Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 3356
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rewitalizacja alei Wojska Polskiego bardziej realna

Wtorek, 4 października 2011, 7:58
Aktualizacja: Środa, 5 października 2011, 7:39
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Rewitalizacja alei Wojska Polskiego bardziej realna
Fot. RED
Szesnaście wspólnot lokatorskich chce włączyć się w działania, których celem jest remont i przywrócenie blasku kamienicom przy najpiękniejszej ulicy w Jeleniej Górze. Częściowa rewitalizacja ma zacząć się w przyszłym roku. Czy się powiedzie? To zależy od funduszy i wymagań banków, na których kredyt liczy samorząd.

Odbyła się pierwsza z serii konsultacji związanych z rewitalizacją kamienic przy ul. Wojska Polskiego. – Mogę powiedzieć z całą pewnością, że w przyszłym roku rozpoczynamy rewitalizację – powiedziała Zofia Czernow, zastępca prezydenta miasta, prowadząca te konsultacje.

Samorząd przewidywał, że pracami będzie objętych 5 – 6 budynków, ale po ostatnich spotkaniach okazało się, że w te zamierzenia chce włączyć się 16 wspólnot. Czy będzie możliwe objęcie robotami wszystkich – trudno powiedzieć, bowiem trzeba wyjaśnić kilka spraw szczegółowych, dotyczących nie tylko zapisów konserwatorskich, ale także możliwości zaciągnięcia kredytów. Banki stawiają warunki, które nie zawsze mogą spełnić wspólnoty, udział samorządu w przewidywanych remontach nie zawsze jest tak duży, aby spełnić wymagania banków.

– Będziemy intensywnie poszukiwać wszelkich możliwości podpisania takich porozumień, by przełamać formalne przeszkody, ułatwić system kredytowania i rozpocząć prace rewitalizacyjne w możliwie szerokim zakresie. Przed końcem października br. najpewniej będziemy znać wszelkie szczegóły, by można było wpisać do budżetu miasta kwoty niezbędne do rozpoczęcia rewitalizacji na tej ulicy – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

W 2008 roku – w ramach programu ADHOC – gruntownie przeanalizowano stan kamienic i możliwości przywrócenia blasku tym pochodzącym w większości z przełomu XIX i XX wieku budynkom, zbudowanym w stylu secesji i eklektyzmu. Koszty tego przedsięwzięcia okazały się jednak ogromne. Tymczasem stan zabudowy alei jest fatalny i nakładów wymaga praktycznie każda ze znajdującej się tu budowli. Wieloletnie zaniedbania zrobiły swoje.

Remontu wymagają nie tylko budynki lecz także chodniki, które niegdyś były wkomponowane w przydomowe ogródki. Po nich pozostały jedynie resztki w postaci trawników. Sama aleja była projektowana w czasach „przedmotoryzacyjnych” i nie bez wpływu na jej „klimat” ma wzmożony ruch samochodów, w tym ciężarówek. Aleją Wojska Polskiego przez dobę przejeżdża kilka tysięcy aut. Szansą na odciążenie tego traktu jest powstająca obwodnica południowa miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group