Wtorek, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 8054
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radni: Plany przestrzenne pod prywatnych właścicieli

Środa, 25 lutego 2015, 7:46
Aktualizacja: Czwartek, 26 lutego 2015, 8:08
Autor: Angela
Jelenia Góra: Radni: Plany przestrzenne pod prywatnych właścicieli
Fot. Angela
– Najpierw miasto powinno zadbać o to by sprzedać i zagospodarować własne tereny, a dopiero później dbać o prywatne interesy i zmieniać przeznaczenie gruntów rolnych na tereny pod zabudowę mieszkaniową – mówił na wczorajszej sesji (24.02) radny Krzysztof Mróz (PiS) podczas dyskusji na temat uchwalenia planu przestrzennego dla terenów graniczących ze Starą Kamienicą w rejonie ulicy Dolnośląskiej. Ostatecznie radni przyjęli zarówno plan przestrzenny dla tego obszaru, jak i ulicy Nowowiejskiej.

Dwa uchwalane na wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Jeleniej Góry plany przestrzenne prezentował projektant Paweł Niemiec. - Na terenie sąsiadującym z gminą Stara Kamienica przy ulicy Dolnośląskiej planowana jest zabudowa mieszkaniowa jedno- i wielorodzinna – mówił projektant. – Na temat tego projektu nie wpłynęły żadne uwagi – dodał. Mimo to oraz pozytywnej opinii komisji rozwoju, uchwała wywołała dyskusję radnych.

Dyskusję rozpoczął Ireneusz Łojek (PiS) pytaniem o to, czy plan dla tego terenu jest zgodny ze studium oraz ogólną koncepcją urbanistyczną miasta oraz jakie korzyści finansowe Jelenia Góra będzie z tego miała.

- Oczywiście, że plan jest przestrzenny jest zgodny z ogólną koncepcją urbanistyczną miasta oraz studium – zapewniała Grażyna Musiał, naczelnik Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa UM w Jeleniej Górze.

– I jak rzadko się zdarza, przekształcenie tego terenu, przyniesie miastu korzyści w kwocie 150 tys. zł. Obszar jest na niedużej powierzchni i nawet po zainwestowaniu w infrastrukturę daje wynik na plus – dodała.

O słuszności przekształcenie gruntów przekonywał radny Zbigniew Ładziński. – Ten projekt wychodzi nam naprzeciw, bo w ostatnich latach wiele osób wyprowadziło się z Jeleniej Góry im.in. do Starej Kamienicy i tam się wybudowało. Jeśli mieszkańcy będą mogli się budować na obrzeżach miasta, nie będą stąd uciekać – przekonywał. - Teren leży wzdłuż drogi, więc nie trzeba będzie w niego wiele inwestować, a okolica jest piękna – przekonywał.

– Poprzez plany przestrzenne kreuje się kierunek rozwoju miasta. Więc zamiast przekształcać tereny rolnicze należące do prywatnych właścicieli, Miasto nie powinno robić sobie konkurencji i dbać o to, by sprzedawać najpierw własne działki pod zabudowę mieszkaniową. A ten plan jest pod konkretnego inwestora – mówił radny Krzysztof Mróz (PiS).

Poparł go klubowy kolega Rafał Szymański, który za przykład takiego terenu podał obszar pomiędzy Jelenią Górą a Cieplicami.

Uniknięcia takich sytuacji próbował szukać radny Robert Obaz, który zaproponował by nie uchwalać planów dla 3-5 hektarów, ale dla większych obszarów.

Do drugiego projektu uchwały dotyczącego planu przestrzennego dla rejonu ulicy Nowowiejskiej, gdzie również przewidziano zabudowę mieszkaniową jedno- i wielorodzinną, ale także tereny pod usługi sportowo – rekreacyjne i plac do zawracania, radni zastrzeżeń nie mieli. Ostatecznie oba plany przyjęto przy 17 głosach za i 4 wstrzymujących się do pierwszej uchwały oraz jednym głosie wstrzymującym się do uchwały drugiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group