 grudnia 2007, 14:58
Aktualizacja: Sobota, 8 grudnia 2007, 14:56
Autor: carioca
Fot. Jacek Wojciechowski
Ostatnie opady deszczu podnoszą znacząco poziom wody na rzece Kamiennej oraz innych ciekach. Stan alarmu przeciwpowiodziowego wprowadzono w stolicy Karkonoszy oraz w Karpaczu i Przesiece.

Rzeki są na bieżąco monitorowane przez straż miejską i policjantów. Dramatu nie ma, ale stan wody Kamiennej powoli wzrasta, bo wciąż pada deszcz. Na szczęście nie są to opady ciągłe.

Alarm w Jeleniej Górze określany jest jako "profilaktyczny". Rzeka Kamienna przekroczyła stan alarmowy o 39
cm. Natomiast rzeka Bóbr przekroczyła tylko stany ostrzegawcze. Zatem do powodzi w tym rejonie jeszcze daleko – podała Polska Agencja Prasowa.

– W czwartek i piątek Kamienna szalała – napisał do nas Jacek Wojciechowski. Mieszkańcy Piechowic pamiętają żywioł, który zniszczył częściowo drogi i niektóre zabudowania w miasteczku w 2006 roku. Nic dziwnego, że teraz boją się wzburzonej wody niewinnej zwykle rzeki Kamiennej.

Powody do niepokoju są także w Karpaczu i Przesiece. Niebezpiecznie podniósł się poziom wód w tamtejszych potokach. Wprowadzono alarm przeciwpowodziowy. Cieki monitorowane są przez policjantów i służby kryzysowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~_rymcycymcy____ 7-12-2007 16:54
Obejrzałem zdjęcia i przyznam, że nie bardzo pasują do alarmującej treści artykułu. Woda mieści się w korycie z dużym zapasem. Na jednym ze zdjęć melioranci pracują w samym korycie rzeki. Czyli zupełnie spokojna rzeczka. A z treści intryguje mnie zdanie o usuwaniu drzew, które "...stanowią swego rodzaju naturalną przeszkodę przed fatalnymi skutkami wezbranych wód". Mam wrażenie, że autorowi chodziło dokładnie o odwrotny kontekst tego zdania. Ale może się mylę :)
~Mieszkaniec ulicy Ludowej 7-12-2007 16:58
Chciałem tylko zapytać sie naszysz władz co zrobiły od ostatniej powodzi ,czyli od sierpnia 2006 roku? Według mnie i nie tylko mnie : NIC ! Rzeka nie jest pogłębiona ,a miało to być zrobione.Przez jakiś czas było co prawda widać koparki ,ale szybko zniknęly.Pogłębiono tylko fragment rzeki w Cieplicach. Obok cmentarza pogłębili ,ale co z tego?Woda wypłukała nieutwardzone brzegi i jest jak było.Obok mnie nie było robione kompletnie nic.Możliwe ,że miasta nie stać na pogłębienie rzeki ,ale czy w takim razie stać na lodowisko za 500 tys. złotych? Bez komentarza.Czyli w takim razie ,co?Rodziny z dziećmi mają ewakuować siebie i dobytek wielu lat ,2 razy w tygodniu ,bo rzeka wzbiera?Ale co tam ,dadzą znowu 6 tysięcy i cieszcie się ludzie,przecież pomogliśmy.A może lepiej zapobiegać takim sytuacjom?Pozostawiam to do przemyśleń Panu Prezydentowi i wszystkim radnym.Niech w końcu ktos zainteresuje się ludźmi zamieszkującymi zachodnią stronę ulicy Wolności i nie tylko. Z poważaniem zaniepokojnony mieszkaniec Cieplic.
~Mieszkaniec ulicy Ludowej 7-12-2007 17:52
Witam.To jeszcze raz ja.Byłem niedoinformowany i przepraszam jeżeli cos przekręciłem.Ale wiele osób sądzi tak jak ja,że to władze są winne całej tej sytacji.Dowiedziałem sie przed chwilą,że pieniądze na pogłębienie i poszerzenie zostały przeznaczone przez RZWG.Tylko firma wykonawcza jak to często w naszym kraju bywa,zabrała się z placu robót.Miejmy nadzieję ,żę w niedługim czasie jakaś pożądna i konsekwentna firma podejmie się tego przedsięwzięcia.Prosimy o porządny przetarg ,w którym wygra nie najtańsza tylko najlepsza firma. Miejmy nadzieję ,że przestanie padać i woda opadnie.
~ 7-12-2007 18:07
W Cieplicach krąży straż pożarna, straż miejska i policja.. Zaczeło sie dostarczanie worków Co sie dzieje ??????? ma ktoś jakiekolwiek informacje
~gosc 2 7-12-2007 19:18
kiedy bedzie aktualizacja danych dot. stanu rzek?
~Zbyszek 7-12-2007 19:26
rymcycymcy - ale ty jesteś tępy. Podjedź sobie do Cieplic to zobaczysz lepsze widoki, niż te na fotce.
~Mieszkaniec ulicy Ludowej 7-12-2007 20:16
do rymcycymcy . Szkoda ,że nie mieszkasz przy jednej z ulic ,np .Łąkowa , Ludowa czy Zjednoczenia ,wtedy przekonałbyś się na własnej skórze ,co potrafi Twoim zdaniem " SPOKOJNA RZECZKA" .Sprawdź.
~KrzychuJG 7-12-2007 20:29
Prezydent miasta wprowadził alarm przeciwpowodziowy. Strażacy ułożyli worki z piaskiem na wałach wzdłuż ulicy Francuskiej, Mieszka I, na Wolności obok przystanku MZK. Zalany jest także fragment ul. Ludowej (ok 25m) za skrzyżowaniem z ul. Objazdową (żółty mostek). Stan wody Kamiennej monitorowany jest cały czas przez policję, straż miejską i pożarną.
~wodniczka 7-12-2007 20:40
Całe życie mieszkam nad rzeką i powodzie mniejsze i większe towarzyszą mi od kiedy pamiętam. To jak w tej chwili przedstawiane są (uważane przez cale lata za normalne) podwyższone stany poziomu wody jest po prostu kpiną lub szukaniem tematów zastępczych. Zgadzam się z wypowiedzią rymcycymcy. Pozdrawiam wszystkich.
~lolo 7-12-2007 21:18
jak tam sytuacja w cieplicach ???
~poszkodowani 7-12-2007 21:32
nie mamy co czekac na jakos firmę Miasto i tak nic nie zrobi apeluje napiszmy list otwarty do posłów ziemi jeleniogórskiej ( wszsytkich ugrupowan ) z prosba o skuteczna interwencję . podpisy zbierzmy np w sklepach przy ul. Zjednoczenia Narodowego. Zbieram sie z takim zamysłem , bo ciagle sie gada a to już 2 rok leci jak nic sie nie robi . Zmobilizujmy się -
~Przerzutka 7-12-2007 22:23
Nie podniecajcie sie tym tematem i nie psiczcie na "Miasto" bo powódx to kataklizm taki sam jak trzęsienie ziemi czy wybuch wulkanu.Na to nie ma rady. Mozna oczywiscie sie jakos zabezpieczac ale nie wybuduje sie obustronnych murów przy rzekach na wysokośc 10 m bo nie ma na to pieniedzy i jak by to wyglądało ? Dzisiaj w RZGW odbył sie powtórny przetarg na pogłębienie Kamiennej na dług 10 km od zbiornika w Sobieszowie do ujscia do Bobru.Jest to robota na 2 lata,najkorzystniejszą ofertę ma firma Ekomel z JG. Jeżeli zostanie wybrana to roboty ruszą chyba niebawem. Dodam jeszcze że zakładane pogłebienie rz. kamienna jest pierwszym etapem działań RZGW i miasta. W nastepnych latach ma byc przeznaczona kwota ponad 10 mln zł na regulacje tej niesfornej rzeki. Byc może dopierow wtedy a więc po roku 2010 bedzie jako taki spokój z tym ciekiem. Pozdrawiam niecierpliwych i wszystkich malkontentów którzy jak nie napsioczą na wszystko co sie ukazuje to są chorzy.
~sd.j.gora @neostrada.pl 7-12-2007 22:38
Jak ktoś rzucił pomysł aby o naszych "strumykach" zawiadomić naszych posłów to nadarza się ku temu okazja.W niedzielę 09.12.07r o godz.11,00 w rest.,,Cztery Pory Roku,, Pl.Ratuszowy 39 będzie akurat spotkanie z ,,NASZYM,,posłem ziemi Jeleniogórskiej P.J.S.napewno odpowie na wiele pytań mieszkańców J.Góry i nie tylko.Do zobaczyska.Może przy okazji załapimy się na szklaneczkę np.wody przed 13-tą
~MIRO 7-12-2007 22:59
Masz w zupełności rację trzeba tych z góry trochę potrząś to może się zorientują,a jak nie to społeczeństwo powinno trochę poszumieć
~_rymcycymcy___ 7-12-2007 23:23
Pisałem o zdjęciach. Czytanie ze zrozumieniem dla niektórych, to bardzo poważny problem ;) A rzeka, to żywy dynamiczny twór. Kiedyś, kilkadziesiąt lat temu ludzie popełnili błąd zabudowując obszar zalewowy Kamiennej. Podjęli w ten sposób wyzwanie nie mając, ani wiedzy, ani środków do stawienia czoła jednemu z największych żywiołów. Budowle chroniące przed powodzią projektowane są na zjawiska o określonym prawdopodobieństwie wystąpienia. Nigdy nie ma więc całkowitego wykluczenia zagrożenia i jest tylko kwestią czasu, kiedy dojdzie do ich pokonania. Nie też kwoty, która definitywnie rozwiązałaby problem. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest (niestety) współistnienie z naturą i opuszczenie obszaru zalewowego. Wszystko inne to tylko przysłowiowe leczenie syfa pudrem :)
Janeck83 8-12-2007 7:25
Wczoraj wracałem z pracy i widziałem, jak na całej długości ulicy Wolności rzeka Kamienna jest rozlana po łąkach. Przy byłej gorzelni również sytuacja nie wygląda najlepiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group