Sobota, 27 lipca
Imieniny: Julii, Natalii
Czytających: 5511
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie fotozagadki – to plac Niepodległości

Wtorek, 7 października 2008, 18:18
Aktualizacja: 19:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie fotozagadki  – to plac Niepodległości
Warmbrunnerplatz (plac Cieplicki) w dniu otwarcia zelektryfikowanej linii tramwajowej.
Fot. www.wroclaw.hydral.com
Ponad 150 odpowiedzi wpłynęło na nasz jednodniowy konkurs „Fotozagadka”. Większość „prawie” prawidłowych. Ale tych najbardziej dokładnych było tylko kilka. Po losowaniu nagroda w postaci albumu wydawnictwa „Oferta” przypadła Jakubowi Michnowskiemu z Jeleniej Góry.

Różnie Państwo wskazywali: Długa, Bankowa, pl. Bieruta, Wolności, Wyszyńskiego. Ale najdokładniej rzecz ujmując pochodzące z okresu między 1945 a 1947 rokiem (zamieszczone w informacji o konkursie) zdjęcie przedstawia dawny plac Bieruta, dzisiejszy Niepodległości. W ujęciu oprócz milicjantki, widzimy kamienicę nr 6 wzniesioną na przełomie XIX i XX wieku. W budynku, w którym po 1945 roku mieścił się urząd repatriacyjny (to tu przybyli do Jeleniej Góry osadnicy polscy mogli załatwić większość formalności), za niemieckich czasów urządzono sklep z artykułami papierniczymi. W latach 30. XX wieku był tu sklep sportowy Hoffmanna. Dziś jest tu sklep z bielizną damską, ale przez długie lata PRL działała tu cukiernia z charakterystycznym neonem: czekolodady, praliny, cukry.

Plac Niepodległości zanim "doszedł" do tej szczytnej nazwy, różnych miał patronów. Niegdyś było to miejskie targowisko urządzone przed Bramą Długą (Vor dem Langassen Thore), o nieco gorszej "randze" od znajdującego się około 300 m. stąd Marktu. Od połowy XIX wieku następuje jednak stopniowy rozrost miasta poza jego dawne mury. Znika fosa, a na terenie pobliskich ogrodów powstają zabudowania tzw. cieplickiego przedmieścia. Ale plac aż do 1920 roku jest Marktplatzem, choć jego ranga wzrasta.

Zwłaszcza wówczas, kiedy powstaje tu duża mijanka tramwajów jadących do i z Cieplic. Plac zostaje nazwany Cieplickim (Warmbrunnerplatz) dopiero w roku 1920 i cieszy się tym mianem do 1933 roku. Wtedy rada miasta decyduje, że na szyldy trafia nazwisko Adolfa Hitlera, który to Hitler jest również patronem wybiegającej z placu ulicy. Kanclerz III Rzeszy spada z tablic w roku 1945, a w jego miejsce wędruje nazwisko Bolesława Bieruta, pierwszego prezydenta i komunisty zresztą. Bierut uchowa się tam najdłużej, bo aż do roku 1989. Do dziś starsi – i nie tylko - jeleniogórzanie tak ten plac nazywają, choć od 19 lat zowie się Niepodległości.

Zwycięzcy minikonkursu gratulujemy! Nagroda czeka do odbioru od jutra w naszej redakcji przy ul. Skłodowskiej-Curie 13/2 w godz. 9 – 14. A Państwu serdecznie dziękujemy za udział w konkursie gratulując wszystkim znajomości miasta i zapraszamy na kolejną fotozagadkę za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
686
Tak, często
16%
Czasami
44%
Nigdy
9%
Nie, wolę autobus
2%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Turystyka
Strzecha Akademicka – chwila wytchnienia w drodze na Śnieżkę
 
Ciekawe miejsca
Tylko dla wytrwałych: Karkonosze w 1 dzień
 
Aktualności
Nie chcą więcej imprezy techno
 
Aktualności
Pełnia w Karkonoszach. Czy komuś przeszkadza księżyc?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group