Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6930
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ramię w ramię z Portugalią

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 17 czerwca 2011, 8:37
Aktualizacja: 20:04
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Wczoraj w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze odbyło się uroczyste spotkanie, kończące polsko–portugalski projekt Comenius "Nie oceniaj książki po okładce – czy filmy pokazują prawdziwe oblicze kultury narodu”.

Głównym celem przedsięwzięcia „Nie oceniaj książki po okładce” było poznanie kultury Portugalii, na podstawie obejrzanych filmów, nadesłanych przez szkołę partnerską oraz wizyty w Portugalii. Uczniowie mieli okazję wypromować region i Polskę za granicą, poznać obcą kulturę i obalić stereotypy.

- Na przełomie marca i kwietnia ubiegłego roku przyjechali do nas uczniowie z Portugalii. Byliśmy z nimi na wycieczce w Oświęcimiu, Krakowie, a także prezentowaliśmy im tereny Jeleniej Góry i okolic m.in. Szklarską Porębę oraz Karpacz. Nasz kraj był dla nich miłym zaskoczeniem, ponieważ myśleli, że od czasu komunizmu niewiele się u nas zmieniło, tymczasem okazał się bardzo rozwinięty gospodarczo i turystycznie. W kwietniu tego roku to my wybraliśmy się do Portugalii, gdzie było wspaniale. Zwiedziliśmy mnóstwo ciekawych miejsc m.in. Fatimę, Lizbonę i Porto, gdzie znajduje się szkoła filmowa, do której chodzą Portugalczycy biorący udział w projekcie. Mieliśmy także okazję zobaczyć prawdziwy sprzęt operatorski i technikę kręcenia filmów – powiedziała Joanna Chwaszcz, uczennica klasy II ZOiT.

Uczniowie z jeleniogórskiej szkoły oprócz zwiedzania, pracowali również przy stworzeniu zaprezentowanego wczoraj, finalnego projektu filmowego. Zawierał on nagrania, komentarze i wnioski z pobytu w Portugalii. Uczestnicy poznawali także portugalskie zwroty podstawowe, pogłębiali umiejętności stosowania języka angielskiego w praktyce oraz zapoznawali się z historią i geo-polityką Portugalii.

- Po tej wycieczce mogę powiedzieć, że Portugalczycy są o wiele bardziej roztropni, weseli i beztroscy niż Polacy, także naprawdę mogliśmy się wiele od nich nauczyć. Mnie osobiście urzekły babeczki w Lizbonie, które pieczone są ze starej receptury z 1837 roku w cukierni z tradycjami. Tak jak w Wadowicach popularne są kremówki, tak w Lizbonie furorę smakową robią właśnie babeczki z ciasta francuskiego z nadzieniem budyniowym – dodała.

Jest to już drugi projekt Comenius zrealizowany w ZOiT i nie ostatni. Pierwszy realizowany był wspólnie z Finlandią i Węgrami, natomiast kolejny projekt zakłada współpracę z Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Norwegią. Tym razem tematem będzie „Planowanie swojej przyszłości”.

Projekt został zrealizowany ze środków Unii Europejskiej w latach 2009-2011.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 17-06-2011 9:31
Bom dia! Portugalia to piekny kraj. Ludzie piekni i sympatyczni, a kuchnia smakowita.Uwielbiam ten kraj.Fajny projekt, bo Polakom Portugalia jest obca, a szkoda.
Piipi Jelonkowa 17-06-2011 13:03
~Portugalia jest ..obca,bo biedna ! .. przez swojego sasiada Hiszpana ! ..*ale najpiekniesza jest ich wspolna rzeka Tejo,a gdzie Hiszapanie wymawiajato to slowo - "techo",a ..w Portugalii obowiazuje "tejo" ! ~FAJNIE ! .. bo *tak wymawiaja rowniez to slowo Polacy ..myslac o Redaktorze Jelonkowym !
~ 17-06-2011 17:32
I co Jelonka, moje posty o mamusi z dwojgiem dzieci usuwaliście, a tego z 14:07 nie usuwacie? Przecież on jest wyraźnie obraźliwy i to mocno! Mój nie był. Było napisane, że fajna mamusia z dwójką dzieci na drugim zdjęciu pod artykułem o festynie urządzeń wojskowych/wojennych/radarowych w Łomnicy. Co w tym nagannego?
~ 17-06-2011 18:01
Piipi,jak zwykle jak golab w parapet. Bylas w Portugalii, ze sie o ich biedzie wypowiadasz? Pilnuj swojej biedy i rzeki Bobr.
Piipi Jelonkowa 17-06-2011 23:15
..do - [~Autora postu z godz.18:01] ..tak byłam *tam i widziałam .. os pombos !~Wiesz ? .. te ptaki są podobne do naszych jelonkowych ! ~FAJNIE !
~wruch 18-06-2011 6:48
ZAPAMIETAĆ.W POLSCE NIGDY KOMUNIZMU NIE BYŁO. W 1989 ROKU BYŁ PRZEWRÓT BEZKRAWAWY DO ZMIANY USTROJU Z SOCJALISTYCZNEGO NA KAPITALISTYCZNY.
~ 18-06-2011 11:04
Pokażcie zdjęcia z Portugalii, chwalić to się każdy może.
~Śmieszne 20-06-2011 14:06
Podobno strona jeleniogórska przekazała Portugalczykom film o papieżu. Głupota organizatorów , ze strony jeleniogórskiej sięgnęła zenitu. Czy Portugalczyków interesuje to bezustanne ględzenie o papieżu? Czy w szkołach taką współpracę muszą organizować proboszczowie lub katecheci?
~ 20-06-2011 20:48
Portugalczykom moze przeszkadzac pierniczenie Piipi. Farmazony, ktore posuwa na kazdym temacie przypraiaja kazdego o bol glowy.W kazdym temacie pisze o faszystach. Wariatka.Zabiera glos na kazdy temat, tyle wie, co zje.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group