Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7965
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Romeo, Julia, ludożercy – na finał JFTD

Piątek, 23 kwietnia 2010, 14:25
Aktualizacja: Sobota, 24 kwietnia 2010, 8:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Romeo, Julia, ludożercy – na finał JFTD
Fot. TEJO
Spektaklami pełnymi dziecięcej radości tworzenia, a także widowiskami o wydźwięku społecznym poruszającymi ważne kwestie moralne zapisał się w pamięci ostatni, trzeci dzień X Jeleniogórskiego Forum Teatrów Dziecięcych. Wyniki imprezy poznamy jutro.

W piątek wystawiono kolejnych osiem prezentacji, w tym aż trzy z Wałbrzycha. W sumie z wczorajszymi sztukami młodzież pokazała pięć przedstawień. Wszystkie zrealizowane pod opieką pełnej charyzmy Izabeli Fiebich-Bednarskiej. Dziś oklaskiwano wałbrzyszan (Teatr Trema za kurtyną) w „Spętanych”, „Misterium” (Teatr klasy drugiej) oraz finałowym „Spóźniona bajka, czyli lepiej późno niż wcale” (Teatr Klasy Pierwszej).

O ile to przedstawienie było luźną opowieścią o blaskach i cieniach rywalizacji dwóch królestw, o tyle w „Misterium” pokazano teatralną wypowiedź młodzieży o nieszczęściach współczesnego świata i wewnętrznej potrzebie coraz rzadziej spotykanego dobra. Wszystko w ciekawej oprawie plastycznej połączone nastrojową muzyką z repertuaru Yanna Tiersena.

Burzą oklasków i porcją szczerego śmiechu nagrodzono grupę „Demotywatory.comic” działającą w Gimnazjum nr 3 w Jeleniej Górze. Młodzi adepci sceny pokazali własną interpretację szekspirowskiej tragedii „Romeo i Julia” dopisując do oryginalnego tytułu człon „historia, jakiej jeszcze nie znacie”. Widowisko okazało się energiczną komedio-farsą z kopalnią pomysłów odnoszących się do barwnego chaosu współczesnego świata. Scenariusz opracowali sami wykonawcy, których prace koordynowała Joanna Peczenko.

„List do ludożerców” Stanisława Różewicza zainspirował „Teatr przyjazny” ze Szkoły Podstawowej nr 8, który pokazał widowisko zatytułowane „Przedział dla ludożerców”. Wspólna podróż pociągiem staje się przyczynkiem do analizy różnych postaw społecznych pasażerów. Odtwórcy głównych ról wykazali się świetnym zrozumieniem tematu, a sama inscenizacja była w swej prostocie bardzo przekonująca.

„Teatr Młody” z Wojcieszowa pokazał wysoki kunszt w swojej klasie przedstawiając kolorowe widowisko „Kiedy jesteśmy razem”. Metaforyczna przypowieść o solidarności, przyjaźni i wzajemnym szacunku wśród zepsutych zabawek, które mają być wyrzucone na śmietnik, była jedną z najbardziej udanych realizacji tegorocznego forum.

Na szczere oklaski zasłużył sobie Teatr „Razem”, w którym występują uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych. Pokazali znaną chyba wszystkim bajkę „Królewna Śnieżka”, która zwłaszcza w przekazie nie w pełni sprawnych adeptów sceny nabrała szczególnie ciepłego wymiaru.
Pełne dziecięcego uroku widowisko „Leśna klinika” pokazały przedszkolaki z Piechowic, którymi opiekuje się Wioletta Uram.

X Jeleniogórskie Forum Teatrów Dziecięcych przeszło do historii. W tym roku wachlarz tematyki sztuk był bardzo szeroki. Oklaskiwano znacznie więcej teatru świadomego, mądrego i niosącego z sobą przesłanie. Co ciekawe, te „dorosłe” sztuki, nie raziły infantylizmem a wręcz skłaniały do refleksji dojrzałością. Były także sztuki pełne kolorów, oczarowujące żywiołowością młodych adeptów sceny i pokazującego, jak wiele w młodych ludziach jest pozytywnej energii.

Wyniki Forum zostaną ogłoszone jutro podczas gali finałowej w ODK o godz. 11. Jury – zarówno dorosłe jak i młodzieżowe – będzie miało twardy orzech do zgryzienia. Zwycięzca pojedzie do Łodzi na Ogólnopolski Przegląd Teatrów Dziecięcych „Dziatwa”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group