Środa, 24 kwietnia
Imieniny: Aleksego, Grzegorza
Czytających: 13438
Zalogowanych: 28
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie fotozagadki – to plac Niepodległości

Wtorek, 7 października 2008, 18:18
Aktualizacja: 19:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie fotozagadki  – to plac Niepodległości
Warmbrunnerplatz (plac Cieplicki) w dniu otwarcia zelektryfikowanej linii tramwajowej.
Fot. www.wroclaw.hydral.com
Ponad 150 odpowiedzi wpłynęło na nasz jednodniowy konkurs „Fotozagadka”. Większość „prawie” prawidłowych. Ale tych najbardziej dokładnych było tylko kilka. Po losowaniu nagroda w postaci albumu wydawnictwa „Oferta” przypadła Jakubowi Michnowskiemu z Jeleniej Góry.

Różnie Państwo wskazywali: Długa, Bankowa, pl. Bieruta, Wolności, Wyszyńskiego. Ale najdokładniej rzecz ujmując pochodzące z okresu między 1945 a 1947 rokiem (zamieszczone w informacji o konkursie) zdjęcie przedstawia dawny plac Bieruta, dzisiejszy Niepodległości. W ujęciu oprócz milicjantki, widzimy kamienicę nr 6 wzniesioną na przełomie XIX i XX wieku. W budynku, w którym po 1945 roku mieścił się urząd repatriacyjny (to tu przybyli do Jeleniej Góry osadnicy polscy mogli załatwić większość formalności), za niemieckich czasów urządzono sklep z artykułami papierniczymi. W latach 30. XX wieku był tu sklep sportowy Hoffmanna. Dziś jest tu sklep z bielizną damską, ale przez długie lata PRL działała tu cukiernia z charakterystycznym neonem: czekolodady, praliny, cukry.

Plac Niepodległości zanim "doszedł" do tej szczytnej nazwy, różnych miał patronów. Niegdyś było to miejskie targowisko urządzone przed Bramą Długą (Vor dem Langassen Thore), o nieco gorszej "randze" od znajdującego się około 300 m. stąd Marktu. Od połowy XIX wieku następuje jednak stopniowy rozrost miasta poza jego dawne mury. Znika fosa, a na terenie pobliskich ogrodów powstają zabudowania tzw. cieplickiego przedmieścia. Ale plac aż do 1920 roku jest Marktplatzem, choć jego ranga wzrasta.

Zwłaszcza wówczas, kiedy powstaje tu duża mijanka tramwajów jadących do i z Cieplic. Plac zostaje nazwany Cieplickim (Warmbrunnerplatz) dopiero w roku 1920 i cieszy się tym mianem do 1933 roku. Wtedy rada miasta decyduje, że na szyldy trafia nazwisko Adolfa Hitlera, który to Hitler jest również patronem wybiegającej z placu ulicy. Kanclerz III Rzeszy spada z tablic w roku 1945, a w jego miejsce wędruje nazwisko Bolesława Bieruta, pierwszego prezydenta i komunisty zresztą. Bierut uchowa się tam najdłużej, bo aż do roku 1989. Do dziś starsi – i nie tylko - jeleniogórzanie tak ten plac nazywają, choć od 19 lat zowie się Niepodległości.

Zwycięzcy minikonkursu gratulujemy! Nagroda czeka do odbioru od jutra w naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 w godz. 9 – 14. A Państwu serdecznie dziękujemy za udział w konkursie gratulując wszystkim znajomości miasta i zapraszamy na kolejną fotozagadkę za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
892
wymaga dużej restrukturyzacji
66%
wymaga likwidacji
18%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Sąsiedzi w kieszeni Putina?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Ludzie komentują
Zielona strzałka – ludzie komentują
 
Polityka
"Starzy" radni debatują po raz ostatni
 
Kultura
Zrobili film, gdzie Putina "gra" sztuczna inteligencja!
 
Kultura
Fani czekali długie miesiące, ale się doczekali
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group