Poniedziałek, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6688
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Rycerskie walki i zwyczaje w Siedlęcinie

Niedziela, 30 czerwca 2013, 8:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 lipca 2013, 7:52
Autor: Mea
Region: Rycerskie walki i zwyczaje  w Siedlęcinie
Fot. Mea
Pokazy tańców i muzyki średniowiecznej, inscenizacja „Porwanie Ginewry", pokaz FireShow oraz walki rycerzy na miecze – to tylko niektóre z atrakcji, jakie można było zobaczyć wczoraj (29.06.) podczas III Turnieju Rycerskiego o Wielki Puchar Przechodni, który odbył się na terenie Wieży Książęcej w Siedlęcinie. Dzisiaj (30.06.) drugi dzień imprezy, na którą wstęp jest wolny.

Do Siedlęcina przybyło ponad stu odtwórców historycznych, m.in. z: Nowogrodzieckiego Bractwa Rycerskiego, Chorągwi Rycerskiej „Srebrne Wilki” z Wrocławia, Zakonu Obroży Psa Gończego z Legnicy. Byli Banici z Kożuchowa, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Księstwa Legnicko-Brzeskiego z Legnicy czy też Chorągiew Piastów Śląskich z Oławy. Ponadto przyjechali Czesi, którzy prezentowali muzykę średniowieczną.

– Zorganizowaliśmy turniej łuczniczy i szermierski, by zaprezentować przegląd historii średniowiecznej. Są również z nami Słowianie z IV wieku n.e., natomiast najmłodsza grupa rekonstrukcyjna jest z wieku XVII. Mam nadzieję, że turystów zafascynuje etos rycerski, który oparty jest na dekalogu, czyli dziesięciu przykazaniach. Trzeba być po prostu dobrym człowiekiem, chronić słabszych i nie krzywdzić innych - powiedział Szymon Szewczak-Świrski, dowódca Nowogrodzieckiego Bractwa Rycerskiego, współorganizator turnieju.

Dla wielu osób rekonstrukcja historyczna to ogromna pasja, a nieraz całe życie. – Jesteśmy banitami, czyli wygnańcami, bo każdy był już wcześniej w innym bractwie, ale postanowiliśmy stworzyć coś innego. Na turniejach zajmujemy się kuglarstwem, bawimy dzieci, robimy pokazy ognia, ale zajmujemy się też szyciem krajek, czyli średniowiecznych pasków do przewiązywania sukni i wyszywaniem strojów XIII, XIV i XV-wiecznych - mówiła Paulina Kardynał, banitka z Kożuchowa.

- Moją pasją jest średniowiecze. Zawsze chciałem wstąpić do bractwa rycerskiego i udało się. Prezentujemy grupę z czasów tzw. około-grunwaldzkich, czyli XIV i XV wiek – zaznaczył Wiesław Herbu Wilk z Chorągwi Piastów Śląskich z Oławy.

Prezentowane były też wystawy sztuki herbowej, wyroby rękodzielnicze, świece ręcznie zdobione, czy też staropolskie jadło. – Wykonuję krajki metodą tkacką na tabliczkach lub na bardku oraz ręcznie szyte torby lniane z haftami. Skarpety robię metodą wczesnośredniowieczną, czyli specjalną, drewnianą igłą do dziergania. Ciekawostką jest też rekonstrukcja nożyc z IX wieku, które same się ostrzą przy naciskaniu. Odtwarzamy elementy życia od IX do XI wieku – zaznaczyła Edyta Zdyb z Drużyny Wotan Hird z Jeleniej Góry.

- Zajmuję się rekonstrukcją kulinarnych przepisów średniowiecznych. Typowa dla tego okresu jest na przykład zupa chrzaniąca z serwatki i chrzanu. Pyszna jest też zupa z pokrzywy mniszka, z lebiody czy też z prukwy. Mam też pirugi z ciasta orkiszowego z grochem i kapustą i cebulaki. Furorę wśród rycerzy robi średniowieczna cola, czyli kwas chlebowy na mięcie i na wodzie. Ten przepis jest u nas w rodzinie od ponad stu lat, ja dostałam go od babci. Serwuję również kozinę wędzoną czy też jarzębinę z jabłkami do gęsiny – powiedziała Małgorzata Blizkowska z gospodarstwa ekologicznego w Gorzeszowie.

Turyści byli zachwyceni przyjacielską atmosferą i różnorodnością prezentowanych strojów oraz wyrobów. – Edukacja łączy się z zabawą. Jeździmy z dziećmi na różne pokazy rycerskie, bo jest to atrakcyjna alternatywa dla komputerów i innych elektronicznych sprzętów. Sama nie skuszę się na odtwarzanie w taki sposób historii, ale chętnie poobserwuję innych – mówiła Kinga Kawaler z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
508
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Gol Niemienionka na wagę remisu
 
Aktualności
Para buch, koła w ruch
 
Aktualności
Dzieci wciąż się szkolą
 
Aktualności
Strzelają w Cieplicach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group