Wtorek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Zuzanny
Czytających: 7004
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przyciągną inwestorów czy nowe hipermarkety?

Wtorek, 13 maja 2008, 15:55
Aktualizacja: Środa, 14 maja 2008, 7:09
Autor: ROB
JELENIA GÓRA: Przyciągną inwestorów czy nowe hipermarkety?
W Jeleniej Górze nie brakuje terenów, które aż się proszą o inwestycję. Czy ułatwi je decyzja rady?
Fot. TEJO
Pracodawcy, którzy rozpoczną działalność w Jeleniej Górze, będą zwolnieni od podatku od nieruchomości przez dwa lata – taką uchwałę podjęła dzisiaj rada miejska. – Chcemy przyciągnąć inwestorów – mówili radni PO. – To zachęta dla hipermarketów – zauważył Krzysztof Mróz z PiS.

Każdy, kto wybuduje zakład w Jeleniej Górze i zatrudni w nim ponad 20 osób, będzie zwolniony z podatku od nieruchomości. Ważne jest, aby zakład mieścił się w nowo wybudowanym obiekcie a nie w już istniejącym. No i żeby liczba miejsc pracy w tym czasie nie spadła poniżej 20.
Miasto chce w ten sposób przyciągnąć inwestorów. – Mamy atrakcyjne tereny do inwestowania, choćby w strefie ekonomicznej – mówi prezydent Marek Obrębalski.

– To może być lepem dla sieci hipermarketów, które będą chciały funkcjonować w Jeleniej Górze – powiedział radny PiS Krzysztof Mróz. – A wtedy wszyscy będą mówić, że markety nie płacą podatków. I to dzięki nam!

Zapisy nie zabraniają skorzystania z ulgi także właścicielom np. galerii wielkopowierzchniowych. A taki Focus Park to wielkie przedsięwzięcie, miasto może zyskać prawie milion złotych w ciągu dwóch lat z tytułu podatku od nieruchomości.

– Ulgi będą obowiązywały tylko tych, którzy wybudują zakład i będą go prowadzić – mówi Jerzy Łużniak. – Dlatego Focus Park odpada, bo galeria wynajmuje powierzchnię sklepom. Podobnie w przypadku innych galerii. Teoretycznie może się zdarzyć, że z ulgi skorzysta supermarket, ale w praktyce jest to mało realne.

Jerzy Łużniak dodał, że miasto ma większe wpływy z tytułu zatrudnienia mieszkańców niż z podatku od nieruchomości.
Uchwała, mimo zastrzeżeń radnego Mroza, przeszła jednogłośnie.

Radni dzisiaj, także jednogłośnie, podjęli długo oczekiwaną uchwałę o sporcie kwalifikowanym. Dzięki niej, kluby będą mogły otrzymać pieniądze na działalność. – Ta uchwała pozostawia wiele do życzenia, ale wzięliśmy pod uwagę, że już jest prawie połowa roku a sportowcy czekają na pieniądze – powiedział radny Cezariusz Wiklik, przewodniczący komisji sportu. Zastrzegł jednak, że miasto powinno opracować do końca tego roku strategię funkcjonowania sportu i zaznaczyć, które dyscypliny chce wspierać.

Nie ma natomiast decyzji w sprawie likwidacji Jeleniogórskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego. Prezydent wycofał projekt uchwały i będzie on głosowany na następnej sesji, która odbędzie się w następny wtorek (20 V).

Przed sesją radni otrzymali z rąk prezydenta srebrne monety o nominalne „40 jeleni”. – Być może dlatego wszyscy dzisiaj głosowali tak zgodnie – zażartował jeden z obserwatorów obrad.

Jelenia Góra w TVP Polonia!
Dzisiaj (wtorek, 13 V) na antenie TVP Polonia wyemitowany zostanie program „Biznes z gwarancją”. – Będzie w nim prezentacja możliwości inwestycyjnych Jeleniej Góry – powiedział prezydent Marek Obrębalski. Miasto pochwali się, jakie ma tereny do zagospodarowania.
O tym, jak prowadzi się biznes, opowiedzą też przedstawiciele kilku zakładów, m.in. Draexlmaiera, JZO czy Jelenia Plast.
Program będzie wyemitowany o godz. 22. a powtórka – o 3. w nocy.
– Chcemy, by obejrzeli go widzowie z innych części świata, stąd taka nietypowa pora powtórki – wyjaśnił Marek Obrębalski. I dodał, że miasto nie kosztuje to ani złotówki. – Wszystko w ramach dobrej współpracy z telewizją – powiedział prezydent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group