Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13392
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Roman Geftasewicz: Panama jest gotowa

Poniedziałek, 2 kwietnia 2018, 7:26
Aktualizacja: 22:23
Autor: WAC
Jelenia Góra: Roman Geftasewicz: Panama jest gotowa
Fot. Użyczone
– Jeśli są osoby niepełnosprawne, które zastanawiają się czy pojechać na Światowe Dni Młodzieży, które w styczniu przyszłego roku odbędą się w Panamie, to pragnę zapewnić, że miasto jest dobrze przygotowane na ich przyjęcie – mówi Roman Geftasewicz, który w marcu udał się w zamorską podróż i na miejscu przekonał się z jakimi warunkami spotka się tam osoba na wózku.

Cierpiący na stwardnienie rozsiane i poruszający się za pomocą skutera medycznego R. Geftasewicz w ramach autorskiego projektu w dniach 16 – 21 marca pojechał do Panamy, w towarzystwie mamy - opiekunki Małgorzaty Muszyńskiej oraz Mariusza Gromka – przewodnika i tłumacza, Podczas wyjazdu jeleniogórzan odwiedził wszystkie najważniejsze rejony miasta, gdzie dotrą ludzie uczestniczący w Światowych Dniach Młodzieży, by sprawdzić z jakimi barierami mogą się spotkać osoby niepełnosprawne.

- Miejsca, w których byłem oraz zebrane opinie świadczą o tym, że Panama City jest miastem gotowym na przyjęcie ludzi poruszających się na wózku – mówi R. Geftasewicz. - Wyjątek stanowią: stare miasto Casco Viejo oraz biedniejsze dzielnice. Za najlepiej przystosowane uważam bulwar Cinta Costera (miejsce wydarzeń centralnych ŚDM 22-27.01.2019), Punta Pacifica oraz Costa del Este. Warto odwiedzić także trasę Amador Causeway (Calzada de Amador), gdzie natrafimy na wiele wygodnych i dobrze oznakowanych podjazdów dla niepełnosprawnych. – podsumowuje R. Geftasewicz.

Bardzo ważne z punktu widzenia celu wyjazdu było spotkanie jakie jeleniogórzanin odbył z Formelisą Aguirre, szefową sekcji kontaktów międzynarodowych w siedzibie Lokalnego Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży. W trakcie rozmowy dowiedział się, że organizator jest przygotowany na przyjęcie pielgrzymów niepełnosprawnych, a pakiety pielgrzyma będą dostosowane do ich indywidualnych potrzeb, o których należy uprzednio poinformować organizatora. Wszelkie udogodnienia dedykowane dla ludzi z niepełnosprawnością, dotyczące transportu lub innych zapotrzebowań należy zgłosić podczas procesu rejestracji.

- Miejsca noclegowe dla wszystkich pielgrzymów w około 90 procentach oferują rodziny – mówi R. Geftasewicz. - Tamtejsza społeczność jest bardzo otwarta i przyjazna, o czym miałem okazję przekonać się osobiście. Mam nadzieję, że zebrane przeze mnie materiały, moje doświadczenia i pozytywne emocje, które przywiozłem z Panamy, pomogą pozbyć się wątpliwości i ewentualnych lęków wszystkim, którzy chcą wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Także ludziom niepełnosprawnym – podsumowuje swój wyjazd R. Geftasewicz.

R. Geftasewicz specjalnie dziękuje Wojciechowi Chadżemu, prezydentowi Rotary Club Jelenia Góra oraz członkom RC Jelenia Góra Zbigniewowi Ładzińskiemu i Jensowi Krügerowi za pomoc w kontakcie z Rotary Club Panama, którego członkowie zaopiekowali się gośćmi z Jeleniej Góry

Roman Geftasewicz od 2007 roku choruje na stwardnienie rozsiane. Postępujące schorzenie sprawiło, że ma problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową, utrzymaniem równowagi oraz zmaga się ze spastycznością kończyn dolnych i górnych, niedowładem nóg, niezbornością rąk, męczliwością i osłabieniem mięśni. Mimo przeciwności losu, w 2014 roku udało mu się ukończyć studia dziennikarskie na Uniwersytecie Wrocławskim. Często też spotyka się z młodzieżą z zaprzyjaźnionych szkół. Spotkania te mają zwiększyć świadomość i wrażliwość młodych ludzi na problemy, z którymi zmagają się ludzie niepełnosprawni. Ich celem jest zwiększenie tolerancji i walka ze stereotypami.

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1078
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group