Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 2557
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ruszyło „Laboratorium Myśli Muzycznej”. Wczoraj w filharmonii

Sobota, 29 października 2011, 11:39
Aktualizacja: 11:41
Autor: Jakub Thauer
JELENIA  GÓRA: Ruszyło „Laboratorium Myśli Muzycznej”. Wczoraj w filharmonii
Fot. Jakub Thauer
Wczoraj, 28 października w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbyła się uroczysta inauguracja festiwalu „Laboratorium Myśli Muzycznej”. Najpierw dyskutowano o książce Bartosza Dąbrowskiego „Szymanowski. Muzyka jako autobiografia”, a później – na scenie festiwalu zagrali Wrocław Modern Quartet i Sławomir Kupczak.

Wrocław Modern Quartet to zespół grający tzw. muzykę eksperymentalną, specjalizujący się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Za swoje dotychczasowe osiągnięcia formacja została już wielokrotnie nagrodzona, miedzy innymi na Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie i konkursie KLANGBRUCKE w Monachium.

Co zaś się tyczy Sławomira Kupczaka, jest to jeden z ciekawszych i bardziej znanych twórców muzyki kameralnej, symfonicznej, elektroakustycznej, teatralnej i filmowej. Jak dotąd utwory Kupczaka grano na najważniejszych festiwalach nie tylko w Polsce lecz także w Anglii, Francji, Niemczech, Włoszech czy na Ukrainie.

„Laboratorium Myśli Muzycznej” w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze odbywa się po raz pierwszy. Jak oceniają inaugurację głównodowodzący festiwalem?

– Trudno cokolwiek powiedzieć, gdyż mamy do czynienia, i nie jest to chyba teza na wyrost, z projektem, jak dla Jeleniej Góry nowatorskim. Delikatnie rzecz ujmując, tego typu repertuar nie gości w naszym mieście. Tym bardziej byłem zaskoczony szerokim zainteresowaniem i nadspodziewaną frekwencją – mówi nam Paweł Krzaczkowski, kurator projektu.

I dodaje: – Podziękowania należą się przede wszystkim jeleniogórzanom. Wynika to stąd, że zbyt często niedoceniamy publiczności z mniejszych miejscowości. Najwyraźniej i w Jeleniej Górze istnieje niemała grupa osób zainteresowanych współczesną muzyką klasyczną.

Honorowy patronat nad festiwalem objęli prezydent miasta Jelenia Góra Marcin Zawiła oraz nowy senator Ziemi Jeleniogórskiej Józef Pinior. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie JAK, czyli Jeleniogórska Alternatywa Kulturalna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group