• Niedziela, 15 grudnia 2019
  • Godz. 22:22
  • Imieniny: Celiny, Ireneusza, Niny, Waleriana
  • Czytających: 6762
  • Zalogowanych: 9
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Rodzice: Zniżki biletów MZK dla wielodzietnych to żadna pomoc

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 24 stycznia 2014, 7:44
Aktualizacja: Sobota, 25 stycznia 2014, 8:25
Autor: Angela
Fot. Angela
Do środy (22.01) Urząd Miejski w Jeleniej Górze wydał 850 Kart Dużej Rodziny, a tylko 70 dzieci odebrało do tej pory zniżkowy bilet MZK za 10 zł. Powód? – Ten bilet uprawnia tylko do przejazdu na trasie dom – szkoła, więc to żadna pomoc – mówią rozczarowani wielodzietni rodzice.

Wydział zajmujący się wprowadzeniem Karty przyznaje, że prezydent analizuje tę sprawę, a póki co dzieci i dorośli mogą bezpłatnie jeździć autobusami MZK po całym mieście w niedzielę i święta.

Bilety miesięczne obniżone dla dzieci z 48 zł do 10 zł miały być jedną z głównych form pomocy rodzinom wielodzietnym. Zdaniem rodziców, zbyt wielką pomocą nie są.

- Moje dziecko ma szkołę niedaleko domu, jak większość uczniów, bo wiadomo, że rodzice zapisują swoje pociechy jak najbliżej miejsca zamieszkania – mówi pani Ewelina z centrum miasta. – Cieszyłam się z tego rozwiązania, bo córka chodzi na basen do SP 11, uczestniczy w zajęciach dodatkowych, lubi chodzić do teatru, często zostaje u dziadków mieszkających na Zabobrzu. Gdyby bilet obejmował całe miasto, byłaby to dla nas realna pomoc. A tak, nawet nie było sensu starać się o ten bilet, bo córka i tak by z niego nie skorzystała – dodaje jeleniogórzanka.

Podobnych historii usłyszeliśmy w naszej redakcji więcej. Zdaniem rodziców, informacja o ograniczeniu w tej uldze nie została im nawet oficjalnie podana. - Dowiedzieliśmy się o tym w MZK – mówi pan Piotr. – Kiedy usłyszeliśmy, że dziecko z tym biletem może jeździć tylko do szkoły i z powrotem, kupiliśmy zwykły bilet – dodaje.

Rozczarowani rodzice zgłosili się z tą sprawą również do radnego Krzysztofa Kroczaka, który zapowiada, że podejmie temat na komisjach Rady Miejskiej oraz na najbliższej sesji miejskiej.

- Ta zniżka została wprowadzona na sesję przez prezydenta w ostatniej chwili – mówi radny. – Przed głosowaniem radni nie mieli czasu, by ją przeanalizować i się nad nią zastanowić. Ja zagłosowałem wtedy przeciwko, bo wiedziałem, że będzie to tylko teoretyczna pomoc. Moim zdaniem, trzeba to jak najszybciej zmienić. Dla Miasta nie będzie to na pewno jakieś ogromne obciążenie, a rodzinom wielodzietnym będzie można realnie pomóc – dodaje radny.

Według danych Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, uprawnionych do odebrania takiej karty jest 670 rodzin, w tym 3,5 tysiąca dzieci. Dotychczas o wydanie Karty złożono 217 wniosków dla 968 osób. Karty wydano 177 rodzinom (dla 850 osób).

- Wpływają do nas zastrzeżenia co do tych ograniczeń w zniżkach biletów MZK i prezydent analizuje tę sprawę, ale zamysł był taki, by ulżyć rodzicom w kosztach dojazdów dzieci do szkół – wyjaśnia Zygmunt Korzeniewski, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego. – Rodziny mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów w weekendy i święta – dodaje.

- Co ważne, do Karty Dużej Rodziny włączają się kolejni partnerzy społeczni oferując zniżki w swoich usługach i towarach: 10 procent zniżki na zabiegi lecznicze i SPA zaproponowało Uzdrowisko Cieplice, 25procent zniżki na karnet na fitness i siłownię dla rodzin wielodzietnych wprowadziła Siłownia Klementowski przy ul. Sudeckiej, 6 zł za wstęp i zniżki za wejście na imprezy zorganizowane wprowadził Hip Hop, 10 procent zniżki na przewóz osób ma Sudety Radio Taxi, 20 procent na okulary i szkła korekcyjne - optyk „Pod zegarem” a 20 procent zniżki na zakup rowerów wprowadził salon rowerowy Fornicki – Bike – wylicza naczelnik.

Tymczasem Leszek Chmielewski z MZK przypomina, że zniżkowe bilety dla dzieci z rodzin wielodzietnych można kupić w kasie MZK. Do otrzymania takiej zniżki potrzebna jest legitymacja szkolna ucznia, pesel i Karta Dużej Rodziny dziecka (nie rodzica).

Druk wniosku o wydanie dokumentu dostępny jest na stronie www.jeleniagora.pl w zakładce Jeleniogórska Karta Wielkiej Rodziny. Wnioski można składać w trzech punktach: Centrum Obsługi Klienta (ul. Ptasia 6a), Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (Jana Pawła II 7) oraz w Wydziale Dialogu Społecznego (Ratusz-przybudówka). Odebrać je można natomiast tylko w Wydziale Dialogu Społecznego.

Jeleniogórska Karta Dużej Rodziny jest imienna, posiada numer i zaznaczoną datę ważności. Ta edycja będzie ważna do 30 września 2014 r.

Przypominamy też z jakich innych zniżek mogą korzystać rodziny, w których jest troje i więcej dzieci.

Skorzystają oni m.in. z bezpłatnych posiłków dla dziecka uczęszczającego do żłobka miejskiego. Mogą liczyć na 50 procentową zniżkę na posiłki dla dziecka w miejskich przedszkolach nr: 2, 4, 10, 11, 13, 14, 19 i 27. Zapłacą też połowę za wstęp do wszystkich obiektów zarządzanych przez MOS, czyli na basen, lodowiska czy korty oraz za bilet wstępu na basen przy Szkole Podstawowej nr 11.

Bezpłatny wstęp będą miały całe rodziny do Teatru im. Cypriana Kamila Norwida (z wyłączeniem Sceny Impresaryjnej i premier) oraz do Zdrojowego Teatru Animacji (z wyłączeniem spektakli w ramach Sceny Impresaryjnej).

W Biurze Wystaw Artystycznych dla dużych rodzin zaplanowano bezpłatne oprowadzanie po wystawie dla grup co najmniej 5-osobowych (po uprzednim uzgodnieniu terminu). Bezpłatny wstęp dla dzieci i rodziców mają też Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” i Muzeum Przyrodnicze.

Połowę ceny wielodzietni zapłacą też za półkolonie letnie i zimowe oraz za udział w zajęciach, imprezach, wycieczkach, spektaklach dla dzieci w Młodzieżowym Domu Kultury, a także w Przystani Twórczej - Cieplickim Centrum Kultury. 50 procent będą ich też kosztowały warsztaty i kursy oraz bilety wstępu na imprezy w Miejskim Domu Kultury „Mulfon” oraz zajęcia dziecięce pracowni edukacyjnych, a także bilety Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” w Jeleniogórskim Centrum Kultury. W Osiedlowym Domu Kultury na Zabobrzu rodziny wielodzietne mogą liczyć na 50-procentową zniżkę na zajęcia dla dzieci.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42) Dodaj komentarz

~fan krychy 24-01-2014 8:35
Ciekawe ,co na to radny znany sLdowiec?, da do wrocka zniżkę?
~ 24-01-2014 8:39
Jak to żadna pomoc, normalnie musieliby kupić bilet miesięczny za kilkadziesiąt zł. (nie wiem ile kosztuje miesięczny) tak mają za 10 i dziecko może do szkoły śmigać, dobre i to, dajcie palec to rękę odgryzą, co za ludzie nieogarnięci...
~do ~ 24-01-2014 9:05
ale powiedz mi po co mam kupować ten bilet skoro dzieci maja do szkoły 200 metrow? za to wydaje miesięcznie ponad 100 na bilety bo dzieci jezdza do szkoły muzyczej , na basen, jezyki itd. i naprawdę cieszyłam się na ta znizke bo przy 4 dzieciaków każdy grosz się liczy. Co z tego skoro dowiedziałam się, ze bilet nam nie przysługuje - czyli wg naszego miasta edukacja dzieci ma się ograniczyć tylko i wyłącznie do zajec szkolnych. szkoda
~ 24-01-2014 9:15
No tak, o tym nie pomyślałem, w takim razie przyznaję rację.
~18+vat 24-01-2014 9:23
Na basen, języki, szkołę muzyczną dla 4 dzieciaków to pieniądze są a na bilet to już się nie znajdą? Nie pomóc - źle, pomóc - jeszcze gorzej...
~ 24-01-2014 9:31
Jeśli matce uda się naskrobać na dodatkowe zajęcia dla dzieciaków to nie znaczy że może wydać lekką ręką pewnie z 300 zł na bilety...
~dzieciorobek 24-01-2014 9:32
jak się chce mieć "drużynę piłkarską" to najpierw trzeba pomyśleć czy będzie mnie na nią stać.dlaczego pozostali podatnicy mają się zrzucać na czyjeś dzieci tylko dlatego że ktoś klepnął ich sobie za dużo.
Innaa 24-01-2014 10:07
DZIECIOROBEK.... wstydź się swojej wypowiedzi! Dzieci to największy dar , jaki możemy mieć. I pamiętaj, nie warto rezygnować z roli rodzica, bo nie ma nic na świecie piękniejszego- czy się ma 1 dziecko , czy kilkoro. A, w jaki sposób Ty się zrzucasz?
~D. Mostrąg 24-01-2014 10:36
Poszukuję kilku rozsądnych osób do założenia stowarzyszenia i/lub partii w celu zainicjowania koniecznych zmian na poziomie regionu i kraju. To co się wokół dzieje nie powinno dłużej trwać. Podłość władz każdego szczebla niszczy nasze miejscowości, nasz kraj, niszczy nas. Bezczynność jest zgodą na zło które nas otacza. Chcecie, by Wasze dzieci tak żyły? By tak żyli Wasi Rodzice? Zmiany jesteśmy winni naszym bliskim i sobie. Marzę o pozbawieniu polityków i urzędników władzy i zastąpienie ich głosowaniami obywateli w każdej sprawie na poziomie regionów i kraju na wzór Szwajcarii. Ograniczenie liczby urzędów i ich pracowników - darmozjadów. Społeczną ocenę pracy i przydatności pozostałych urzędników z możliwością ich natychmiastowego usuwania. Znajdziecie mnie, Moi Drodzy, na YT i blogu.
~mieszkanka 24-01-2014 10:41
Widac, ze władze naszego miasta tylko obiecują, i kolejny raz pokazują na co ich stać,czyli obiecanki przedwyborcze.Gdzie te obniżki za śmieci dla rodzin wielodzietnych?Tak miało być pięknie, a wyszło jak zykle.Mam wrażenie, że nasza władza miejska ma prolem z czytaniem tekstu ze zrozumieniem, albo z premedytają uchwalają trefne ustawy,w tym przypadku jeżeli chodzi o bilety mzk dla dzieci z rodzin wielodzietnych.
~/-/ 24-01-2014 11:29
Jak można przyznawać się iż są wprowadzane tematy tak ważne jak ulgi dla rodzin, a panowie radni nawet nie zapoznając się z tematem nie mówiąc o przemyśleniu głosują za lub przeciw. Tak aby temat mieć z głowy. Wstyd bo uchwalacie gnioty które świadczą o lekceważeniu mieszkańców. Bierzecie pieniądze za nieróbstwo, za posiadanie stołka a nie co zrobić dobrego dla miasta i mieszkańców.
~/-/ 24-01-2014 11:35
Do D.Mostrąg - marzenia które w naszym kraju są nie do zrealizowania.
~ 24-01-2014 12:56
Czegoś tu nie rozumiem: daj palec- chcieliby rękę. Dasz rękę- powiedzą, że palce za krótkie. Jeżeli ktoś ma naprawdę problemy finansowe (a jest takich ludzi niemało), to cieszy się z jakiejkolwiek pomocy finansowej odciążającej domowy budżet. Problem polega na tym, że ludzie widzą tylko to, ile mogliby dostać a nie to, ile mogą zaoszczędzić i przeznaczyć na inne cele. A co to tych biletów- mając trójkę dzieci w wieku szkolnym- na samych biletach od miasta rodzice zaoszczędzają ponad 100 zł. Mało? To kupujcie i dalej marudźcie, jak wam źle i niedobrze.
~tubi 24-01-2014 13:33
a kto wam kazał robić dzieci trzeba myśleć, ktoś ma gdzieś antykoncepcje teraz musze z podatków utrzymywać a najlepsze w tym ze im biedniejsza rodzina tym więcej dzieci.
~oooo 24-01-2014 13:42
do nierozumiejących - przykład. Jest super promocja na kosiarki do trawy ale tylko dla tych mieszkających w blokach. Kup sobie i ciesz się, dlaczego nie chcesz? nie masz trawnika ? nie szkodzi, skosisz go gdzieś indziej ale powinieneś się cieszyć bo właśnie dla takich jak ty jest ta promocja.
~Rasti 24-01-2014 14:24
Bilety za 10zł !tylko do szoły.. Cóż... Natomiast bardzo się ucieszyłam , kiedy spostrzegłam, ze mogę razem z moimi dziećmi iść do teatru, mogę skorzystać z DKF w Kwadracie i rozszerzyć horyzonty za połowę ceny na warsztatowych zajęciach w domach kultury. Do tej pory zawsze trzymałam się za kieszeń i było przykro w momentach wyborów kto pójdzie z rodziny, a kto zostanie w domu...Ten bonus od miasta to juz jest jakiś krok w stronę mieszkańca. Cieszmy się, bo w innych okolicznych gminach nie ma tego programu- ha!
rymcycymcy 24-01-2014 14:29
10:36 | ~D. Mostrąg | ...a czy słyszałeś może o tym, że partia, a stowarzyszenie, to nie to samo ? ;))
~wafelek75 24-01-2014 15:05
CIESZCIE SIĘ BO CHOCIAŻ MACIE ZNIŻKI A RODZINY WIELODZIETNE Z MAŁYCH MIEJSCOWOŚCI MOGĄ O TYM TYLKO POMARZYĆ I GDZIE TU SPRAWIEDLIWOŚĆ
~ 24-01-2014 15:20
http://narodowiec.com/www/index.php?option=com_content&view=article&id=5&Itemid=9
~zuzu 24-01-2014 15:41
a kiedy Termy przyłączą się do akcji, z tego rodzice z kilkorgiem dzieci na pewno by skorzystali!
~jaks 24-01-2014 15:55
D . Mostrag====== teraz ty chcesz byc DARMOZJADEM !!!!!!
~obi 24-01-2014 15:59
jeżeli to żadna pomoc to zabrać ją i to od zaraz!
~vg 24-01-2014 16:08
Szkoda tylko ze obejmuje to tylko w Jeleniej a co z dużymi Rodzinami mieszkających na wsiach ?CZY TO SĄ INNE DZIECI !!!!!
~jaks 24-01-2014 16:32
---dzieciorobek--- masz pelna racje ! bezmyslni naplodzili bez zastanowienia jak wychowam te dzieci , co dam jesc ,jak wyksztalce , jak przygotuje do zycia. To za ich przyjemnosci spoleczenstwo ma finansowac ich dzieci ???????? Tak , dziecko ,to skarb . Ale teraz te dzieci z malych rodzin sa gorsze , pokrzywdzone , bo i tam niejednokrotnie jest ciezko . jaka to bieda , jesli stac na baseny szkole muzyczna ,jezyki obce , to powinno byc stac na przejazdy .Roszczeniowe spoleczenstwo ====daj , daj ,daj , tylko daj ......
~ 24-01-2014 18:44
Drodzy P. Za te nasze podatki [od smieci =też] to wszyscy mieszkancy powinni korzystać z MZK bezpłatnie [tak jest z dobrym gospodarzem miasta, inne Polskie miasta już mają bezpłatną komunikację]. No niech poda Ratusz ile i na co przeznaczył kasy w budżecie na 2014r na poszczególne działy np. Oswiata, Policja, Muzea, Straż Miejska, Żłobki, Przedszkola, Teatr, Drogi rowerowe, naprawa dróg, służba zdrowia, obsługa doradców Ratuszowych, kasa dla urzędasów, ile kosztuje mieszkańców utrzymanie Rady Miasta [Walczą pod dywanem Buteliery o władzę] i szefa Ratusza ma 13.500zł.]zł, m/c , Wodnik ile kosztuje? Szef ma 12.300zł. Ile kosztuje MOPS?. A ile przeznaczono na budżet obywatelski?. Itd.,itd. Ocknijcie się ONI/
~duże dziecko 24-01-2014 19:22
Do wszystkich na nie zobaczymy co powiecie za 30 lat jak będzie 50% emerytów
~ 24-01-2014 19:29
A ja mam dwoje dzieci. Też chodzą do szkoły muzycznej, na basen, na języki już nie bo kasy nie starcza:( i bilet miesięczny muszę kupić- w normalnej cenie, bo dziecko do gimnazjum, nie tego co najbliżej ale tego co lepsze chce. Mi jednak nikt nie dołoży Nawet taki bilet za 10 zł to byłoby dużo. Kulturalne rozrywki też lubimy, ale nie zawsze można sobie na nie pozwolić. Chyba sobie za mało dzieci zrobiłam:(
~fff 24-01-2014 19:30
A co z dziećmi z gmin czy im też przysługuje taki bilet ,jeśli dziecko uczy się w Jeleniej Górze
~fff 24-01-2014 19:35
Jak i gdzie ta zniżkę się załatwia proszę o podpowiedz.
~..... 24-01-2014 19:52
No dobra, ale kto będzie zapitalał na wasze drodzy emerytury???? Najlepiej wcale dzieci nie mieć, latać co sobotę na imprę i spoko, albo jedno dziecko bo tak wygodniej, a co powiecie gdy antykoncepcja nie zadziałała i cud narodzin się stał, he? Nie każda wielodzietna rodzina to dziecioroby, zapamiętajcie, niekiedy wcześniej było OK, ale okazało się, że nagle jest choroba ojca w rodzinie, albo matki, albo któreś ginie, i co? dzieci mają poddawać? Zastanówcie się...
~xyz 24-01-2014 20:28
karty dużej rodziny istniały wcześniej w wielu miastach, najprezniejsza jest w Toruniu gdzie przystąpiły do niej markety choćby np. Makro. Pewnie, ze nasze zniżki sa super, choć pewnie z wielu tak rodziny korzystać nie będą, ale dobrze , ze sa. Jak kogos sciska zazdrość to zawsze może się trójki dorobić i korzystać ile wlezie ;) i nie generalizowałabym , ze dużo dzieci to zaraz wpadki, głupota itd. bo znam rodziny które mocno walvzyły o wszystkie dzieciaki, sa rodziny zastepcze , adopcyjne. Wiec to nie zawsze jest takie czarno biale
~ 24-01-2014 20:28
i duza znizke na srodki antykoncepcyjne.....Sorry,ale jesli decyduje sie ktos "isc na zywiol" to powinien znac konsekwencje..
~betiblu 24-01-2014 20:49
"..Prezydent analizuje..." - miliona na niewidzialną fontannę nie musiał analizować...
~PL 24-01-2014 20:59
Jeżeli to żadna pomoc to po prostu trzeba ja zabrać zlikwidować i po kłopocie . Dostają realna pomoc a oni jeszcze wybrzydzają . Trzeba było planować świadomie rodzinę a nie teraz płacz
~dzeciopłodek 24-01-2014 21:11
TO NAJLEPIEJ ZLIKWIDOWAĆ TĘ KARTĘ RODZINNĄ, SKORO DLA RODZIN JEST ONA BEZUŻYTECZNA! RODZINY SIĘ UCIESZĄ, MIASTO ZAOSZCZĘDZI, CZYLI WSZYSCY BĘDĄ ZADOWOLENI. I PROBLEMU NIE BĘDZIE.
~iwes 24-01-2014 22:00
Trzeba dać ludziom pracę i godne wynagrodzenie a nie taką pomoc z której najbardziej biedni i tak nie skorzystają!!!!!!
~Aqa 24-01-2014 22:16
Mam karty i miesięczny tylko dla jednego dziecka kupiłam bo tak naprawdę tylko to jedno dojeżdża może nie do szkoły ale przedszkola gdzie jest w "zerówce" Pozostałe dzieci mają szkoły blisko i tylko dojeżdżają do muzycznej czy na szachy czy kółka zainteresowań I z jednej strony jasne że to pomoc ale z drugiej niestety dla pozostałych nadal muszę płacić tak samo. Ktoś pytał co z dzieciaczkami z poza jeleniej - jeśli dziecko dojeżdża ileś km (nie pamiętam ile) do szkoły to przy "zasiłku rodzinnym" jest dofinansowanie do dojazdów
~jaks 24-01-2014 22:45
19;52 ....----------------- wyskoczyles ze swoim wywodem jak diabel z betlejem !! Oni nie beda ZAPITALAC nawet na siebie ,bo nie bedzie im sie chcialo ! Beda czekac na gotowe ,bo tego sa uczeni -brania !
~pan buk 25-01-2014 3:09
teraz każdy sam "zapitala" na swoją emeryturę, więc argument o dzieciach które będą pracowały na moją, jest z d... wzięty
~............ 25-01-2014 12:57
Jasne, a myślisz, że skąd są dzisiejsze emerytury dla emerytów? Zapitalamy my. Nasze dzieci będą zapitalały na nas, tak to wygląda.
~waga 25-01-2014 14:04
Wymyślają takie ulgi ,z których rzeczywiście niewielu skorzysta.Może ta miasto dopłaciłoby tym rodzinom znacząco/ zaznaczam znacząco/ do czynszów, do energii elektrycznej, wody i gazu. Co, będzie bolało ?.
~GośćJG 27-01-2014 7:11
Będę brutalny... Jak ktoś zaznaczył dzieci to skarb, nasza przyszłość i tak dalej. Zgadzam się z tym całkowicie ale... Najpierw trzeba było pomyśleć za co te dzieci się utrzyma, wychowa itd. Teraz wyciągacie rękę bo się należy. Ale ja się pytam? Czy innym rodzinom (z jednym, dwojgiem dzieci) się już nie należy? Klasycznej rodzinie z jednym, dwojgiem dzieci nikt nic nie da. Takie rodziny muszą ciężko pracować, nie ma dopłat, nie ma zasiłków, nie ma zniżek. Wszyscy krzyczą o równouprawnieniu ale gdzie ono jest? Byle "menel" ma dopłaty, ale normalnym ludziom nic się nie należy. Ot cała sprawiedliwość.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group