Zalogowanych: 11

Szklarska Poręba: Rekord frekwencji na 11. Letnim Biegu Piastów

Wtorek, 29 sierpnia 2023, 1:02
Aktualizacja: 1:04
1527 zawodników na mecie 11. Letniego Biegu Piastów w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. To rekord frekwencji. Atmosfera była świetna, pogoda biegowa, a zawodnicy uśmiechnięci. Zawody zostały rozegrane w sobotę i niedzielę, 26 i 27 sierpnia.

Gdy prawie pół tysiąca uczestników półmaratonu i niemal 400 ultramaratonu wyruszało w sobotę rano na trasę, towarzyszył im siąpiący deszcz i przyjemne 18 stopni ciepła. Ta świetna pogoda do biegania ustąpiła później słońcu i ciepłu, ale po kilku godzinach słońce się na szczęście schowało. Trasa wiodła przez piękne zakątki Gór Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.

W ultramaratonie silne tempo narzucili renomowani Daniel Dulski i Miłosz Szcześniewski. Losy zwycięstwa rozstrzygnęły się na ostatnich dziesięciu kilometrach, gdy prowadzący wcześniej Daniel Dulski zwolnił, a jego rywal w doskonałej formie pomknął do mety.

Wśród pań klasę pokazała doskonała triathlonistka Klaudia Petters, który wygrała ze sporą przewagą nad znakomitą Katarzyną Bernat. W ubiegłym roku te panie finiszowały w odwrotnej kolejności. Na trzecim miejscu długo biegła Marta Witke-Orlikowska, ale pod koniec rywalizacji została wyprzedzona przez Anię Komisarczyk.

W półmaratonie czeski mistrz Tomas Preissler po bardzo wyrównanej walce wyprzedził Krzysztofa Perza i swojego rodaka Pavla Brydla. Wśród pań bezkonkurencyjne okazały się wałbrzyskie siostry bliźniaczki Edyta i Sylwia Gardeckie. Trzecie miejsce zajęła Karolina Borowska, a czwarte wielokrotna zwyciężczyni jakuszyckich zawodów Karolina Obstój. W sobotę rozegrana została także pełna radości Wyprawa Zucha dla dzieci z podstawówek.

W niedzielę znakomity biegacz na orientację Michał Olejnik w rywalizacji na dystansie 12 km oderwał się od rywali na podbiegu na Samolot i samotnie finiszował. wyprzedzając ambitnie walczącego Jana Kaczora. Wśród pań zwyciężyła Karolina Dul. Jej entuzjazm na mecie był wielki, bo - jak mówiła - startowała u nas wiele razy, ale wygrać udało się po raz pierwszy. Drugie miejsce dla kapitalnej Magdaleny Bednarczyk. W niedzielę odbył się także Marsz Nordic Walking z udziałem 149 osób oraz Bieg Przedszkolaka.

- W 11. Letnim Biegu Piastów finiszowało 1357 osób na dystansach dla dorosłych i 190 dzieci. To rekord zawodów. W 2022 na mecie witano o 128 osób mniej. To wspólny sukces wszystkich, którzy się do tego przyczynili, w tym sponsorów, partnerów, patronów i wolontariuszy. Dzięki nim możliwa była organizacja 11. Letniego Biegu Piastów na wysokim poziomie i zapewnienie bogatego programu towarzyszącego z atrakcyjną strefą expo i strefami atrakcji rodzinnych, w których także działo się bardzo wiele - relacjonują organizatorzy.

Każdy, kto pobiegł z kartką "biegnę dla Mikołaja", przyczynił się do przekazania pieniędzy przez Fundację PKO Banku Polskiego na leczenie ciężko chorego Mikołaja z Kowar. Biegacze i kibice wspierali też zbiórkę na zakup protezy nogi dla Maksa z Piechowic - kupowali rękodzieło przygotowane przez mamę chłopca oraz ciasta, które upiekła zarówno mama Maksa, jak i inne osoby pragnące pomóc.

Letni Bieg Piastów w 2023 po raz pierwszy został rozegrany z wykorzystaniem nowego ośrodka w Jakuszycach - Dolnośląskiego Centrum Sportu Polana Jakuszycka. Dzięki temu, gdy padało, na start można było czekać w wygodnych pomieszczeniach pod dachem, a po zakończeniu rywalizacji odpocząć w dobrych warunkach, a nawet wziąć prysznic, co na zawodach w górach jest rzadkością.