Czwartek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9069
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Rozkładowe cięcia uderzą w pasażera

Wtorek, 10 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 10 lipca 2007, 15:15
Autor: rylit
Jelenia Góra: Rozkładowe cięcia uderzą w pasażera
Fot. rylit
Miało być sprawniej i bez autobusowych stad: jest mniej kursów niż było.

Od wtorku obowiązuje nowy rozkład jazdy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Zamieszania w związku z jego wprowadzeniem nie brakuje od soboty. Nowe druczki wywieszono wcześniej, ludzie nie mogli się połapać, który jest aktualny.

Od wtorku może się okazać, że autobusy będą jeździły bardziej regularnie i nie formowały się w „stada”, ale jednocześnie na ulice miasta wyjedzie mniej autobusów niż przed wprowadzeniem zmian!
Czy MZK nie próbuje nabić kolejny raz w butelkę swoich klientów?

Nie trzeba być alfą i omegą, aby stwierdzić ten fakt. Wystarczy porównać dwa rozkłady z tego samego przystanku, stary i nowy. Pokusiliśmy się o sfotografowanie starego i nowego rozkładu przystanku przy ulicy Sobieszowskiej zestawiając je razem.
Dla tych, którym się nie chce liczyć napisaliśmy, jaka jest różnica miedzy ilością kursów wg nowego a starego rozkładu.

I co się okazuje, że do 10 lipca z przystanku przy ulicy Sobieszowskiej odjeżdżało (w różnych konfiguracjach, w zależności od dnia tygodnia pory dnia, pory roku) 120 autobusów a po 10 lipca – 82 autobusy.
Analizując dalej usunięte kursy z rozkładu „wyparowały” autobusy jeżdżące w dni wolne, soboty oraz oznaczone literką „W” (nie jeżdżące podczas wakacji). Widocznie MZK liczy na to, że teraz w lecie, gdy jest małe obłożenie pasażerami, ludzie zapomną o tych autobusach.

Z miejskiej komunikacji korzysta wielu ludzi o niskich dochodach. Są to przede wszystkim emeryci i renciści, studenci i uczniowie. I właśnie ci ostatni sprawią, że we wrześniu i w październiku do autobusu nie będzie można wetknąć palca. – Jeśli rozkład jazdy taki pozostanie, jesienią podróż autobusem stanie się dla pasażerów gehenną, tym bardziej, że dotyczy strategicznego połączenia Jeleniej Góry z Cieplicami.

Miejmy nadzieję, że osoby odpowiedzialne za te cięcia w kursach autobusów zdają sobie sprawę z sytuacji ludzi, którzy, na co dzień korzystają z miejskiej komunikacji. A jeżeli nie to zapraszamy do przejażdżki autobusem MZK w szkolny dzień w godzinach szczytu.

Wiele uwag, co do wprowadzonych zmian już mają pasażerowie.
– W nowym rozkładzie jazdy miała nie ulec zmniejszeniu liczba kursów autobusów linii 17 i 27, jednak jest inaczej. Linia 27 w ogóle nie kursuje w godzinach szczytu w dni robocze między 14.00 a 16.00, jak miało to miejsce do tej pory a wieczorową porą kursy są rzadkością (z kursami w soboty i niedziele nie jest tak źle). Jak ma się to do udogodnień dla pasażerów? Osobiście korzystam w większej mierze z linii 27. Zwiększono, choć nie aż tak bardzo, kursowanie autobusów linii 6 i 7 – zauważa nasz Czytelnik.

Czy autobusy linii 7 nie mogłyby kursować np. co drugi kurs przez obwodnicę? Wtedy każda część Zabobrza miałaby ułatwiony dojazd do Cieplic, a linia 27 zwana linią pochodną mogłaby być zawieszona – sugeruje.
Pasażerowie są przeświadczeni, że wątpliwości będzie jeszcze więcej.

<b> Swoje stanowisko przesłał Marek Woźniak, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. </b>

(...) Nigdy w historii MZK na linii nr 7, łącznie z pochodną od niej linią nr 27, nie było wykonywanych 120 kursów. Maksymalna łączna liczba kursów tych dwóch linii przed zmianą rozkładów jazdy w dni robocze wynosiła 70 (w tym na linii nr 7 &#8211; 60 kursów), z których na okres wakacji zawieszanych było 10 kursów. Obecnie łączna liczba kursów tych linii wynosi 65 (w tym na linii nr 7 &#8211; 59 kursów). Ponieważ niektóre kursy wykonywane dotychczas tylko w soboty, niedziele i święta, w nowym rozkładzie jazdy pokrywają się z kursami wykonywanymi w dni robocze, zostały usunięte oznaczenia (*, N, S, W) przez co wydruk nowego rozkładu jazdy, w porównaniu z wydrukiem sprzed zmiany, jest oszczędniejszy, co wcale nie oznacza tak drastycznego zmniejszenia liczby kursów jak Pan raczył napisać.

Mimo, że na liniach 7 i 27 wskutek wprowadzonych zmian ubyło 5 najmniej wykorzystywanych kursów, to w skali linii objętych zmianami (6, 7, 17, 26 i 27) łączna liczba kursów nie uległa zmniejszeniu (informacja o tym ukazała się na portalu Jelonka w artykułach &#8222;Koniec stadnego kursowania&#8221; z dnia 3 lipca br. i &#8222;Rozkładowa ruletka&#8221; z dnia 7 lipca br.).

Wprowadzone z dniem 10 lipca zmiany nie są ostatecznymi &#8211; zbieramy uwagi i opinie mieszkańców w temacie dokonanych zmian jak również oczekujemy na propozycje dotyczące wprowadzenia nowych rozwiązań. Konkretne i uzasadnione propozycje w miarę możliwości będziemy starali się wprowadzać na bieżąco. (...)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1267
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group