Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9772
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION/ KRAJ: Ring wolny: drugie starcie

Niedziela, 4 lipca 2010, 7:46
Aktualizacja: 12:27
Autor: TEJO/ Angela
REGION/ KRAJ: Ring wolny: drugie starcie
Głosowanie odbywa się w tych samych lokalach, co dwa tygodnie temu, podczas pierwszej tury.
Fot. Angela
Trwa druga tura wyborów na urząd Prezydenta RP. Po raz pierwszy w historii głosowanie odbywa się podczas wakacji. Kto zostanie głową państwa? Nieoficjalnie będzie wiadomo tuż po godz. 20, po podaniu sondażowych wyników.

Wówczas zostaną zamknięte lokale wyborcze. Państwowa Komisja Wyborcza poda ostateczny rezultat głosowania w poniedziałek po południu. Podczas tegorocznych wyborów spore oblężenie mogą przezywać lokale położone w miejscowościach turystycznych. Wydano bowiem wyjątkowo dużo zezwoleń na głosowanie poza miejscem zamieszkania ze względu na trwający sezon urlopowy.

Trwa także cisza wyborcza. Zabroniona jest agitacja zarówno w lokalach, jak i poza nimi. Można jedynie namawiać do udziału w głosowaniu. W regionie jeleniogórskim na razie nie odnotowano żadnych incydentów związanych z wyborami prezydenckimi.

Na Bronka czy Jareczka?

Takie zdrobnienia imion kandydatów na prezydenta Rzeczypospolitej Polski pojawiały się dzisiaj w ustach wyborców, którzy ruszyli do głosowania w drugiej turze wyborów. Wielu na swoich faworytów głosowało poza miejscem zamieszkania.

W mieście Jelenia Góra na godzinę ósmą uprawnionych do głosowania było 67 tys. 84 osoby, z czego do urn do godziny ósmej poszło 2,62 procent uprawnionych. Kolejne dane dotyczące frekwencji będą znane na godzinę 13.00 oraz 17.00.
Do obwodowej komisji wyborczej nr 2 w Jeleniej Górze zlokalizowanej w Biurze Wystaw Artystycznych w centrum miasta, do głosowania poszedł m.in. Piotr Pilarski, który do Jeleniej Góry przyjechał na spotkanie klasowe. Jak mówi głosowanie w stolicy Karkonoszy na prezydenta Polski ma dla niego ogromne znaczenie.

- Jelenia Góra to miejscowość, gdzie chodziłem do szkoły, do Zespołu Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze w latach 1985 – 1987. Dzisiaj przyjechałem na spotkanie klasowe, by zobaczyć się ze swoimi kochanymi przyjaciółmi po dwudziestu trzech latach. Jestem zaszczycony, że w takim dniu mogę być w Jeleniej Górze, którą uwielbiam, a ponieważ są dzisiaj wybory głosuję na jednego z kandydatów, którego szanuję za to, że jest wielkim patriotą i jestem przekonany, że będzie naprawdę dobrym prezydentem wszystkich Polaków. Chciałbym nawet być jego menadżerem – mówi.

Do wyborów poszedł też pan Eugeniusz Romanek.
- Przyszedłem, by spełnić obywatelski obowiązek – mówi.

Pani Anna z Placu Ratuszowego poszła do wyborów, by jej wnuki i młodzi ludzie mieli lepiej. Nie wierzy natomiast w to, że dla niej, emerytki, coś się zmieni.
- Ja całe życie głosowałam i pracowałam na to, by w Polsce było lepiej, a teraz nie widzę by zmierzało to ku lepszemu, niestety. Po tych wyborach dla mnie nic się nie zmieni, oby tylko ten nowy prezydent zapewnił godne warunki dla ludzi młodych, bo to oni są siłą i potęgą naszego państwa – mówi.

Do głosowania możemy iść dzisiaj do godziny 20.00. Nie możemy zapomnieć o dowodzie osobistym lub dokumencie ze zdjęciem potwierdzającym naszą tożsamość. Jak co roku osoby niepełnosprawne mogą też skorzystać z bezpłatnego dojazdu do lokali wyborczych.

- Osoby zainteresowane skorzystaniem z tej możliwości mogą zadzwonić w dniu wyborów a numer 75 75 46 106, telefon osób dyżurujących, którzy przyjmą informację gdzie ma samochód podjechać pod osobę niepełnosprawną. Taka osoba zostanie zawieziona do lokalu wyborczego, a następnie odwieziona do domu – mówi Anna Gniadzik, pełnomocnik okręgowej komisji wyborczej nr 2 w Jeleniej Górze.

Jak głosować by nasz głos był ważny?

- Należy głosować poprzez postawienie jednego znaku „x” w jednej kratce przy jednym nazwisku, wszelkie inne skreślenia w kratce powoduje, że głos jest nie ważny – mówi pełnomocnik okręgowej komisji wyborczej nr 2.
Lista komisji wyborczych oraz informacja o granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, znajduje sie na stronie internetowej miasta http://um.jeleniagora.pl w aktualnościach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
737
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group