Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 6197
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rozwiązanie Fotozagadki z "Planem" – to sklep „U Zośki”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 24 marca 2009, 19:26
Aktualizacja: 19:29
Autor: TEJO
Fot. dtp
Wacław Bujak wygrał dzisiejszą edycję naszej zabawy. Fotografia przedstawia kamienicę przy ulicy 1 Maja 10, która większości autorów odpowiedzi bezbłędnie kojarzy się ze sklepem spożywczym zwanym popularnie „U Zośki.”

Tak miała na imię kierowniczka placówki w czasach, kiedy półki w sklepach spożywczych zapełniano głównie groszkiem w puszce i butelkami octu. Był to jednocześnie sklep o jednej z najdłuższych lad w mieście. Nie rozbudził on jednak wyobraźni Czytelników, którzy tym razem nie rozpisywali się o miejscu sfotografowanym u schyłku lat 70. XX wieku.

Dodamy więc z naszej strony, że kamienica – według współczesnej numeracji oznaczona dziesiątką – została zbudowana w drugiej połowie XIX wieku i należała od zarania do kupieckiej rodziny Seifertów. Do 1945 roku prowadzono tu jeden z największych w Jeleniej Górze sklepów papierniczych. Można tu było również kupić widokówki drukowane nakładem wydawnictwa Seiferta. Inną, mniej chlubną, cechą tego domu był brak… toalet. Aż do 1938 roku mieszkańcy kamienicy załatwiali swoje potrzeby w wychodku, który znajdował się w podwórku.

Po wojnie długi czas był tu sklep spożywczy. Przetrwał w różnych „aranżacjach” aż do lat 90. XX wieku. Wówczas po remoncie zmienił branżę na odzieżową. Później otwarto w nim drogerię. Obecnie jest w remoncie. Co w nim będzie? Nie wiadomo.

Panu Wacławowi Bujakowi gratulujemy wygranej, paczki od wydawnictwa "Plan". O sposobie jej odbioru poinformujemy. Prosimy także o cierpliwość laureatkę konkursu sprzed tygodnia. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie i zapraszamy za tydzień, na pierwszą „primaaprilisową” fotozagadkę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~bolo61 25-03-2009 9:50
dlaczego 'U Zośki'?Bo kierowniczką była tam Zosia Czernow
~zuo 25-03-2009 15:17
Pamiętam jak do tego sklepu przywożono prawdziwe masło, w wielkich kostkach, które ekspedientka kroiła nożem kuchennym i ważyła :) Nie to co obecne pseudo maślane mixy....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group