Środa, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 5686
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ramię w ramię z Portugalią

Piątek, 17 czerwca 2011, 8:37
Aktualizacja: 20:04
Autor: Agrafka
Jelenia Góra: Ramię w ramię z Portugalią
Fot. Agrafka
Wczoraj w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze odbyło się uroczyste spotkanie, kończące polsko–portugalski projekt Comenius "Nie oceniaj książki po okładce – czy filmy pokazują prawdziwe oblicze kultury narodu”.

Głównym celem przedsięwzięcia „Nie oceniaj książki po okładce” było poznanie kultury Portugalii, na podstawie obejrzanych filmów, nadesłanych przez szkołę partnerską oraz wizyty w Portugalii. Uczniowie mieli okazję wypromować region i Polskę za granicą, poznać obcą kulturę i obalić stereotypy.

- Na przełomie marca i kwietnia ubiegłego roku przyjechali do nas uczniowie z Portugalii. Byliśmy z nimi na wycieczce w Oświęcimiu, Krakowie, a także prezentowaliśmy im tereny Jeleniej Góry i okolic m.in. Szklarską Porębę oraz Karpacz. Nasz kraj był dla nich miłym zaskoczeniem, ponieważ myśleli, że od czasu komunizmu niewiele się u nas zmieniło, tymczasem okazał się bardzo rozwinięty gospodarczo i turystycznie. W kwietniu tego roku to my wybraliśmy się do Portugalii, gdzie było wspaniale. Zwiedziliśmy mnóstwo ciekawych miejsc m.in. Fatimę, Lizbonę i Porto, gdzie znajduje się szkoła filmowa, do której chodzą Portugalczycy biorący udział w projekcie. Mieliśmy także okazję zobaczyć prawdziwy sprzęt operatorski i technikę kręcenia filmów – powiedziała Joanna Chwaszcz, uczennica klasy II ZOiT.

Uczniowie z jeleniogórskiej szkoły oprócz zwiedzania, pracowali również przy stworzeniu zaprezentowanego wczoraj, finalnego projektu filmowego. Zawierał on nagrania, komentarze i wnioski z pobytu w Portugalii. Uczestnicy poznawali także portugalskie zwroty podstawowe, pogłębiali umiejętności stosowania języka angielskiego w praktyce oraz zapoznawali się z historią i geo-polityką Portugalii.

- Po tej wycieczce mogę powiedzieć, że Portugalczycy są o wiele bardziej roztropni, weseli i beztroscy niż Polacy, także naprawdę mogliśmy się wiele od nich nauczyć. Mnie osobiście urzekły babeczki w Lizbonie, które pieczone są ze starej receptury z 1837 roku w cukierni z tradycjami. Tak jak w Wadowicach popularne są kremówki, tak w Lizbonie furorę smakową robią właśnie babeczki z ciasta francuskiego z nadzieniem budyniowym – dodała.

Jest to już drugi projekt Comenius zrealizowany w ZOiT i nie ostatni. Pierwszy realizowany był wspólnie z Finlandią i Węgrami, natomiast kolejny projekt zakłada współpracę z Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Norwegią. Tym razem tematem będzie „Planowanie swojej przyszłości”.

Projekt został zrealizowany ze środków Unii Europejskiej w latach 2009-2011.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group