Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7440
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rowerzyści zepchnięci na margines

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 29 lutego 2008, 7:21
Aktualizacja: Sobota, 1 marca 2008, 7:54
Autor: Angela
Fot. TEJO
Wiosna coraz bliżej, a ścieżek rowerowych jak nie było, tak nie ma. Ich brak to największa bolączka miłośników cichych jednośladów. Prognozy nie są optymistyczne, bo miasto mozolnie zabiera się do projektowania szlaków. A entuzjastów cyklizmu nie traktuje poważnie.

Jeden z nich, Daniel Chojnicki, napisał pracę magisterską o koncepcji ścieżek rowerowych w stolicy Karkonoszy. Dzieło i autor znaleźli uznanie, ale u samorządowców z Wrocławia, którzy zatrudnili Chojnackiego w urzędzie miasta i dali za zadanie stworzenia w przyszłym roku sieci publicznych wypożyczalni – stacji rowerowych.
– W całym mieście będą stojaki z rowerami. Zależy nam na tym, żeby rower miał jak najwięcej użytkowników. Ma jeździć, a nie stać pod domem wypożyczającego – mówi D. Chojnacki.

Tymczasem jeleniogórzanie mogą tylko pomarzyć o takich wypożyczalniach. Nie ma bowiem sieci szlaków rowerowych, po których mogliby jeździć miłośnicy cichych jednośladów. A pracą Chojnackiego o Jeleniej Górze nie zainteresowali się samorządowcy z grodu Krzywoustego.

– Daniel Chojnacki pisał ją z myślą o przekazaniu władzom. A brak reakcji to ewidentny przykład, że w Jeleniej Górze rowerzyści nie są poważnie traktowani.
W urzędzie miasta nie ma nikogo z pojęciem o budowaniu dróg rowerowych i zaprzepaszcza się taką pracę!– bije na alarm Zbigniew Leszek, szef Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Rowerowego.

Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta miasta, odbija jednak piłeczkę: chętnie zapoznałby się z tą pracą, gdyby wcześniej była taka możliwość. – Znam osobiście pana Chojnackiego i pamiętam, że około trzech lat temu radni spotkali się z nim, ale później wyjechał on do Irlandii i długo nie było kontaktu – mówi. – Jeśli pan Chojnacki się z nami umówi i przyjedzie do nas z ta pracą to z przyjemnością się z nią zapoznam i jeśli będzie można z niej skorzystać to oczywiście skorzystamy.

Daniel Chojnacki nie podał jeszcze terminu swojej wizyty w Jeleniej Górze, ale zapowiedział, że z pewnością przyjedzie i przekaże pracę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

KochaS835 29-02-2008 7:30
Zobaczymy, co z tego wyniknie po spotkaniu Daniela Chojnackiego z rajcami Jeleniej Góry. Ścieżki rowerowe dla Jeleniej Góry to kolejna atrakcja dla turystów i dodatkowa kasa...
~EMMA 29-02-2008 8:14
Kto mi podpowie do czego służą chodniki wzdłuż ul.Lubańskiej ????
~Ryś 29-02-2008 8:32
Jelenia niestety nie jest przyjaznym miastem. Nie tylko dla rowerów.
~Tomi 29-02-2008 8:36
Władze Jeleniej Góry nie dbają o rowerzystów, to fakt!!! Z wielką ochotą pośmigałbym po ścieżkach rowerowych w swoim mieście nie przeszkadzając nikomu i samemu nie narażając sie na mało tolerancyjne dla rowerów samochody. Niestety, jest jak jest:((( Pozostaje mi podróżowanie rowerem po chodnikach, a jeśli jakiś "miły" strażak miejski czy inny policjant będzie próbował mi w tym przeszkodzić, to i tak to nie odnieśie skutku. Wole dostać 50 mandatów, niż jeden akt zgonu!!!!
~kretka 29-02-2008 8:56
W Urzędzie Miasta są natomiast specjaliści od ślizgawek!
~dogo 29-02-2008 9:10
wzdłuż Lubańskiej wybudowano 1.5 km chodnika - z "puzli"po dwóch stronach jezdni dla nikogo..poprostu tak ładniej wygląda droga. Jeszcze zrozumiałabym z jednej strony...czasem zabłąkany pieszy może i wraca nią z imprezy...ale PO CO DWA CHODNIKI!!!!??? Jestem ciekawa ile to kosztowało i ile za tą kasę wybudowano by ścieżek rowerowych.
piipi 29-02-2008 9:15
....stojaki sa JESZCZE ...przy sciezce rowerowej do Perly Zachodu,a sama sciezka w fatalnym stanie!!!.~Dobrze,ze moj kochany "staruszek"dab JESZCZE rosnie...tam za bukowym lasem..
~biker 29-02-2008 9:20
Zadna wyremontowana ulica w Cieplicach nie ma ścieżki rowerowej, powinien ktoś wreszcie za to beknąć, ludzie zajmujący się drogami w Jeleniej Górze chyba nigdy nie byli za zachodnią granicą, nie widzieli jak wyglądają normalne drogi, ulice. Już dawno powinni wylecieć na bruk za takie zarządzanie. Popieram w działaniach Zbyszka Leszka.
~cyklista 29-02-2008 10:18
tylko gdzie ten margines? powinien być na każdym chodniku...
~IZA 29-02-2008 10:24
Marzeniem byłaby ścieżka rowerowa od ronda na Zgorzeleckiej wzdłuż trasy czeskiej równolegle do ulicy.Tam jest tyle pola,że możnabyłoby spokojnie wygospodarować pas na ścieżkę rowerową, a jakie piękne widoki przy okazji możnabyłoby podziwiać .Pierwszy odcinek mógłby na razie powstać chociaż do ul Lubańskiej, potem do Wojcieszyc, Piechowic, a może i dalej? Ach te marzenia....a może byłyby do spełnienia?
~pieszmen 29-02-2008 15:40
ROWERZYŚCI DO ROWU !!!!!!!!
~kml 29-02-2008 16:09
Danek pokaz im!!! :]
~cyklista 29-02-2008 16:39
Wprowadzić podatek dla rowerzystów !!!. I budować . Drogi finansujemy My kierowcy .
~Luis 29-02-2008 16:46
Zorganizujmy MASĘ KRYTYCZNĄ !!! , pokażmy prezydentowi miasta jaki spory elektorat jeździ na rowerach.
~_rymcycymcy____ 29-02-2008 16:54
IZA zgadzam się - widoki niezłe. A jaka praktyczna ta trasa ...dziewczyny mogłyby na Spółdzielczą rowerkami dojeżdżać ;)
~T-tryk 29-02-2008 17:11
Czapeczka w rączkę , zgięty służalczo w pas i dyrdy do p. v-ce, albo i prezydenta, bo wyraził chęć ewentualnie wysłuchać na temat ścieżek rowerowych. O ścieżkach mówi się od lat, Jelenia niby miastem turystycznym, ale o ścieżkach się tylko mówi i to czasami. Do wyborów jeszcze sporo czasu. Marzyciele wybijcie sobie z głów ścieżki- limit środków na drogi został wyczerpany na Lubańskiej i mostku przez Pijawnik przy pewnej posesji .
~Zbigniew Leszek 29-02-2008 18:25
13 Maja 2007 jest to data mojego protestu na temat sposobu remontu ul Sobieszowskiej i Dworcowej - to znaczy braku wytyczenia tam ścieżki rowerowej - projekt remontu przewidział tylko zawężenie chodnika i ułożenie puzzli betonowych. Po proteście doszło do spotkaniu z Panem Łuzniakiem i uzgodniono porozumienie, czyli wytyczenie na chodniku ścieżkę ROWEROWO-PIESZĄ - i to zostało ostatnio zrobione - czyli po 8 miesiącach jest pierwszy sukces. Oznaczono i wytyczono – tylko jak zwykle bez nadzoru rowerzystów - a ja mam uwagi, które powinny zostać wykonane przed dopuszczeniem rowerzystów na tą ścieżkę. I tu właśnie jest rola ROWEROWEGO ZESPOŁU D/S REALIZACJI I KOORDYNACJI PROJEKTÓW, którą powołał pan Łuzniak, a która jest dla Czesława Wendzla tylko grupka wiecznie niezadowolonych cyklistów, z którymi w ogóle się nie trzeba się liczyć. Panie Czesławie obiecuje Panu, że sprawę ROWERZYSTÓW naszym mieście nie odpuszczę - tak jak nie odpuszczę sprawę ulicy Lubańskiej. Czekam tyko jak hucznie uzna Pan ją za skończoną. Z kolarski pozdrowieniem Zbigniew Leszek. Jeśli są osoby chętne do współpracy zapraszam - zbigniew.leszek@gmail.com.
~bary33 29-02-2008 19:11
:) "Wiosna coraz bliżej, a ścieżek rowerowych jak nie było, tak nie ma. "" Haha! A co zima miała przynieść nowe ścieżki rowerowe???!!!!! Buahahaha
~do Zbigniew Leszek 29-02-2008 20:10
p.Zbigniewie !!!PODZIWIAM -POPIERAM i DZIEKUJĘ :D
~Jacek 29-02-2008 21:09
wystarczy przeciez przedzielic chodniki pasem ale jak widac i to jest za trudne ...
piipi 29-02-2008 21:18
....do - (~IZY)...dziewczyno moja mala rada....uwazaj na ul.Transportowa!!!! - tam dziala dziki Bolo!....on LUBI rowerki....
~GOCHA 29-02-2008 22:32
Przeciez droga rowerowa jest w Jeleniej Gorze!Nie daleko cmentarza oraz bylel jednostki wojskowej-przy drodze do kowar itp.Sam prezydent miasta te droge otwieral!mozna pojezdzic sobie w ta i spowrotem,ha ha.Paranoja.Ale zauwazcie ze na nie ktorych przejsciach dla pieszych sa rowniez swiatla dla rowerzystow (spadajacych z nieba,bo z kad przyjada jesli drog rowerowych nie ma!!!)np nie daleko zusu.Nasze miasto to wogole smieszy zwiedzajacych. Ale coz dziwny jest ten swiat.
Hava Nagila 29-02-2008 23:23
To wszystko przez te "p...ly" -oczywiscie chodzi mi o te w rowerze . Swiat jest wesoly -Hava Nagila
~pawel33 1-03-2008 1:17
Witam. Ścieżek rowerowych, takich do pojeżdżenia i pooddychania świeżym powietrzem tak naprawdę jest jedna... bo to o to tutaj chodzi prawda? Nie liczę tej do Łomnicy, ponieważ to żadna przyjemność jechać i zamiast śpiewu ptaków słuchać ryku silników... Moim zdaniem powinni wybudować ścieżki do takich miejsc, w których można miło spędzić czas, zrobić ładne zdjęcia i zwiedzić jakieś zabytki... Po prostu integrować się z naturą, jak każdy cyklista... Perła Zachodu... ok... ale ludzie.. bez przesady!! Jeśli stoi znak zakazu ruchu w obu kierunkach wszystkim pojazdom prócz rowerów i pieszych to dlaczego co chwila jedzie tamtedy jakis MOTOCYKL, QUAD, SAMOCHÓD a nawet TIR? A LUDZIE! Powinni nauczyć się kultury i zacząć chodzić po prawej stronie chodnika... w przeciwnym razie rowerzyście po pewnym czasie stracą cierpliwość i zamiast delikatnego głosu dzwonka polecą ostre słowa... ;/ A co do tych którzy kochaja rowery... jak chca pojezdzic gdzies za miasto.. to niestety bardzo ruchliwe drogi do cieplic (no bo na chodnikach przeciez szklo samo i nikt tego miasta nie sprzata...., ponoc pracy nie ma? -.- ) wiec trzeba po ulicy.. a tam samochody z predkoscia 170 km/h na dozwolonym 80... no i przede wszystkim... czy jest w Jeleniej dłuższa sciezka rowerowa niz dokladne 5,4 km ? Pozdrawiam wszystkich udanych, którzy mają bardzo udane pomysły na rozwój turystyki :) ^^
tatar 1-03-2008 18:47
Zgadzam się,że mamy bardzo mało ścieżek rowerowych w Jeleniej Górze!Ale nieprawdą jest,że nie ma gdzie posłuchać jadąc rowerem śpiewu ptaków!Mamy wspaniałe szlaki rowerowe wiodące leśnymi,polnymi drogami,grzbietami gór,poprzez urocze zakątki.Jak sądzę co niektórzy chcieli by aby szlaki te wyasfaltować?W zupełności zgadzam się że brakuje nam ścieżek wiodących wzdłuż głównych ulic!Takie drogi rowerowe przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa kierujących pojazdami,naszego i naszych dzieci-które można wówczas wziąć ze spokojem na rowerową przejażdżkę!Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group