Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 8414
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ruszył (wreszcie) remont fontanny przy Ratuszu

Środa, 14 maja 2014, 7:34
Aktualizacja: Czwartek, 15 maja 2014, 7:56
Autor: Angela
Jelenia Góra: Ruszył (wreszcie) remont fontanny przy Ratuszu
Fot. Tomasz Taf/ Ernest Grzeszczakowski
Jeszcze tego lata wyłączona od długiego czasu fontanna „Neptun” przy jeleniogórskim Ratuszu ma znów tryskać wodą. Od wczoraj (13.05) trwa jej rewitalizacja. Zadanie będzie kosztowne, bo całość pochłonie 62 tys. zł. – Jest to jednak dość skomplikowane zadanie – wyjaśnia prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła.

Fontanna przeciekała od lat. To powodowało duże utraty wody oraz zawilgocenie fundamentów Ratusza, ale na kompleksowy remont brakowało pieniędzy. Dwa lata temu ją wyłączono.

– Rewitalizacja nie będzie polegała tylko na uszczelnieniu piaskowcowej niecki, dawnej cembrowiny studni miejskiej, która później została przebudowana na fontannę. Potrzebna jest także wymiana wielu detali wodociągowych, przyłączy, zmiana systemu doprowadzania wody, itp. – mówi prezydent.

Rzeźba jeleniogórskiego Neptuna, wykonana z piaskowca w XVIII wieku, pierwotnie zdobiła jedną z wielu rezydencji bogatych kupców. Przy Ratuszu stoi od pierwszej połowy XIX wieku. Co Neptun ma wspólnego z Jelenią Górą?

- Rzeźba nawiązuje do dawnych handlowych związków Jeleniej Góry z krajami zamorskimi, do których wysyłano produkowane w mieście i sąsiednich wioskach płótno – dodaje M. Zawiła.

Dzisiaj Neptun jest atrakcją, przy której mieszkańcy i turyści chętnie się fotografują, a latem bawią się przy niej dzieci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
429
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
10%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group