Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11176
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Region: Czas na wodór

Poniedziałek, 13 września 2021, 8:03
Autor: WAC
Mysłakowice: Region: Czas na wodór
Fot. UMWD
Do ważnego w kontekście całego regionu wydarzenia doszło podczas ostatniego dnia (9.09) XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu. W obecności premiera Mateusza Morawieckiego i Michała Kurtyki - ministra klimatu i środowiska podpisano list intencyjny w sprawie powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej. Nowa inicjatywa pozwoli wykorzystać potencjał regionu w zakresie nowoczesnych technologii, a niskoemisyjny wodór będzie wykorzystywany na szeroką skalę jako źródło czystej energii.

Wspólnie z marszałkiem Cezarym Przybylskim list intencyjny podpisali Cezariusz Lesisz - Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs - Rektor Politechniki Wrocławskiej, Marcin Chludziński - Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. oraz Dariusz Mikołajczak - Prezes Toyota Manufacturing Motor Poland. Opracowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska strategia do 2030 r. zakłada powstanie pięciu dolin wodorowych, które będą stanowić zarówno trzon transformacji energetycznej, polegającej na przezbrojeniu sieci elektrycznych i ciepłowniczych na spalanie czy współspalanie wodoru. Transformację przejdzie także transport publiczny ponieważ wodór będzie mógł być wykorzystywany jako paliwo. W ramach Krajowego Planu Odbudowy na rozwój technologii wodorowych zostaną przeznaczone środki w wysokości 800 mln euro. Pierwsza dolina wodorowa została powołana w maju tego roku w Rzeszowie. Kolejne powstaną na Dolnym Śląsku, Mazowszu, Śląsku i w Wielkopolsce.

Bardzo się cieszę, że na Dolnym Śląsku możemy zainicjować powstanie już drugiej w Polsce doliny wodorowej – podkreśla premier Mateusz Morawiecki. - Wodór jest tym nośnikiem energii, który należy do przyszłości . – Jestem przekonany, że Dolnośląska Dolina Wodorowa – jedna z pięciu, które chcemy utworzyć w Polsce – dobrze przysłuży się do rozwoju technologicznego naszej gospodarki – dodał.

Projekt Polskiej Strategii Wodorowej do 2030 r. przewiduje osiągnięcie mocy instalacji produkcji z niskoemisyjnych źródeł, procesów i technologii dla potrzeb produkcji wodoru i jego pochodnych na poziomie 2 GW, w tym w szczególności instalacji elektrolizerów; rozpoczęcie eksploatacji 800 – 1000 nowych autobusów wodorowych, również wyprodukowanych w Polsce, powstanie co najmniej 32 stacji tankowania i bunkrowania wodoru; stworzenie co najmniej 5 dolin wodorowych będącymi centrami doskonałości w procesie wdrażania gospodarki wodorowej, integracji sektorów, transformacji klimatycznej przemysłu oraz budowy infrastruktury.

Cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050 jest wielkim wyzwaniem dla Europy – dodaje marszałek Cezary Przybylski. - Chcemy aby Dolnośląska Dolina Wodorowa stałą się ważnym elementem tego procesu. Jako władze samorządowe silnie wspieramy inwestycje w rozwój innowacyjnych technologii, a także współpracę z ośrodkami naukowymi i badawczymi. Wierzę, że już w najbliższych latach zobaczymy efekty tych działań i umocnimy pozycję Dolnego Śląska jako regionu nowoczesnego i śmiało podejmującego się realizacji ambitnych wyzwań .

Twoja reakcja na artykuł?

15
56%
Cieszy
8
30%
Hahaha
3
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group