Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 4404
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Razem bezpieczniej – o projekcie polsko–niemieckim

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 25 kwietnia 2014, 9:28
Aktualizacja: 9:39
Autor: PD, Piotr Nowakowski
Fot. Agnieszka Burda
Drugie spotkanie w ramach wspólnego projektu Jeleniej Góry i Görlitz „Razem bezpieczniej” odbyło się w środę (23 kwietnia 2014 r.) w Görlitz. Wzięły w nim udział przedstawiciele polskiej i niemieckiej strony, którzy zgodnie potwierdzali hasło projektu.

Uczestnicy spotkania to pracownicy Urzędu Miasta Jeleniej Góry z Wydziału Edukacji i Sportu, Wydziału Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciele państwowej straży pożarnej, policji, straży miejskiej i nauczyciele jeleniogórskich placówek oświatowo-wychowawczych oraz przedstawiciele odpowiednich niemieckich służb systemu ratownictwa, policji i zarządzania kryzysowego.

- Spotkanie miało na celu zapoznanie oraz przybliżenie zagadnień związanych z niemieckim systemem szkolnictwa, edukacji bezpieczeństwa oraz procedurami w niemieckim systemie rozwiązywania spraw kryzysowych w Saksonii – informuje Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu UM w Jeleniej Górze. - Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z systemem szkolenia i nauczania młodzieży niemieckiej, w którym bardzo duży nacisk stawia się na bezpieczeństwo w drodze do szkoły, nabycie właściwej kultury w ruchu drogowym oraz w prawidłowym posługiwaniem się mapą i kompasem - dodaje.
Kolejnym punktem była wizyta w komendzie Straży Pożarnej Krölstraße, gdzie zostały zaprezentowane główne zadania straży pożarnej, policji, urzędu ds. porządku publicznego oraz niemieckiego systemu rozwiązywania spraw kryzysowych.

Podczas prezentacji bardzo mocno podkreślano dużą rolę działań prewencyjnych w szkołach, które odnoszą lepsze wyniki w kształtowaniu odpowiednich postaw i zachowań uczniów niż działania bezpośrednio zwalczające przestępczość wśród dzieci i młodzieży. Zaprezentowano również ciekawą formę nauczania pierwszej pomocy przez Niemiecki Czerwony Krzyż, który skupia około 113 000 wolontariuszy w ośmiu ośrodkach w Saksonii.

- Podczas tej prezentacji strona niemiecka została zaproszona przez stronę polską do uczestnictwa w zawodach z pierwszej pomocy z młodzieżą jeleniogórską co dałoby możliwość wymiany doświadczeń, rywalizacji i dzięki temu doskonalenie umiejętności ratowniczych zawodników obu stron – relacjonuje Paweł Domagała .

Ciekawą formą, która spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania był pokaz działań miejscowego związku THW, w skład którego wchodzi przede wszystkim młodzież, która swoimi działaniami wspiera działania służb ratunkowych w miejscu kataklizmu lub wypadku.

- Pierwsze i pobieżne wnioski z tego spotkania: takie szkolenia powinny odbywać się cyklicznie dla obu stron, ponieważ dają uczestnikom większą możliwość zapoznania się ze specyfiką oraz realiami pracy odpowiednich służb ratowniczych. Zwiększa to z kolei możliwości zastosowania ich w pracy dydaktycznej i wychowawczej – twierdzą uczestnicy. - Szereg problemów, odpowiedzi na nurtujące uczestników pytania zostanie udzielonych i poruszonych na konferencji podsumowującej projekt w dniu 20 maja 2014 r., która odbędzie się w Jeleniej Górze. Jednym z celów konferencji będzie także zwrócenie uwagi na najlepsze formy i metody kształcenia zagadnień związanych z bezpieczeństwem w polskim i niemieckim systemie edukacji i wdrożenia ich w ramach „dobrych praktyk” w edukacji dla bezpieczeństwa każdego z tych systemów - dodają.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~Prix 25-04-2014 10:18
Krok w dobrym kierunku. Mam nadzieję, że choć pierwszy to nie ostatni:)
~ 25-04-2014 10:28
Pozytywne działania, super. Tylko jeżeli mówimy o działaniach kompleksowych w ramach bezpieczeństwa ( szeroko rozumianego... ) zaproszono wszystkie służby mundurowe a nie widzę żadnego medyka ? Choćby z Pogotowia. Chociaż w naszych realiach JG, właściwie jak są bohaterowie - to już wystarczy ;).
~zgorzelec20 25-04-2014 20:02
czy w DE jest formacja pt. SM, Polsaka to republika bananowa....
~`````` 25-04-2014 21:21
Oczywiście, że jest. Jeśli ktoś w DE złapie cię na radar to właśnie oni. Czyli SM. W ogóle w Republikach niebananowych policje municypalne są popularne i z reguły zajmują się parkowaniem, czystością i radarowaniem w miastach, policje państwowe poza miastami.
~Do 20:02 25-04-2014 22:36
Czechy? Mestska policja, Deutschland?Stadtpolizei, Francja? Police Municipale, Włochy? Municipal police. Policji miejskich nie ma tylko na wschód od Polski. A to,że w Polsce jest to straż miejska wynika z tradycji średniowiecza. Czy pisząc o republice bananowej miałeś na myśli Polskę? Jeśli tak to masz mentalność wschodniego Luca:-)
~ 26-04-2014 12:24
jest na Litwie
~ 26-04-2014 13:29
DOLNOŚLĄZAK. Nie napisano z czyjej inicjatywy odbyło się to spotkanie. Czy była to wola obydwu bezgranicznych sąsiadów, którzy przypadkowo wpadli na siebie na moście granicznym i uzgodnili, że należy, konferować o wzajemnym bezpieczeństwie. Zamysł jest klarowny i - być może - przekształci się we współdziałanie pomiędzy szkołami, organizacjami młodzieżowymi, klubami sportowymi, etc. Niewykluczona jest wakacyjna międzynarodowa wymiana młodzieży. Sprawa nie jest błaha, gdyż spontaniczni, serdeczni i otwarci Słowianie, są postrzegani przez najbliższych zachodnich Europejczyków, jako naród dziwny, intelektualnie zacofany i nieracjonalny. Dzięki wymianie młodzieżowej i wspólnym imprezom jest możliwość zmiany tych relacji. Cd.
~ 26-04-2014 13:57
Cd.z 13:29. W ubiegłym wieku się to nie udało, pomimo iż Jaruzel z Honekerem za pośrednictwem A.Kwaśniewskiego /wtedy ministra d/s młodzieży, sportu ......etc./ osobiście patronowali sprawie. W J.G. /województwie/ powołano sztab koordynacyjny, do współpracy z Bezirk Dresden, a konkretnie z Saksonią. Nie tylko przyglądałem się sprawie. Młodzi Polacy uczą się i znają język niemiecki. Młodzi Niemcy z pogardą odnosili się do naszego języka i kultury. Próba imprez integracyjnych napotykała na dziwne bariery. Doszło nawet do konfliktu, którym zajmowały się ministerstwa spraw zagranicznych. Otóż harcerze z ZHP przybyli do NR-Dówka na spotkanie z Junge Pioniere, w pełnym rynsztunku z finkami u pasa. Niemcy podnieśli larum, że Polacy chcą ich mordować. Zamiast integracji - pełna dezintegracja. Cdn
~ 26-04-2014 14:13
Cd. z 13:57. Po 1989 r. poseł Marcin Zawiła miał niebagatelne zasługi w pracy parlamentarnej na rzecz międzynarodowej wymiany młodzieżowej. Warto z jego doświadczeń i wiedzy skorzystać. Nieskromnie też dodam, że gotów jestem wesprzeć oświatowego naczelnika w jego dziele, gdyż znam merytoryczne zasady międzynarodowej współpracy w tej konkretnej dziedzinie. Zapewniam, że nie jest to sprawa łatwa, gdyż urzędnicza mentalność Niemców przy omawianiu i załatwianiu spraw wszelakich - jest szczególna. Żeby ją poznać warto wśród nich długo, długo nie tylko przebywać. DOLNOŚLĄZAK.
~no 26-04-2014 19:34
i brakowalo mi a...lizy naszego a...lityka sytuacji wszelakich - dolnoslazaka teraz wszystko jasne

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group