Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 2096
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Radni: Plany przestrzenne pod prywatnych właścicieli

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 25 lutego 2015, 7:46
Aktualizacja: Czwartek, 26 lutego 2015, 8:08
Autor: Angela
Fot. Angela
– Najpierw miasto powinno zadbać o to by sprzedać i zagospodarować własne tereny, a dopiero później dbać o prywatne interesy i zmieniać przeznaczenie gruntów rolnych na tereny pod zabudowę mieszkaniową – mówił na wczorajszej sesji (24.02) radny Krzysztof Mróz (PiS) podczas dyskusji na temat uchwalenia planu przestrzennego dla terenów graniczących ze Starą Kamienicą w rejonie ulicy Dolnośląskiej. Ostatecznie radni przyjęli zarówno plan przestrzenny dla tego obszaru, jak i ulicy Nowowiejskiej.

Dwa uchwalane na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Jeleniej Góry plany przestrzenne prezentował projektant Paweł Niemiec. - Na terenie sąsiadującym z gminą Stara Kamienica przy ulicy Dolnośląskiej planowana jest zabudowa mieszkaniowa jedno- i wielorodzinna – mówił projektant. – Na temat tego projektu nie wpłynęły żadne uwagi – dodał. Mimo to oraz pozytywnej opinii komisji rozwoju, uchwała wywołała dyskusję radnych.

Dyskusję rozpoczął Ireneusz Łojek (PiS) pytaniem o to, czy plan dla tego terenu jest zgodny ze studium oraz ogólną koncepcją urbanistyczną miasta oraz jakie korzyści finansowe Jelenia Góra będzie z tego miała.

- Oczywiście, że plan jest przestrzenny jest zgodny z ogólną koncepcją urbanistyczną miasta oraz studium – zapewniała Grażyna Musiał, naczelnik Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa UM w Jeleniej Górze.

– I jak rzadko się zdarza, przekształcenie tego terenu, przyniesie miastu korzyści w kwocie 150 tys. zł. Obszar jest na niedużej powierzchni i nawet po zainwestowaniu w infrastrukturę daje wynik na plus – dodała.

O słuszności przekształcenie gruntów przekonywał radny Zbigniew Ładziński. – Ten projekt wychodzi nam naprzeciw, bo w ostatnich latach wiele osób wyprowadziło się z Jeleniej Góry im.in. do Starej Kamienicy i tam się wybudowało. Jeśli mieszkańcy będą mogli się budować na obrzeżach miasta, nie będą stąd uciekać – przekonywał. - Teren leży wzdłuż drogi, więc nie trzeba będzie w niego wiele inwestować, a okolica jest piękna – przekonywał.

– Poprzez plany przestrzenne kreuje się kierunek rozwoju miasta. Więc zamiast przekształcać tereny rolnicze należące do prywatnych właścicieli, Miasto nie powinno robić sobie konkurencji i dbać o to, by sprzedawać najpierw własne działki pod zabudowę mieszkaniową. A ten plan jest pod konkretnego inwestora – mówił radny Krzysztof Mróz (PiS).

Poparł go klubowy kolega Rafał Szymański, który za przykład takiego terenu podał obszar pomiędzy Jelenią Górą a Cieplicami.

Uniknięcia takich sytuacji próbował szukać radny Robert Obaz, który zaproponował by nie uchwalać planów dla 3-5 hektarów, ale dla większych obszarów.

Do drugiego projektu uchwały dotyczącego planu przestrzennego dla rejonu ulicy Nowowiejskiej, gdzie również przewidziano zabudowę mieszkaniową jedno- i wielorodzinną, ale także tereny pod usługi sportowo – rekreacyjne i plac do zawracania, radni zastrzeżeń nie mieli. Ostatecznie oba plany przyjęto przy 17 głosach za i 4 wstrzymujących się do pierwszej uchwały oraz jednym głosie wstrzymującym się do uchwały drugiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~ 25-02-2015 8:24
Panowie radni, dlaczego nie zadbaliście o interes mieszkańców i nie ma ogłoszenia, że od 02-02-2015r, wspólnoty przejęły opłaty za śmieci, jak długo mieszkańcy będą oczekiwali na zwrot pieniędzy od miasta
~Kuzia 25-02-2015 9:39
"Więc zamiast przekształcać tereny rolnicze należące do prywatnych właścicieli, Miasto nie powinno robić sobie konkurencji i dbać o to, by sprzedawać najpierw własne działki pod zabudowę mieszkaniową" I oczywicie zadbać o Skarb Państwa bo do każdej działki sprzedanej przez miasto doliczane jest 23% Vat. Boże, na kogo ja głosowałem, wybaczcie mi jeleniogórzanie.
~Jożin z bażin 25-02-2015 10:38
Jakoś to wszystko od d...y strony. Po co nam armaty jak nie będzie kulków do nich, Nie będzie mieszkańców to i ratusz z radnymi psu na budę itd., itd...
~a co 25-02-2015 11:04
tam panowiie w sprawie apelu do prezydenta/?Nie piszecie bo to kompromitacja tzw lewicy z SLD rządzonej przez plebanów?
~oburzony77 25-02-2015 11:28
jak to miasto nie powinno dbac o interesy jego mieszkańców??? Co za bełkot. Powinno dać równe szanse , mozliwość zabudowy w mieście zamiast w Wojcieszycach czy Jeżowie. Żeby ludzie mieli blizej i tu płacili podatki, żeby obywateli było wiecej. ZMNIEJSZYĆ RENTĘ PLANISTYCZNĄ do 5 % żeby pobudzić inwestycje!!! To jest wspólny interes Miasta i jego mieszkańców!!! A grunty miejskie sprzedać- czyniąc je atrakcyjniejszymi od konkurencji dzięki cenie , infrastrukturze itp.
~komuna!! 25-02-2015 11:28
Panowie radni zapomnieli,że zmiany terenów na inwestycyjne spowoduje zwiększenie [znaczne]wpływu z podatków,interes mieszkańców w tym wypadku jest też interesem gminy.Zaś te słowa świadczą o komunistycznym myśleniu a zarazem monopolistycznym działaniu gminy ze szkodą dla mieszkańców,wstyd.
~jeżozwierz1 25-02-2015 13:00
A kiedy wjedzie pierwszy ciężki sprzęt budowlany na teren wzdłuż ul. Wróblewskiego , między kościołem a stacją uzdatniania wody?
~dadek1 25-02-2015 13:29
Tereny przy ul. Dolnośląskiej za "NIEMCA" były terenami zalewowymi i niestety,do dziś takimi pozostały, co wychodzi na jaw przy większych powodziach. Miejmy nadzieję , że RZGW we Wrocławiu nie dopuści do uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pozdrowienia
~ama 25-02-2015 13:41
To wszystko to wina Wrocławia. Wrocław stara się przejąć nasze tereny i zrobić tu drugi Wrocław, ale my się nie damy nie chcemy metropolii w naszej dziurze. Ma byc brudno szaro ale swojsko.
~doswiadczone 25-02-2015 14:43
Osiedle Zabobrze- zatkalo luft z Kotliny Jeleniogorskiej i dlatego w Cieplicach jest smog szczególnie jak jest mroz, a nie ma wiatru, bo nie ma ktoredy w okresie grzewczym dym wyjść poza Kotline. To nie jest prawda, ze ludzie pala opony i dlatego w Cieplicach jest smrod. Kiedys tez palono weglem i czym się dalo, a smrodu nie było. Natomiast na Zabobrzu mało glowy wiatr nie urwie , taki jest ruch powietrza. Osiedle Orle zostało wybudowane w niecce powodziowej blisko tamy.
~absurd 25-02-2015 17:37
Tereny zalewowe Cieplic przeznaczać pod zabudowę to absurd. pamiętam powódź na ul.Dolnośląskiej,gdzie woda wartkim strumieniem płynęła i sięgała kolan.
~do jeżozwierz1 25-02-2015 17:48
w tym rejonie już pracują koparki a gruz i ziemię wywożą w kierunku Marczyc i zasypują staw. Czy ktos nad tym panuje i czy ktos wydał na to zgodę?
~do 14:43 25-02-2015 17:50
Twoja teoria przebija wszystko,nawet te o pancernej brzozie i chemtrails.Einstein przy tobie to przeciętny gość.
~koparka plus 25-02-2015 19:24
Dzienny dochód w sobotę i w niedzielę wynosi na Łysej Górze 50 tys złotych.Pogonić tych radnych z ratusza przecież oni są winni stagnacji naszego miasta.
~zdenerwowany do granic 25-02-2015 21:41
..., okradać obywateli pewnie , a co olać mieszkańców oczywiście miasto musi się najpierw nachapać i żeby nikt im się czasem nie wychylił ze swoją działką budowlaną bo w... . Nigdy już nie zagłosuje na PO bo to banda złodziei. brak mi słów:-(
~mieszkaniec JG 25-02-2015 23:55
RZGW we Wrocławiu to powinien w końcu wziąć się za robotę i wykonać odpowiednie zabezpieczenia przeciwpowodziowe, a nie sabotować plany urbanistyczne miasta. Pasożyty! Jak trzeba coś bojkotować czy przysłowiowo nas...ć komuś do gniazda to pierwsi, ale zabrać się za robotę to nie ma komu. Cała kasa idzie na Wrocław. I pomyśleć że takich urzędasów utrzymujemy z naszych pieniędzy.
~fsdfdsf 26-02-2015 8:51
Co mądrzejsi młodzi ludzie niech spojrzą w Google Maps i Geoportal 2. Niech policzą ilość nowych stawów i zastanowią się co przez tysiąc lat robili tutaj cystersi. Ręczę Wam że nie hodowali ryb. Nowi Faraonowie Ładziński z Zawiłą i ich Rotary Klub doskonale wiedzą o co chodzi, a wy jesteście ich niewolnikami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group