Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9855
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Psy niezwykłe, bo służbowe

Piątek, 19 czerwca 2009, 14:44
Aktualizacja: 14:45
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Psy niezwykłe, bo służbowe
Fot. KMP
Wszystkie służbowe czworonogi z byłego województwa jeleniogórskiego „zameldowały się” wczoraj w komendzie policji. Odbyła się tam atestacja zwierząt. Ich walory konieczne w służbie oceniali specjaliści. Zwierzęta zdały egzamin celująco.

– W szeregach policji jeleniogórskiej służą trzy owczarki niemieckie. Dwa z nich wykorzystane są do czynności patrolowo-tropiących a jeden został przeszkolony do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych – mówi nadkom. Edyta Bagrowska.

Jednak zanim pies stanie się zwierzęciem służbowym, musi zostać przeszkolony. Kurs odbywa się w Zakładzie Tresury Psów w Sułkowicach, który podlega pod Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W szkoleniu psa obowiązkowo uczestniczy przewodnik.

Podczas zajęć przewodnik i jego podopieczny poznają się i nabierają do siebie zaufania. Przewodnik opiekuje się czworonogiem do końca jego służby w policji, która trwa około 8 do 9 lat. Nie wyklucza się takich sytuacji, kiedy psu przedłuża się służbę ze względu na kondycję i dobry stan zdrowia.

Co roku przeprowadza się atestację psów służbowych, czyli ocenia się jego dalsza przydatność. – Jeżeli zwierze nadaj się do dalszej służby otrzymuje atest na rok w zakresie swoje specjalności – dodaje nadkom. Edyta Bagrowska. W skład komisji wchodzą: przedstawiciel Zakładu Tresury Psów w Sułkowicach oraz koordynator z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Doborem psów do służby zajmuje się koordynator Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. – Najlepiej w służbie sprawdzają się owczarki niemieckie, ale czasami trafiają do nas labradory i rottweilery. Po zakończeniu służby najczęściej pies bezpłatnie przekazywany jest przewodnikowi. Oczywiście, jeśli ten wyrazi wolę opieki nad zwierzęciem – usłyszeliśmy.

Wczoraj wszystkie psy otrzymały atestację na kolejny rok w zakresie swojej specjalności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group