Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8254
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki z Wydawnictwem Ad Rem

Wtorek, 23 czerwca 2009, 19:53
Aktualizacja: Środa, 24 czerwca 2009, 7:58
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki z Wydawnictwem Ad Rem
Fot. Archiwum Emila Londzina
Autorem zdjęcia jest Emil Londzin, a nagroda wędruje do pani Julii Jolibskiej. Gratulujemy szczęścia w losowaniu.

Podawali Państwo różne rozwiązania. Wyjaśniamy: to nie Jerzy Wilklend, nie Waldemar Wydmuch – wielce cenieni fotograficy jeleniogórscy – nacisnęli migawkę w Teatrze Dolnośląskim w 1957 roku podczas sztuki „Nora” Ibsena. Był to pracownik placówki, Emil Londzin. Znany fotografik, pierwszy prezes Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Urodzony w 1911 roku w Katowicach Czechowicach E. Londzin studiował w Hohere Hochschule fuer Angewandte Fotografie w Wiedniu. Fotografował artystycznie od 1930 roku. Swoją pierwszą wystawę indywidualną "Beskidy" zorganizował w Cieszynie w tym samym roku. Należał do pionierów fotografii kolorowej w Polsce. Po 1945 roku jego pierwszą prezentacją prac była wystawa poświęcona koronacji królowej holenderskiej Julianny. Wystawa ta odbyła się jednocześnie w Amsterdamie i Ulrechcie.

W 1951 roku został przyjęty do ZPAF. Do Jeleniej Góry, a raczej Cieplic Śląskich Zdroju trafił w 1952 roku. Był instruktorem fotograficznym w Centralnym Ośrodku Instruktorów Zuchowych. Później zatrudnił się jako fotograf teatralny w teatrach Jeleniej Góry (tu pracował do 1965 roku), Wałbrzycha, Wrocławia oraz teatrach NRD w Gorlitz, Zittau, Dreznie i Berlinie. Zmarł w roku 1980.

Ciekawa jest też historia osób uwiecznionych na „zagadkowym” zdjęciu. Jego bohaterka to Katarzyna Feldman, matka znanej aktorki, zmarłej w styczniu 2007 roku Krystyny. Pani Katarzyna grała w 1957 roku w "Norze", a do fotografii pozowała z dziećmi. Klęczącym „chłopcem” jest pani Jolanta Rajkowska-Górka, córka scenografa teatralnego Tadeusza Rajkowskiego. Pani Jolanta mieszka dziś w Australii, w Melbourne, gdzie – jako absolwentka PWSM we Wrocławiu – naucza muzyki.

Los szczęścia uśmiechnął się do pani Julii Jolibskiej, którą zapraszamy do naszej redakcji (Skłodowskiej-Curie 13/1) po odbiór nagrody od Wydawnictwa Ad Rem, lidera wśród regionalnych edytorów. Następna Fotozagadka z Ad Rem – za tydzień. Dziękujemy za udział wszystkim Internautom!

Za zdjęcia Emila Londzina serdecznie dziękujemy Kazimierzowi Piotrowskiemu, a za jego pośrednictwem – pani Jolancie, którą serdecznie pozdrawiamy z rodzinnej Jeleniej Góry!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group