Sobota, 10 grudnia
Imieniny: Bogdana, Daniela, Julii
Czytających: 5182
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Reklamoza" ma się dobrze

Niedziela, 22 grudnia 2019, 5:28
Aktualizacja: Środa, 25 grudnia 2019, 9:21
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: "Reklamoza" ma się dobrze
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Przemek Kaczałko
"Choroba", z którą walczy coraz więcej samorządów – w Jeleniej Górze ciągle ma się dobrze. Tzw. reklamoza, która kryje uroki architektury i krajobrazu, nadal jest istotnym problemem miasta, które z założenia, w dużej części chce stawiać na turystykę. Od kilku lat nie doczekaliśmy się uchwały krajobrazowej, która mogłaby uporządkować kwestię reklam na terenie miasta.

Część samorządów pozornie zajmuje się nadmiarem reklam w przestrzeni publicznej, wprowadzając poprzez uchwałę krajobrazową np. dodatkową opłatę, co jednak nie eliminuje reklamowego chaosu. Inne zaś, znacznie odważniej - określają konkretne warunki (precyzuje dopuszczone wymiary, zmateriały z jakich mogą być wykonane, czy lokalizacje). Tam, po określonym upływie czasu istniejące już reklamy nie będą mogły nadal szpecić krajobrazu.

W Jeleniej Górze prace nad projektem uchwały rozpoczęły się w 2017 roku, jednak nadal nie ma efektów... W kampanii wyborczej w 2018 roku kandydaci na prezydenta miasta, pytani przez nas o uchwałę krajobrazową wyrażali gotowość do jej wprowadzenia, jednak na słowach - póki co - się skończyło. Zapytaliśmy zatem Urząd Miasta Jeleniej Góry kiedy można się spodziewać wprowadzenia nowych zasad w tej kwestii.

Trwa dokumentacja miejsc, materiałów z jakich została sporządzona reklama, sposobów ekspozycji, zgodności treści reklam z ustawą o ochronie języka polskiego, itp. elementów problemu, jakim jest brak systemu informacji tego typu w granicach miasta. Zebrana dokumentacja (w tym – fotograficzna) będzie przedmiotem analizy i po jej zakończeniu sprawa trafi do rożnych komisji Rady Miejskiej - odpowiedział Cezariusz Wiklik, rzecznik prezydenta.
Można tylko żałować, że w poprzedniej kadencji Rady nie została ona przyjęta, bowiem część prac analitycznych musi być powtórzona m.in. ze względu na zmieniające się uwarunkowania prawne tej sprawy - dodał rzecznik.

Konkretnych terminów nie poznaliśmy, a "reklamoza" skutecznie infekuje kolejne rejony tzw. stolicy Karkonoszy...

Twoja reakcja na artykuł?

9
19%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
6%
Nudzi
4
8%
Smuci
15
31%
Złości
17
35%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
1391
Tak
26%
Nie
67%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group