Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6305
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rozwaga i rozsądek koniecznością na stokach

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Sobota, 4 lutego 2012, 9:05
Aktualizacja: 9:06
Autor: 112
Wprawdzie w województwie dolnośląskim ferie to już przeszłość, zimowe wakacje potrwają w innych regionach Polski do końca lutego. Pogoda sprzyja, więc w Karkonosze na wypoczynek i na narty przyjeżdżają goście z różnych części kraju.

Porządku na stokach pilnują specjalne patrole narciarskie policji, która przypomina, że dzieci i młodzież do 16 roku życia na nartach i deskach snowboardowych muszą stosować kaski ochronne. Odpowiedzialność na stoku ponoszą rodzice lub opiekunowie dzieci (m.in. opiekunowie dzieci podczas zimowisk).

Narciarze i snowboardzistów, którzy wejdą na stok pod wpływem alkoholu bądź narkotyków, ryzykują grzywną. Zarządzający terenem narciarskim będzie mógł również zakazać wstępu albo nakazać opuszczenie takiej trasy osobie, której zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pijana lub odurzona narkotykami.

W Republice Czeskiej zasady dekalogu narciarskiego opracowanego przez FIS zostały uregulowane w przepisie rangi ustawy. Za łamanie tych zasad za naszą południową granicą można zostać ukaranym mandatem karnym, bądź sprawa może zostać skierowana do sądu (np. za spowodowanie wypadku, stwarzanie zagrożenia dla innych użytkowników stoku itp.).

Kodeks FIS jest zbiorem reguł obowiązujących na stokach całego świata, zapoznaj się z nim zanim wyruszysz na trasy.

1. Wzgląd na inne osoby
Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.

2. Panowanie nad szybkością
Narciarz może zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.

3. Wybór kierunku jazdy
Znajdujący się na stoku narciarz, który za względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy jazdy, musi wybrać taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.

4. Wyprzedzanie
Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.

5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy
Narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie lub pólku narciarskim, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.

6. Zatrzymanie się
Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak jest to możliwe.

7. Podchodzenie
Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy którzy pieszo schodzą w dół.

8. Stosowanie się do znaków narciarskich

Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich, ustawionych na trasach.

9. Wypadki
W razie powstania wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Stwierdzenie tożsamości
Każda osoba wmieszana w wypadek, lub będąca jego świadkiem, jest zobowiązana podać swoje dane osobowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~!!!! 4-02-2012 11:01
Kiedy wprowadzą obowiązkowe ubezpieczenia OC,pod wpływem płynów,i innych takich pobudzaczy.
~narciarz 4-02-2012 11:21
chory kraj, chore stoki, chore prawo...niestety
~sander 4-02-2012 13:06
Az 10 punktow? To zdecydowanie zbyt wiele dla byle stokowego glupka.
~snow 4-02-2012 16:30
Te 10 punktów będzie szanowane jak dekalog, czyli wszyscy łącznie z wierzącymi będą je mieć w dópiu i i to głęboko.
~lukaniu 4-02-2012 20:25
to po co sprzedają na stokach grzane piwo lub wino skoro nie wolno jeżdzić po alkoholu puknijcie się w głowę urzędasy którzy te chore prawo wymyślają i psy którzy to prawo egzekwują na stoku tyle lat jeżdzę na nartach zawsze jakieś piwko się wypije i nigdy nie było z tym żadnego problemu
rymcycymcy 4-02-2012 23:04
Mój dekalog krótszy ....Ja tam zawsze na krechę ! ;)
~@ 4-02-2012 23:23
Jakoś wciąż nie da się u nas wprowadzić obowiązkowego NW i OC dla narciarzy...Coś w tym jest, że robimy to jadąc n.p. w Alpy...
~ 5-02-2012 19:09
Proponuję zamknąć stoki bo mogą być wypadki, zamknąć chodniki bo ludzie się przewracają, zamknąć ulice bo są wypadki , zamknąć sklepy bo można się poślizgnąć na posadzce, zamknąć pociągi bo od czasu do czasu się zderzają, zamknąć wszystkie wody bo ludzie przecież się topią, zamknąć samoloty bo od czasu do czasu któryś spada a na koniec wszystkich którzy ciągle mają chęć pozostałych na siłę uszczęśliwi i ubezwłasnowolnić. Stach

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group