Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8785
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

PIECHOWICE: Ratownicy medyczni wymieniają doświadczenia

Piątek, 30 kwietnia 2010, 8:06
Aktualizacja: 8:07
Autor: Karolina
PIECHOWICE: Ratownicy medyczni wymieniają doświadczenia
Fot. Karolina
W Hotelu Las trwa dwudniowa konferencja w ramach unijnego projektu pn. „Ponadgraniczna współpraca służb Ratownictwa Medycznego w Euroregionie Nysa”. W spotkaniu, organizowanym już po raz trzeci biorą udział przedstawiciele służb współpracujących na tym obszarze, czyli z Polski, Czech i Niemiec. Głównym celem konferencji jest omówienie bieżących problemów, których rozwiązanie będzie sprzyjało dalszej pomyślnej współpracy.

Honorowy patronat nad zjazdem w Piechowicach objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Hetman Kraju Libereckiego. Pojawili się dyrektorzy oddziałów pogotowia ratunkowego wszystkich współpracujących ze sobą krajów. Stronę niemiecką reprezentował Gevold Noack z okręgu Görlitz, czeską Jiři Wachsmuth oraz polską Arkadiusz Kawka i Dariusz Kłos z jeleniogórskiego pogotowia. Nie zabrakło także dyrektorów jednostek współpracujących, ze Szczecina, Wrocławia, Legnicy czy Wałbrzycha oraz przedstawicieli wielu publicznych i niepublicznych jednostek służby zdrowia.

Konferencja jest w całości poświęcona zagadnieniom ratownictwa medycznego i dotyczy problemów bieżącej współpracy. Nie jest to spotkanie naukowe. Uczestnicy zajmują się przede wszystkim szukaniem takich rozwiązań, które wspomogą działania służb ratownictwa medycznego właśnie na obszarze Euroregionu Nysa. Wszystko po to, aby współpraca układała się w jak najlepszym zakresie dla dobra pacjenta. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej i układu z Schengen znikły bariery formalno-prawne, które do tej pory skutecznie uniemożliwiały międzynarodową współpracę służb ratownictwa medycznego.

Mimo to, zostało jeszcze dużo do zrobienia. W każdym z tych trzech państw obowiązuje zupełnie inne oznakowanie ambulansów, które wymagają ujednolicenia. Różnice uwidaczniają się także w zakresie kompetencji i sposobów nauczania ratowników oraz lekarzy. – Tym zagadnieniom poświęcamy czas na konferencjach, starając się znaleźć odpowiednie rozwiązania – powiedział dyr Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze, Dariusz Kłos. Czasami potrzebne jest także wskazanie decydentom konieczności zmian legislacyjnych albo samodzielne szukanie praktycznych rozwiązań, które umożliwią dalszą współpracę.

Służby ratownictwa medycznego mają też okazję do wzajemnej wymiany doświadczeń. W ramach unijnego projektu realizowane są wspólne staże ratowników medycznych. – Dzisiaj będą omawiane pierwsze wrażenia z tego zakresu – zapowiadał D. Kłos. Pogotowia ratunkowe współpracują również z innymi służbami, takimi jak Straż Pożarna, GOPR czy Policja. Stąd obecność podczas konferencji komendantów poszczególnych jednostek z Jeleniej Góry, Kamiennej Góry i Lwówka Śląskiego. Przy tego typu spotkaniach omawiane są także zagadnienia, dotyczące tej właśnie współpracy.

Pierwszy dzień konferencji stanowi sesję wykładową wraz z elementami fachowych działań medycznych, od ratowników po lekarzy. Drugi dzień będzie poświęcony przede wszystkim praktycznym pokazom. Poruszone zostaną również zagadnienia, związane z możliwościami edukacji dzieci i młodzieży w zakresie ratownictwa medycznego. Zaprezentowane będą konkretne przykłady nauczania grup przedszkolnych, dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalistów oraz starszej młodzieży. Jutro będzie też możliwość zapoznania się z możliwościami nowoczesnego fantoma. – Nie często mamy okazję ćwiczyć na tego typu symulatorach – podkreślał podczas uroczystego otwarcia konferencji dyrektor Kłos.

Na parkingu przed Hotelem Las zostały ustawione dwa ambulanse z jeleniogórskiej i wrocławskiej jednostki. Za miesiąc Pogotowie Ratunkowe w Jeleniej Górze powinno otrzymać nowoczesnego Mercedesa o standardzie S (zespół specjalistyczny) i z napędem na cztery koła. Swoją ofertę prezentują także firmy, biorące udział w konferencji. Jest to trzecie z kolei spotkanie, organizowane w tym samym miejscu. Pierwsza konferencja odbyła się w 2007 r. Służby ratownictwa medycznego Euroregionu Nysa starają się na bieżąco wymieniać doświadczenia i rozwiązywać problemy tak, aby ich współpraca układała się jak najlepiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group