Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7244
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przyjaciele z Heidelbergu w stolicy Karkonoszy

Czwartek, 18 września 2008, 16:55
Aktualizacja: 17:23
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Przyjaciele z Heidelbergu w stolicy Karkonoszy
Fot. TEJO
26 Niemców, uczniów Gimnazjum St. Raphael z Heidelbergu, przebywa w Jeleniej Górze u swoich kolegów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Żeromskiego na tradycyjnej wymianie międzyszkolnej. Dziś „przepytali” w ratuszu szefa miasta. Są zauroczeni grodem Krzywoustego.

Dziś gości z Niemiec przyjął w ratuszu prezydent miasta Marek Obrębalski. Zaproszonym towarzyszyli ich polscy koledzy, w których domach przebywają. Byli też dyrektor I LO Paweł Domagała i jego zastępca Grzegorz Lustyk.

Prezydent Obrębalski opowiedział gościom o Jeleniej Górze i odpowiadał na dość liczne pytania zadane zarówno przez Niemców jak i licealistów jeleniogórzan. – Z jakiej pan jest partii? – chciał wiedzieć jeden z gości. – Z Platformy Obywatelskiej, partii Donalda Tuska - odpowiedział M. Obrębalski. – Której partii w Niemczech najbliżej do niej programowo? Czy zapisał się pan do PO tuż przed wyborami? Jak długo jest pan prezydentem? Czy zamierza pan ubiegać się o reelekcję? Czy jest pan rodowitym jeleniogórzaninem? Takie pytania padały z sali.

Szef miasta podkreślił, że najbliżej jest mu do Angeli Merkel, z którą rozmawiał podczas niedawnej wizyty w Monachium. Dodał, że do PO należał wcześniej i nie wyklucza, że będzie ponownie startował w wyborach prezydenckich za dwa lata. - Teraz jestem na półmetku kadencji – dodał samorządowiec.

Goście pytali, czy Jelenia Góra zamierza zawrzeć umowę o partnerskiej współpracy z Heidelbergiem. – Nie wykluczamy tego. Rozmawiałem z waszym burmistrzem. Sam osobiście w waszym mieście nie byłem, ale spotkałem go w Bautzen – powiedział prezydent podkreślając, że właśnie to miasto oraz Ersfstadt to niemieccy partnerzy stolicy Karkonoszy.

Marek Obrębalski kreślił także wizję Jeleniej Góry przyszłości – jak mówił – niedalekiej. Na pytania polskich licealistów związane z budową centrum handlowego Focus Park, odpowiedział, że prace zaczną się jeszcze w tym roku. – Pierwsi klienci wejdą po 21 miesiącach od wbicia pierwszego szpadla – wyjaśnił. Mówił też o zamiarze wybudowania parku rozrywek wodnych w Cieplicach.

Widać było, że młodzież chce dłużej porozmawiać z szefem miasta, ale nie pozwalały na to ramy czasowe. – Mieszkam 200 metrów nad waszym liceum, jeżeli tylko dyrektor mnie zaprosi, nie odmówię – zapewnił Marek Obrębalski.

Niemcy z Heidelbergu są już po raz trzeci w Jeleniej Górze. – Przyjeżdżają tradycyjnie jesienią, a wiosną młodzież z naszego liceum udaje się tam z rewizytą - mówi Paweł Domagała, dyrektor I LO im. Żeromskiego.
Goście wcześniej przebywali pięć dni w Krzyżowej na forum polsko-niemieckim oraz we Wrocławiu, między innymi, w Centrum Willy Brandta. Teraz zwiedzają Jelenią Górę i okolice. Są zauroczeni. Byli w kowarskim parku miniatur. Odwiedzą jeszcze Karpacz i inne zakątki. Dobrych wspomnień nie zabraknie a dla licealistów z Jeleniej Góry jest to świetna okazja do rozmowy w języku niemieckim.

Od początku kontaktów I LO z Gimnazjum ST. Raphael rozwojem współpracy zajmują się Eva Morche ze strony niemieckiej, a z polskiej – Jolanta Paszowska, nauczycielka języka niemieckiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group