Niedziela, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 4557
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Radiowe odczyty można kontrolować

Poniedziałek, 4 sierpnia 2014, 8:28
Aktualizacja: 8:31
Autor: S–W
Czasy, gdy „odczytywacze” wskaźników wodomierzy pukali do drzwi mieszkań odchodzą w Jeleniej Górze do przeszłości. Już dziś prawie co drugi wodomierz odczytywany jest drogą radiową.

Jak dotąd ani jeden odczyt radiowy nie został przez jeleniogórzan zakwestionowany. Gdyby jednak ktoś miał wrażenie, że elektronika pomyliła się, może ją w prosty sposób sprawdzić. Na każdej fakturze widnieje wskazanie licznika i wystarczy porównać je z tym, które jest na domowym wodomierzu.

W jaki sposób liczniki odczytywane są drogą radiową? Za pomocą specjalnego, niewielkiego urządzenia elektronicznego. Pracownik firmy odczytuje nim wskazania liczników przemieszczając się w ich pobliżu samochodem lub poruszając się na piechotę. Najszybciej odbywa się to na terenach gęsto zamieszkałych, takich jak Zabobrze, nieco wolniej tam, gdzie zabudowa jest rzadsza - na przykład na osiedlach domków jednorodzinnych.

„Wodnik” samodzielnie odczytuje wskazania około 2,8 tys. liczników głównych. Oprócz tego liczniki odczytują drogą radiową także administratorzy osiedli i wspólnoty mieszkaniowe. „Rewolucję” licznikową zapoczątkowano w spółdzielni „Ostoja”. Dziś odczytuje się tam w sposób nowoczesny 734 wodomierze. Najwięcej, bo aż 12,7 tys. wodomierzy, radiowo obsługuje Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Z tej formy rozliczania zużycia wody korzysta także już ponad 130 mniejszych wspólnot mieszkaniowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group