Wtorek, 16 lipca
Imieniny: Marii, Mariki
Czytających: 5604
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ratujmy wzrok dzieciom po raz szósty

Piątek, 21 sierpnia 2009, 17:45
Aktualizacja: Poniedziałek, 24 sierpnia 2009, 9:38
Autor: Mar
Jelenia Góra: Ratujmy wzrok dzieciom po raz szósty
Fot. Mar
Dzisiaj w jeleniogórskim ratuszu spotkali się wszyscy zaangażowani w program profilaktyki i korekcji wzroku. Byli przedstawiciele JZO, fundatora soczewek okularowych, Rotary Club, fundatora oprawek dla mniej zamożnych uczniów, byli optycy nieodpłatnie montujący szkła w oprawkach, nauczyciele organizujący badania w poszczególnych placówkach.

Gospodarzem był prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski, miasto w minionym roku szkolnym wydało na badania wzroku 50 tysięcy złotych.
- Po raz kolejny uczestniczyliśmy z wszystkimi partnerami w akcji Ratujmy Wzrok Dzieci z pełnym sukcesem – mówił prezydent – wczesne wykrycie wady wzroku pozwala na skuteczne leczenie wad wzroku. Jednocześnie dzisiaj podpiszemy porozumienie między miastem, JZO i Rotary Club o współpracy w zbliżającym się roku szkolnym i badaniach kolejnego rocznika dzieci i młodzieży.

- Astygmatyzm i nadwzroczność to wady jakie najczęściej wykrywałam u dzieci – mówiła prowadząca badania dr Małgorzata Kadłucka-Jędruszek – przebiegają one bezobjawowo i tylko okulistyczne badanie może je wykryć. Krótkowzroczność jest łatwa do zauważenia i rodzice sami badają swoje dzieci.

- W tym roku przebadaliśmy największą liczbę dzieci – mówił dyrektor handlowy JZO Jan Koprowski – natomiast niepokoi mnie fakt, że aż 40 procent recept nie jest realizowana. Coś jest nie tak, że prawie co drugi zdiagnozowany młody człowiek nie zakłada szkieł korekcyjnych.

Wypowiadali się również dyrektorzy szkół, którzy podkreślali jak ważne jest dla skutecznej nauki szybkie wykrycie wszystkich wad wzroku u uczniów. Zbadano 3.758 dzieci. Wady wykryto u 310 uczniów. Natomiast 104 osoby wykupiły recepty. Najgorzej było w przedszkolach, gdzie na 126 wykrytych wad zrealizowano jedynie 11 recept.

- Cieszymy się, że bierzemy udział w tak ważnej akcji, ale najbardziej niepokoi mnie, że tak wiele recept nie jest realizowanych. Trafiają też do nas recepty z bardzo dużymi wadami wzroku, gdyby nie ta akcja te wady jeszcze długo byłyby niezauważone – mówiła Anita Krawaritis z salonu Optyk.

Na zakończenie prezydent Marek Obrębalski, dyrektor Jan Koprowski i prezydent Rotary Club, Mieczysław Kodź podpisali porozumienie o współpracy na kolejny rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Co wolisz: kawę, herbatę czy wodę?

Oddanych
głosów
905
Kawa
39%
Herbata
23%
Woda
29%
Inny napój (np. sok, cola, mleko)
9%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Jak Kościół zdobył swój majątek?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Kultura
Teatry Uliczne – niedziela, wideorelacja
 
Kultura
Przyjechali do Jeleniej Góry z Grecji
 
Aktualności
Teatry Uliczne – videorelacja z soboty
 
Aktualności
Uszkodzona sygnalizacja na przejeździe kolejowym
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group