Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 2874
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przyspieszenie na Kamiennej

Środa, 2 lipca 2008, 7:49
Aktualizacja: 7:53
Autor: Mar
JELENIA GÓRA: Przyspieszenie na Kamiennej
Fot. Mar
Już w tym roku zakończą się prace przy regulacji koryta groźnej przy opadach deszczu rzeki. Wcześniej zapowiadano, że roboty potrwają jeszcze co najmniej rok, ale dzięki zastrzykowi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, ekipy przyspieszają.

Pracownicy Ekomelu, firmy regulującej koryto rzeki Kamienna, dotarli już w okolice mostu łączącego Powstańców Wielkopolskich ze Spółdzielczą. Nie tylko czyszczą dno cieku w tym miejscu, lecz także przebudowują je. Dotychczas woda przy wyższych stanach zalewała ulicę Zaułek i domy tam stojące.

Jak powiedział nam Marcin Kryrowicz z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Jeleniej Górze, jest to możliwe dzięki pieniądzom z funduszu ochrony środowiska, jakie zarząd otrzymał na tę inwestycję.
Cały, 10 kilometrowy odcinek Kamiennej, od tamy przeciwpowodziowej w Sobieszowie do połączenia rzeki z Bobrem obok „Grzybka” miał być wykonany do roku 2009, ale najprawdopodobniej zostanie zakończony kilka miesięcy wcześniej.

Prace polegały na oczyszczeniu Kamiennej z łach, kęp roślinności, odbudowy brzegów i właśnie przebudowy koryta tam gdzie to jest niezbędne. W Cieplicach robotnicy odsłonili jeszcze przedwojenne obmurówki, które zarosła trawa i kępy krzaków. Roboty – wbrew obawom – nie wypłoszyły z Kamiennej ryb. Na odcinku Jelenia Góra – Cieplice do much spławiają się pstrągi. Nie są jeszcze dorodne, ale – miejmy nadzieję – pozwolą im wyrosnąć wędkarze.

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group